Když přišlo na architekturu, měli jsme s manželkou vždycky jasno. Líbila se nám česká třicátá léta (třeba Fričova vila v Hodkovičkách), z dnešních architektů nám skvěle sedla třeba Markéta Cajthamlová a její čisté domky.

Na druhou stranu takový plecháč v Humpolci od OK Planu nebo rodinné modulárno v Berouně od HŠH už je na nás zase moc progresivní. Chtěli jsme tedy nějakou modernu, ale v mezích zákona, aby to neuráželo nevinné kolemjdoucí.

Krok 1 – Markéta Cajthamlová

Logicky jsme se nejdřív obrátili právě na Markétu Cajthamlovou (profil na Archiwebu, rozhovor na Archiwebu, profil na Arch.cz), aby nám něco nakreslila. A ona to taky udělala a bylo to krásné – sebekriticky musím říct, že určitě hezčí, než co tam nakonec postavíme. Ale časem jsme zjistili, že potřebujeme dům na pozemku přece jen trošku posunout a že bychom rádi i další změny, které by arch. Cajthamlové úplně rozhodily celou koncepci. To jsme si ani netroufli navrhnout. Zároveň jsme při nějaké akci v Benešově potkali mladého architekta ing. Davida, slovo dalo slovo a zkusili jsme to s ním. Studie od arch. Cajthamlové vypadala asi takto.

Papírový model

Foto modelu Klánovice

Myslím, že vizuálně to bylo parádní. Plánované rozměry byly cca 16 * 8,2 m.

Krok 2 – Jan David

Ing. David navrhl něco, co nám uvnitř perfektně sedělo a i zvenčí to bylo na správné cestě. Vypadalo to asi takto.

Jih – arch. David, říjen 2011

David - jizni pohled

Krok 3 – Naše diletantské úpravy

Protože jsem taková reklamní mrcha, co je zvyklá prznit nápady jiných, tak jsem trochu upravil jižní fasádu, zakulatil jeden roh, no a výsledek vidíte tady.

Jih – naše první úpravy, listopad 2011

Vizualizace domu Google Sketchup

Namlouváme si, že celý domek podřídíme koncepci lodě – víc o tom píšu tady.

Domek jsem modeloval v programu Google Sketchup, což je bezplatný zázrak, do kterého jsem se úplně zamiloval a kterému bych na domku klidně udělal pamětní desku. Klidně si ho taky nainstalujte a pak se můžete kouknout přímo na „zdrojáky“ našeho domu. Tady je kompletní krok 3: 1NP (115k), 2NP (158k) a celý dům (155k).

Krok 4 – Finální projekt

No a tohle už je finální model se správnými mírami a vůbec vším možným.

Jih – podle projektové dokumentace, březen 2012

Vizualizace domu Google Sketchup

Více obrázků najdete v samostatném článku. I v tomto případě si můžete stáhnout 3D model ve Sketchupu, jen soubory jsou už o hodně větší: 1NP (12,4 MB), 2NP (14,9 MB), celý dům (15,0 MB).

Studii do podoby projektu převedl ing. Balata a ing. Šremer z benešovského Agroprojektu – i s nimi máme jen ty nejlepší zkušenosti.

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno