Posledních pár nocí trávím velmi vzrušujícím způsobem – totiž navrhováním kuchyně. Objednávat ji sice budeme nejdřív za rok, ale představu chceme mít co nejdřív, aby už v projektu byly správné rozvody a tak vůbec.

Jeden z návrhů vytvořených pomocí Google Sketchup

Návrh kuchyně - horní pohled

Co se vaření týče, já umím jen kakao a u toho bych také rád zůstal. Bea toho umí víc a celkově vaří výborně, ale ne moc ráda. Takže na kuchyň nemáme žádné zvláštní nároky. Neměla by zabrat moc místa, ale měla by být kvalitně provedená a pokud možno i slušně vypadat. Bea si přála, abychom neměli takovou tu klasickou sestavu, kde stojí nerozborná řada spodních skříněk proti stejně nerozborné řadě skříněk horních. Toužilo se po nějakém tom rozbitějším tvaru, zejména po samostatném bloku vysokých skříní.

Nejdřív jsem se sháněl po vhodném prográmku. Z diskusí jsem viděl, že lidi nejvíc používají KitchenDraw, dále ikeácký plánovač a pak program německého výrobce kuchyní Alno. S tím Alnem jsem si trochu hrál. Musel jsem ho složitě spouštět na starším počítači, protože má nějaký problém s Win 7 64b a ani režim kompatibility mu nepomohl. Ale jinak to nebylo špatné. Alno pro mě bylo užitečné hlavně v tom, že jsem okoukal reálné velikosti a návaznosti různých typů skříněk. Ale pak jsem se stejně vrátil ke starému dobrému Google Sketchup, ve kterém už dělám prostě všechno.

Byl jsem se taky podívat u profi návrhářů ve velkém studiu Sykora Home vedle Sazka areny. Sykora chce za návrh 4000 Kč (když si jej chcete vzít domů), kteréžto peníze vám pak odečte z ceny, pokud si kuchyň necháte udělat u něj. To je docela rozumný přístup, ale já jsem toho zatím nevyužil. Paní mi tam na první pohled „zlegalizovala“ můj návrh a víc mě zatím nezajímalo. Je ovšem klidně možné, že kuchyň u Sykory jednou objednáme, značka působí solidně.

Na kuchyň máme západní stranu obývacího pokoje, kde hlavní stěna má 4,75 m, kratší ramena pak 2,25 a 2,65 m. Řešil jsem zatím jen hrubý tvar kuchyně a rozmístění spotřebičů. Přesné rozložení zásuvek a všelijakých těch vychytávek ještě není aktuální, to se dodělá později. Jo a barvy samozřejmě taky nemají s konečnou verzí nic společného. Teď mi jde čistě o přívod vody, elektřiny apod.

Verze 1 – Klasika

Návrh kuchyně - Klasika
Návrh kuchyně 3D - Klasik

V téhle verzi se skříňky táhnou při zdi, což je samozřejmě nejjednodušší a prostorově nejúspornější. Designově to není žádná hitparáda, ale co už. Okno by se samozřejmě dalo spíš doleva, pokud ho úplně nezaslepíme.

Verze 2 – Pan Pultík přichází

Vizualizace kuchyně 3D - verze 2
Vizualizace kuchyně 3D - verze 2

Tato verze zavádí prvek širokého pultíku. To samozřejmě opticky ukrajuje více místa z obýváku a má to i jiné mouchy, ale je nám to sympatické. Bee se líbí, že by při vaření nestála zády k masám.

Verze 3 – Pultík trošku jinak

Plán kuchyně - verze 3
Plán kuchyně - verze 3

Tahle varianta sice vytváří jedno úzké místo, ale docela se nám líbí. Mimochodem, ten oblý rám kolem vysokých skříní je samozřejmě ze sádrokartonu, to samé i podhled na stropě. Sykora umí ohnout pracovní desku do oblých rohů, což už je na obrázku naznačeno.

Zvažovali jsme dalších asi 15 návrhů, ale byly většinou ještě hroznější…

11 komentářů

 1. Taky jsem to kreslil ve Sketchupu, kdo by se zahazoval s nějakým kitchen plannerem :)
  Vidím tam tu snahu nemít klasiku horní-skříňky-dolní-skříňky-lednice, ale pozor na to, ona ta uniformita má svůj důvod a to je praktičnost. Pokud byste tam vařili jenom to kakao, tak je to jedno, ale pokud je to kuchyně pro každodenní provoz 4členné rodiny, tak bych byl opatrný. Např. ty chybějící horní skříňky, to je promarněná možnost mít spoustu věcí po ruce. Stačí otevřít, vyndat, použít, zavřít. Pokud byste ty věci měli v šuplíku, musíte poodstoupit, (sehnout se), otevřít šuplík (=překonat tlumič a uvést do pohybu x kg), použít, zavřít. No a nehledě na to, že některé věci tam nevejdou a budete pro ně muset popojít.
  Dál třeba ten hluboký pultík. Buď na něm budou mraky věcí a bude vám to vadit při pohledu z obýváku, nebo se tam budete snažit uklízet a nebude to využité. Budou tam šuplíky? Jestli jo a budou naplněné, budou těžké a bude se s nima blbě manipulovat. Nemluvě o tom, že to ubírá cenné centimetry z nepříliš hluboké kuchyně.
  Je to prostě celé v tom, kde na stupnici obden_kakao – celodenní_provoz se budete pohybovat. Osobně bych v kuchyni upřednostnil praktičnost. Taky jsem měl problém s tím, že všechny kuchyně vypadají strašně podobně, ale to jsme vyřešili střídmým vzhledem. A dezignově vyřádit se můžete v obýváku.
  Po pravdě řečeno, z předložených variant bych si nevybral. Možná bych se ubíral cestou varianty 1 a přidal bych horní skříňky a volně stojící ostrůvek. Mimochodem, moc místa tam nemáte, zkuste si to rozepsat, kde budou talířky, kde hrnky atd a uvidíte, že volná stěna bez skříněk nebo aspoň polic nebo závěsného systému je docela luxus.

  A ještě:
  Ve verzi s pultíkem máte horní skříňky od zdi až k fr. oknu, ale část mezi fr. oknem a dřezem je těžko využitelná. Kdyby tam nebyla, šlo by i víc světla na linku.
  Pokud bude verze s pultíkem, je dobré nechat si udělat dvířka do rohového dílu z obýváku.
  Sykora, proč ne, ale mám dojem, že studia jsou pro lidi, kteří neví, co chtějí. Když už si to je člověk schopný namalovat ve Sketchupu, tak dobrý truhlář bude levnější a stejně kvalitní varianta.

 2. Cau Martine , taky se me nejvic libi ta verze 3 , znami to maj v domku skoro presne tak a je to parada. Btw taky jsem pri planovani uprav bytecku dal na (s)ketchup a nemuzu si ho vynachvalit!
  Karel

 3. Na návrh kuchyně jsem se těšil a sám nad vlastním dost špekuluju… sporák, tedy hrnce na něm generují v okolí občas dost nepořádek, ať už je to při manipulaci, či vaření. Extrémní je v tomhle smažení, kdy mastné občas vyprskne dost daleko. V tomhle by mohla být nevýhoda sporáku v otevřeném prostoru, tam by záleželo na materiálu podlah, případně jestli se vám po vaření chce pak uklízet i podlahu v prostoru jakoby mimo kuchyň

 4. Ahoj,
  něco už naznačil Slavek – ten roh „Lka“ je nevyuzitelny, protoze tam zkratka nedosahnete. Stejne tak je nevyuzitelny i prostor za sporakem. Obecne na to, jak je ta kuchyn velka, tak tam moc pracovniho mista nezbyva (kousek nad myckou/pak je drez/roh/kousek vpravo od sporaku a dvakrat totez vlevo od nej). Pri standardnich mirach neco kolem 120cm zceleneho prostoru, kde se bude odehravat veskera cinnost – zbytek tam bude docela na nic.
  Dalsi vec, ktera by mi vadila je nevyuziti potencialu toho okna, ktere jste tam ve finale zahrnuli. V tomhle set-upu zadne svetlo z okna nevyuzijete, protoze si budete stinit telem.

 5. Čau, lidi, to jsou všechno dobrý komentáře, dík. Ještě to teda předělám. Právě pro tohle to sem dávám. Ostatně na základě prvních komentářů jsme trošku změnili i dispozici schodiště, což sem brzo dám. Dík.

 6. Ahoj, ač chodím na stránky hlavně „vzdychat“ nad fotografiemi a pobavit se reklamou z tvojí dílny, s partnerem sledujeme nově i jak roste a mění se představa domu, protože nás to taky snad jednou čeká…A protože jsme nedávno dorekonstruovali byt a kuchyň změnili tolikrát (jako vše v bytě, svatá to trpělivost mého partnera např. při výběru dlaždic do koupelny a neustálé objíždění stejných koupelnových studií, abychom nakonec došli k tomu, na čem jsme se domluvili na začátku), podělím se i o naše zkušenosti po necelém roce užívání. Máme kuchyň 330 cm klasika nízká s dřezem a indukcí a část horní skříňky, naproti vysoké skříně 180 cm široké (lednice, mt, trouba, vinotéka, špajz). I když se nám zdálo, kolik máme místa, ve dvou je to občas spíš na škodu než k užitku a to tam nemáme až na 25 cm vedle indukce nevyužitý prostor jako v tvém návrhu, jak už shrnul Slávek a pravdu má, takže se nebudu opakovat. Kuchyňské zóny pro praktičnost a usnadnění práce nejsou jen tak nějaký výmysl, v hodně studiích jsme si to vyzkoušeli a zjistili, že smysl to má a dokáže to i zkrátit čas nutný k okupování kuchyně. Doporučuji proto se jezdit dívat do různých studií a postupně návrh dolaďovat (naše kuchyň nejdřív měla být ve tvaru L + vysoké skříně, chvíli i zcela jiná koncepce s posouváním dveří a podobně) až jsme to vychytali. Doporučuji např. Schüller kuchyně http://www.schuellerpraha.cz/, ty samé kuchyně a jiné nabízí i Tosca Interier v Průhonicích http://www.kuchyne-tosca.cz kde Ti udělají návrh zadarmo a nám tam hodně pomohl a poradil utřídit naše požadavky pan nevybavím si jméno :) A přikláním se k šikovnému truhláři, i my jsme to tak udělali. Jen se obávám, že né každý bude umět ohnout pracovní desku, ale nevím, z jakého to má Sýkora materiálu. My máme technistone se dřezem pod desku, velice praktická věc při umývání desky či úklidu drobků, jen se to nahrne do dřezu, ale to až v další fázi, až nebudou prioritou hlavně rozvody, atd. Jó a třeba to prskání oleje při smažení…někde jsem viděla dobrou vychytávku, kdy za deskou je umístěné vyjížděcí sklo, aby zabránilo prskání až do obýváku, takže jen proto bych ostrůvek nezavrhovala. Rozhodně chápu, proč chce Bea vařit čelem k hostům či rodině. A ještě ty horní skříňky…máme je nakonec podlouhlé, dvojnásobně vysoké s výklopem a zaplať pánbůh za ně, neumím si představit všechno tahat s šuplíků, které jsou mimochodem pro nás mnohem praktičtější než skříňky s klasickými dvířky, máme je jen u odpadkového koše. Takže ač jsem neporadila vlastně vůbec nad tvarem, zamyslím se nad tím a zítra, když mi má dcera dovolí (jsem na mateřské) vytáhnu čtverečkovaný papír, neoplývám žádným ketchupem a podobně :) Jen jedna rada na závěr – zásuvky na spotřebiče na lince – či ukryté zásuvky v desce nebo pod vrchními skříňkami nepodceň. Máme 4 a jsou neustále obsazené a rozdvojky a podobné nesmysly si tam rozhodně strkat nehodlám.

 7. Tak „návrch“?

  Líbí se mi ten monoblok s troubou a visutá digestoř.

  Předpokládám, že lednice je právě v tom monobloku vedle trouby? To mi ale v uspořádání zbytku místnosti přijde nepraktické, protože tím pádem lednice nenavazuje na žádnou odkladnou plochu – a to je dost potřeba, když se tam obvykle nachází většina potravin na vaření.

  Taky máme dost velkou kuchyni (dnes si myslím, že až moc) a když je mezi dřezem, lednicí a sporákem tolik místa, tak se člověk strašně moc nachodí, než udělá jednoduchou věc.

  Osobně nejsem fanouškem toho ostrůvku – je to takový monoblok. Nechcete ho nějak „rozbít“ a třeba do středu dát jednu skříňku, která by se otevírala do obýváku? Mohly by v ní být třeba, co já vím, skleničky na víno (děti už máte velké :-)). Anebo k části přidělat bar?
  A ad pracovní plocha – z tohoto úhlu vypadá velká, ALE celý ten roh vlastně není z kuchyně přístupný, čili pracovní plocha je nad myčkou, kousíček vlevo od sporáku a pak ta na druhé straně, kde už na mě působí hodně periferně. Celkově se mi tedy zdá na tak obrovskou kuchyni malá.

  Jinak ten oblouk se mi moc líbí (na ostrůvku, na stropě ho nechápu).

  Ale ještě teda – to okno na mě působí vyloženě divně… Jako chápu, že hlavním důvodem je přívod světla, ale takhle přijdete o jakýkoliv výhled (což v kuchyni u vaření není úplnej nesmysl – lepší než u toho koukat na telku).

 8. Škoda toho okna, udělal bych ho co největší a pod něj pracovní desku, atd. Pokud zůstane na holé stěně, tak bude dost nevyužité. Já osobně bych radši pracoval s výhledem ven, než na společnost.
  Doporučuji zapuštěný dřez i desku z umělého kamene jak píše Lucie. Úžasná věc. Také jsem viděl digestoř právě pro sporák na ostrůvku – byla to deska, která vyjížděla vertikálně za sporákem (mezi sporák a obývák), bylo v tom i světlo a sálo to z celé strany té desky. Dost šikovný, praktický a ušetří se mastné fleky na vybavení obýváku a v neposlední řadě i šití na hlavě. Ve studiích budou vědět značku.

  Taky jsem jinde viděl centrální vysavač se speciálním vstupem v kuchyni na spodním krytu pod skříněmi, když se do toho koplo nohou, tak se to otevřelo a začalo to sát. Geniální a až budu stavět, tak to je podmínka. Veškerý drobky i z desky se prostě hodí na podlahu, koštětem nahrnou ke vstupu a je to pryč, záležitost na pár vteřin.

 9. Ahoj,
  kuchyň vypadá docela dobře, ale já bych doporučila návštěvu kuchyňského studia kde ti dobře poradí, máme aktuálně perfektní zkušenost s Gorenje v Čestlicích, návrhář mladý ochotný a měl spoustu super rad čemu se vyhnout navíc návrh nám i přesto že se jedná o placenou službu nakonec dali zdarma.

  • Ales,
   ak sa bavime o http://www.kuchynskastudia.cz/, kuchyne Gorenje, dam Vam dobru radu a sice:
   oblukom sa im vyhnite a neurobte tu istu chybu, ako ja. Kym sme sa bavili o designe, moje pocity
   boli rovnake ako Vase. Perfektny pristup, ochoty na rozdavanie, pri volani na mobil ‚usmevy‘ a nadsenie.

   Potom doslo na lamanie chleba a zo zakaznikov, ktori u nich nechali 186 000 sa stali cisla a obtiazny hmyz.
   Zoberme to chronologicky. Zmluva pisala, ze kuchynu mame cakat v 12 kalendarnom tyzdni. Po asi 3 mesiacoch nam bolo povedane,
   ze vo fabrike je vypadok a ze nasa kuchyna sa omeska o 4 tyzdne. Ked sme zistovali, ako to teda bude a vysvetlili problemy
   (obaja sme boli dlhodobo mimo CR, rekonstruovali sme byt, davali nove parkety, ktore sme nechceli mat hned ponicene
   pri instalacii kuchyne, k tomu plynar, obklady kuchyne, etc., proste cely proces rozbity), odpovede sme sa nedockali.

   Tym padom sme financie presmerovali inam v ocakavani, ze 4tyzdnovy vypadok trva a dodavka sa posunie. Ake bolo nase prekvapenie,
   ked zrazu prisla sprava, ze musime v TEN den doplatit zvysok objednavky, pretoze bez nej nam nebude nic namontovane.
   Podotykam, ze sa jednalo o piatok a slub, ze v pondelok posleme zvysok penazi nestacil. Pre nas by dalsie zdrzanie znamenalo
   zaplatit ~2000 Kc naviac, takze sme museli v priebehu jedineho dna zohnat chybajucich zhruba 40 000. Prijemny pristup, to musim nechat.

   Podotykam, ze zo zmluvy mi jasne nevyplyvalo, ako to je s platenim a doplacanim a u znacky typu Gorenje som neocakaval to,
   co sa uz udialo ani to, co nasledovalo.

   Co nasledovalo? Nasa kuchyna ma taku panelakovu vlastnost – je trochu sklonena (4 cm na 2.5 metra). Zameral to pan z firmy?
   Ak tipujete, ze nie, tak tipujete spravne. Co s tym? No co by – predsa odrezeme kus parapetu na okne (3 roky stare Vekra), predsa
   o nic nejde. Ze miesto 83 cm ma linka 87? Vadi to zakaznikovi? Nam nie a to sa pocita! S tym sa poji kuchynsky sokl. Kus nerezu
   za ~2000 Kc (1% celkovej objednavky) tym padom stratil zmysel. Tusite, ze si ho s usmevom vzali na vlastne naklady spat?
   Zle – nechali nam ho s tym, ze to je nas problem. Takze ak niekto chcete 2x ~150cm kus nerezu vysoky 10 cm, mozem Vam ho darovat.
   A dalej sa s tym poji to, ze sme nechali dopredu polozit obkladacky s tym, ze sa cela kuchynska linka ‚zasunie‘ pod ne.
   Preco? Aby sa potom nova kuchynska linka hned nezasvinila od lepidla a takych tych veci, ktore neviem ako sa volaju a pouzivaju
   sa pri obkladani. Co sa samozrejme nemohlo stat, takze cela linka je o 12 mm odsunuta od steny a tym padom aj k oknu.
   Dalej:
   1) kuchynska pracovna doska bola zle zamerana a vyrezana, takze pri stene mame asi 2-3 mm medzeru
   2) po asi 3 mesiacoch sa rozpojil odtok z umyvadla, takze sme si trochu vyplavili kuchynu
   3) uchyt umyvacky, ktory tvorili 2x 5mm sroubky do drevotriesky, z ktorej je pracovna doska, samozrejme nevydrzal a umyvacka
   nam teraz trochu lieta pod linkou (to este budem riesit v ramci zaruky, ale preco sa to nemohlo urobit spravne na prvy pokus)?
   4) arogancia zamestnancov montaznej firmy bola nebetycna (vraj, nemohol som byt fyzicky pritomny, ale po reklamacii bodu 2)
   nemam dovod neverit).
   Tolko moja anabaza s Gorenje – nikdy viac. Nikdy, za ziadnu cenu.
   Keby to tu cital zastupca Gorenje, vsetko, co hore pisem, som schopny dolozit.
   S pozdravom,
   Peter

 10. Ahoj no to zní jako z hororu . Zřejmě je to vždy o lidech se kterými jednáš, čestlice jsou jiná firma a jsem maximálně spokojen a mohu vřele doporučit perfektní přístup i servis.
  Aleš

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno