Hekk hekk hekk

Jaro v Maďarsku je super. Přece jen je tu o kus tepleji a hlavně slunečněji než v Čechách, no a teď v dubnu už je to docela znát. O víkendu se celá Budapešť nahrne na naše nábřeží – bydlíme krok od Dunaje v nejzelenější části města – a všichni se tu začnou rekreovat o sto šest. Všechny bývalé csónakházy (domy, v nichž bývaly na zimu uloženy čluny) jsou zrekonstruované na hospůdky, které teď slavnostně otevřely. Každá má ohromnou terasu vybíhající až do vody a v každé jsou mraky Ištvánů a Ildikó, které se cpou pečenými hejky (hekk) a jinou čerstvou rybinou. Voní mi to prakticky až k počítači. Ještě víc oceňuju, že obyvatelstvo je natolik pokročilé, že ty ryby často zapíjí českým pivem – hlavně Plzní nebo Budvarem. Ale i Kozel se točí v jednom podniku cca 50 metrů od nás. To už je vážně parádní kombinace. I ten Dunaj se úplně změnil. Jezdí tu teď jiné, větší lodě – výletní parníky z Rakouska, ale i těžké kusy s ukrajinskými nebo moldavskými nápisy. To se mi líbí, je to skoro jako vloni na Bosporu.

My víkendy prožíráme ve fantastických cukrárnách (máme teď nového favorita, ale o tom příště) nebo jezdíme nahoru do Szentendre, což je něco jako maďarský Český Krumlov. Tady je zrovna Timi v takové venkovské idylce. Další fotky jsou zase na SmugMugu.

Timi v Szentendre

3 komentáře

 1. Pavel Jaroš napsal:

  Letos v Čechách jarní teploty poněkud překročily průměr, takže minulý týden tu prý bylo tepleji než v Itálii. Teď se počasí trochu umírnilo, ale pořád mám pocit, že je spíš červen, než duben.

 2. Jirka Pech napsal:

  Nazdárek Martine!

  Po pár letech čilého budování rodiny jsem se chtěl podívat jak Ti jde to slunce do skla. A prdlačky, ono neexistuje. Škoda ho, ovšem p casa taky dobrá, fotky jsou. Nuže první dojmy:

  Dítě jedna vypadá skvěle jako zamlada, dítě druhé povedlo se, jen co je pravda, to to letí, to to letí. U nás taky, u nás taky, rozhodně s věkem nezpomalujeme. :-)

  Turecko jsi koukám prosvištěl (pro Tebe hračka, mise – byť accomplished – bych tomu snad ani neříkal). Dobrý tip na výlet, kobercová nákupní příručka se bude hodit, co já vím …

  Maďarsko si Bea zaslouží a o hodných prokorporátních boys to neni. I kdyby bylo, stejně si ho zaslouží. Napadlo Tě to? Jasně že napadlo, nejsi přece pako, klobouk dolu.

  Hodně štěstí a zase třeba za rok či dva utrousím alespoň pozdrav! :-)

 3. Pavel Jirat napsal:

  Ty jo, to zavidim. Tou zminkou o vyspelosti Madaru, tj. piji ceske pivo, jsi mi vehnal slzy do oci. Me za chvili dokvasi aspon to domaci. Take ceske vlastne :) Jinak tady uz je kolem 50 C a venku na terasach se sedet neda. Pozdravuj rodinu!

Přidejte skřek