Domek postavíme v Klánovicích, lesní čtvrti na samém východě Prahy. Klánovice nejsou nic jiného než developerský projekt, akorát z roku 1878.

No a to století navíc je proti dnešním satelitům znát. Vzrostlé stromy, lidské rozložení, obec, která už si tak nějak sedla…

Tehdejší developer Václav Klán koupil území dnešních Klánovic v roce 1874 za 52 000 zlatých. Rozparcelované pozemky nabídl k prodeji 4. května 1878 tímto inzerátem.

Za první republiky si v Klánovicích stavěla letní vily pražská smetánka. Přitahoval ji sem les (největší na území hlavního města), tehdejší slavné lázně (na jejich místě je dnes naše skromná parcela), dobré vlakové spojení a i ten golf. Něco z té elegance a hlavně celý ten úžasný les v Klánovicích dodnes zbyl, což je hlavní důvod, proč jsme si tu v roce 2006 pořídili pozemek.

Při kopání základů jsme narazili na zbytek starých Lázní Klánovice (Wikipedia). Postavil je v roce 1926 pražský stavitel Rudolf Utěšil a patřil k nim park s vodotrysky, vodní kolo, bazén se skákacími můstky, lázeňská kolonáda, restaurace s tanečním parketem, tři altány (z nich jeden pro hudebníky), kuželník, penzion a ordinace lékařů. Byl to opravdu parádní a vyhledávaný podnik, ale v roce 1952 jej ale komunisté znárodnili, zavřeli a v roce 1988 zbořili. No a právě toto zbořeniště koupil původní majitel našeho pozemku.

Takhle vypadaly lázně Klánovice v roce 1928 (Wikipedia). Živily je hlubinné vrty s vodou s vysokým obsahem kyseliny uhličité.

Lázně Klánovice z Wikipedie

Mimochodem, tady je dobový inzerát, který zval Pražany do lázní. Našel jsem jej na výborné stránce o Klánovicích.

Inzerát Lázně Klánovice

Související odkazy

Klánovice na Wikipedii
Klánovické lázně na Wikipedii
Web městské části Klánovice
Hezky zpracovaná historie Klánovic
Náš pozemek

Mapka


Zvětšit mapu

Průběh stavby sledujte nejlépe na našem webu nasdomek.cz.

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno