Je to asi hanba, ale musím přiznat, že móda pasivních či nízkoenergetických domů nás zatím nějak nechytla.

Jak je to možné? Vždyť nestavět dneska pasivní dům znamená být méněcenný a out? Jak to vůbec můžeme dopustit?

No, proti filozofii pasivních či nízkoenergetických domů vlastně nic nemáme. Některé nápady fanatiků téhle nové víry nám ale připadají trošičku přehnané.

Zateplení – OK, to uděláme. 20 čísel EPS nám ale stačí, víc do šířky to hnát nechceme, ať nemáme zase moc tlusté zdi. Okna budou trojskla s celkovým U = 0,74 (nemluvím jen o samotných tabulích). Momentálně je to špičkový produkt nejlepšího výrobce na trhu, za deset let to stejně bude směšné.

Orientace domu na pozemku a rozložení oken – to by mělo být taky celkem OK. Dům bude získávat hodně slunce z jihu, trošku i z východu a západu, naproti tomu sever je skoro úplně uzavřený. Na severu a západě nás navíc před psotou chrání domy sousedů. Je taky třeba říct, že Klánovice ohřívá efekt velkého města a taky to, že jsou nejzazším cípem Polabí, takže počasí je tam o chlup teplejší než na mém rodném Benešovsku a vlastně i ve většině Čech.

Rekuperace vzduchu – tak tu v našem klimatu nechceme. Dokud žijeme na sever od Zálivu nebo třeba od Phoenixu, AZ, tak chceme normálně otvírat okna.

Tepelné čerpadlo se nám jako nápad dost zamlouvá. Ale co si budeme povídat, ekonomicky se to zatím nevyplatí. Je to opravdu spíš pro fandy. A protože to my nejsme, nemáme moc zájem pořizovat hlučnou a rozměrnou mašinu.

Zemní registr pokládáme za zhůvěřilost. Rozhodně se nám nechce hnát si do domu vzduch sklepní kvality v naději, že to snad ohřeje či ochladí barák. A čistit padesátimetrové podzemní trubky od kondenzátů už vůbec ne.

Tady se můžete mrknout, jak nám dopadl energetický štítek.

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno