Po delší době sem přidávám hlášení ze stavby. Zatímco my jsme se flákali na socialistické Kubě, borci od pana Fojtíka vyzdili první patro. A líbí se nám to!

Pozorné oko napočítá 12 dvanáct šárů neboli řad cihel. Každá cihla VPC má výšku 24,8 cm, k tomu 0,2 cm lepidla, celkem je tedy vyzděno přesně do výšky 300 cm nad desku. Stropy v přízemí budeme mít 285 cm vysoké. Chtěli jsme o trošku víc než standardních 260 čísel, hlavně kvůli pocitu vzdušnosti.

Zdivo VPC

Pohled z opačného, severozápadního rohu. Vpravo vidíme dvě okénka toalety a malé dolní koupelny. Zelené okno vlevo patří vstupní chodbě a tu nezdravou barvu má proto, že tam skladujeme extrudovaný polystyren pro zateplení základů.

VPC, 1. nadzemní podlaží

Překlad velkého okna v obýváku (délka 6,9 m) tvoří ocelové íčko, které je uprostřed zpevněné ocelovým sloupem.

Velké okno v přízemí

Detail překladu a sloupu.

Ocelový překlad

Ukotvení sloupu. Ocelovou konstrukci ještě zakryje podlaha. Sloup bude zvenčí schovaný za konstrukcí okna, ale zevnitř bude samozřejmě vidět. Plánujeme ho natřít matnou černí.

Ukotvení sloupu

Překlady kratší než 3 m se dají řešit standardním jednodílným prvkem ze systému Sendwix. Je to takovéhle účko a KM Beta ho dodává v osmi délkách.

Překlad okna Sendwix

Takhle vypadá ten samý překlad v nákresu od KM Bety. Mimochodem, nejdelší 3metrová verze váží pěkných 377,5 kg.

Sendwix KM Beta překlad

Jeden ze stromků se nám tu trošku pere se stavbou, budeme mu muset jemně zastřihnout větve. Pro zajímavost, je to Prunus cerasifera Nigra – myrobalán červenolistý. Opravdu doufám, že se ho podaří udržet při životě.

Stromy u domu

Pan Fojtík sice staví precizně jako vždycky, ale problém se přece jen najde. V krycí betonové vrstvičce na desce se objevily takovéhle pukliny. Pan Fojtík předvídal, že tam budou, je to prý normální věc. Je to dané tím, že jsme na tuto vrstvičku použili jakýsi beton 400, který je tzv. mastnější, tedy obsahuje více cementu. Normálně se pro tyhle účely používá beton 300, který je řidší a pukliny u něj tolik nevznikají. Čtyřstovku ale projektant předepsal proto, aby unesla velkou zátěž našich zdí a opěrného sloupu u okna.

Praskliny v betonu

Stavební dozor souhlasil, že praskliny jsou normální, ale přesto je nechal zamazat cementovým mlíkem. Teď v létě prý tyhle praskliny nepředstavují žádný problém, ale kdybychom stavěli před zimou, mohla by voda vniklá do puklin zmrznout a vytlačit vrstvičku betonu nahoru. Takže mlíko to jistí. Pak to vypadá nějak takhle.

Pukliny v betonu

Mnohem úplnější zpravodajství najdete už tradičně na webu nasdomek.cz.

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno