Na materiály máme s Beou jasný názor, a třebaže jsme manželé už deset let, tak je dokonce i stejný.

Uznáváme všechno, co je tak nějak echtovní. Takže máme rádi kámen, dřevo, kov, sklo, klasické stavební materiály včetně betonu, kvalitní keramiku, ale i dobré tkaniny či papír (třeba na japonské zástěny).

Na druhou stranu nemusíme plasty (zejména když si hrajou na něco, co nejsou, třeba u laminátových podlah) a všechny náhražky. Nevěříme materiálům, které jsou příliš levné, příliš lehké nebo se příliš snadno opracovávají. V životě jsou vždycky nejhodnotnější ty věci, kvůli kterým se musíte pořádně zapotit – obrazně i doslova.

Z téhle filozofie snadno uhodnete, co asi najdete v té naší barabizně.

Zdivo
Tady jsme zpočátku dost plavali. Instinktivně jsme chápali jedinou věc – že z tepelných důvodů je lepší sendvič (více tenkých vrstev) než jednoduché zdivo. Známe to totiž ze svetrů v zimě. Vidíte, s jakými debily dnes chudáci projektanti musí pracovat!

Ze všeho, co jsme zvažovali, se nám nakonec nejvíc zalíbily vápenopískové cihly (VPC) obložené polystyrenem. Konkrétně systém KMB Sendwix P 2420, což znamená 24 cm vápenopískového zdiva a 20 čísel polystyrenu jako zateplení. Místo polystyrenu se může dát i minerálná vata, ale ta je pro nás tabu. Jsou v tom malá vlákna, což my nemusíme. Samozřejmě víme, že vata není tak zlá jako azbest, ale prostě nám to nepřijde košer. Takže to musí být polystyren, i když je to plast.

Vše o systému je na webu Sendwix.cz. Tady je kompletní sortiment VPC a tady produktový list v PDF.

Základní díl Sendwix 8DF LD. Tato verze je pro zdění na lepidlo. Hmotnost 18,7 kg, další vlastnosti zde.

SENDWIX 8DF LD

Skladba Sendwix P. 1 = VPC kvádry, 3 = omítka LB Cemix, 4 = polystyren

Sendwix P - skladba

Proč se nám VPC líbí?
 • Je extrémně pevné a i při malé tloušťce nám staticky řeší stavbu. Má takovou únosnost, že domky by se daly stavět ze stěn tlustých jen 17,5cm, ale to už nám projektant nedoporučil kvůli vedení trubek apod.
 • Je to těžký, hutný, odolný materiál. Nenasáká vodou, ignoruje mráz i vedro. Stěna z VPC nepopraská po první zimě. Nerozdrtíte ho v ruce jako porothermy a nerozřežete rybičkou jako ytong. Znamená to víc práce, ale jako materiál na dům je nám to prostě sympatické.
 • Má skvělé akustické vlastnosti, zejména ve srovnání s ytongem – přes stěnu neslyšíte nic.
 • Jako izolant nestojí za nic, ale mimořádně dobře akumuluje teplo – a právě proto se z něj (spolu s polystyrenem) často stavějí pasivní domy.
 • Zdivo je absolutně přesné – a tím myslíme opravdu přesné, ne jako u „přesných“ broušených cihel apod.Hlavní nevýhodou je brutální váha bloků (radost pro páteř, skvělý komplementární produkt ke Kosmodisku) a pak samozřejmě už zmíněná tvrdost, kvůli které se tam špatně zasekává vedení. Ale radši budeme mít těžší stavbu, než abychom pak měli papírové zdivo, které neudrží ani hmoždinku.

Okna
Dřevo nebo hliník? Dřevo je dostupnější a lépe izoluje. Hliník je odolný, krásný, ale drahý a tepelně nic moc. Už to vypadalo, že peněženka za nás sama vybere dřevo. Pak nám ale pan projektant řekl, že existují tzv. dřevohliníková okna – uvnitř dřevěná, navenek pokrytá vrstvičkou hliníku, který vydrží. A to vypadá, že by mohlo být vončo. Počítám, že na špičkovou značku Internorm – Mercedes mezi okny – mít nebudeme, ale s nějakým jiným výrobcem (Pražák? Janošík?) už ten dřevohliník snad sfoukneme. Samozřejmě necháme nacenit i ten Internorm, třeba motyka spustí.

Podlahy
Dá-li pámbu, šoupneme dřevo všude tam, kde je to možné. Z minulosti máme dobré zkušenosti s bambusovou podlahou – bambus je tvrdší než dub, nepracuje, odolává vlhkosti, má krásnou strukturu. Dovedeme si ale představit i jiné tropické dřeviny, třeba teak nebo merbau – obě by pěkně sedly do našeho lodního konceptu. Dřevěná podlaha bude všude kromě koupelen, toalet a vstupní chodby v 1NP, kam přijde nějaká slušná dlažba. Použití dřeva zároveň znamená, že nemyslíme na podlahové vytápění, ale to je pro nás samozřejmé.

Terasa a balkón
Tady je to jasné – lamely z brazilského dřeva ipe, jednoho z nejtvrdších a nejodolnějších dřev na světě. Může to vypadat nějak takhle.

3 komentářů

 1. V Beskydech je teď strašná móda zateplovat ovčí vlnou. Je to sice taky vláknité, ale zato přírodní a prý to izoluje líp než polystyren… Nicméně se to používá spíše do dřevostaveb (sendvič dřevo-vlna-dřevo).

  • O tom jsem slyšel a přijde mi to dobrý! Akorát to asi fakt jde víc s tím dřevem. Asi by se musela vyřešit výdrž té vlny, ale když se to něčím postříká, tak to asi nic nesežere. Jsou to věci…

   • Vlna je už od ovce napuštěna lanolinem (asi), takže vydrží sto let, ani se nezapotí. Jen se musí správně vyprat, aby se nezničil lanolin, ale zrušil typický ovčí zápach. Ale to borci z Beskyd zvládají.

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno