#12 Bea Katařanka

5
2985

Bea jako katarská žena – v černé abáji (hábitu) a černé šajle (šátku přes hlavu). Dneska totiž mají ve škole katarský den, a tak Bea jede v místním kroji. Pěkně to vyšlo, že tyrkysové ozdoby na abáji ladí se se stužkou od zaměstnanecké kartičky – móda jak má být. :-)

Jinak místní dámy (tedy jako občanky) takhle chodí každý den – černá abája a černý šátek. Když vidíte nějakou ženu v jiném oblečení (třeba barevný šátek), tak to není Katařanka. Vadí jim to? Z četných hovorů na tohle téma za ta léta vím, že je to rozdělené tak na třetiny. Asi třetině holek to vadí, omezuje to jejich módní záliby, navíc je v tom létě horko. Tyhle holky se postupně odvažují, schválně nechávají abáju vpředu otevřenou, takže jsou vidět džíny, nebo začínají víc a víc nosit abáje, které mají barevné zdobení (jako ta Beina) nebo jsou dokonce celé barevné (temně modré, temně zelené). To je znak velké odvahy, pokrokovosti a rebelství.

Další třetině žen je to jedno, jsou na abáju zvyklé a je to to poslední, co by vztahu k ženským právům řešily. A konečně existují i ženy, které mají abáju fakt rády a nemůžou si ji vynachválit. Říkají mi, že díky ní nemusí moc řešit módu nebo ranní oblékání, že je to pohodlné, že někdy jdou pod abájou ven v pyžamu… Jsou to věci, no!

5 komentářů

    • Dobrý den, díky za připomenutí, probral jsem to se svou ženou a s jednou místní kolegyní :-)

     Existují různé látky – lehčí na léto a těžší na zimu.

     Nejpopulárnější je látka se zvláštní názvem lexus – jako to auto, opravdu se jí tak říká. Katařani říkají, že pochází z Japonska, ale když se kouknu na eshopy, tak hodně nabízejí lexus z Číny, z Koreje, z Indie… Tato látka prý pěkně splývá a dobře visí… je matně černá. Další varianta, lesklejší a slavnostnější, může být satén. Další populární látka je tzv. nidha, což je tedy 100procentní polyester, ale prý je to též kvalitní a bere se to jako luxusnější. Pak ja taky látka, které se říká „internet“ (nekecám) – ta je prý trochu silnější a těžší.

     Jsou to zvláštní názvy, ale opravdu se používají, třeba v čínském eshopu Alibaba se s názvy jako „lexus fabric“ nebo „internet fabric“ běžně operuje…

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno