#14: Národní muzeum

4
2153

Katarské národní muzeum, National Museum of Qatar, za rozbřesku. Je to pěkný barák, co říkáte?

Budovu navrhl legendární francouzský architekt Jean Nouvel. Asi tři roky, když se muzeum stavělo, tak jsem všem návštěvám říkal, že tvar je inspirován roztříštěnými mušlemi a perlorodkami na pláži – perly a mušle hrají velkou úlohu v katarské historii. A všechny návštěvy říkaly – no jo, to je úžasný, přesně mušle na pláži!

Když se muzeum konečně otevřelo a my jsme ho navštívili, tak jsem si přečetl, že budova je inspirována tzv. pouštní růží – zajímavým slepencem minerálů, který se někdy kvůli erozi vytvoří v poušti. A když se na tu pouštní růži podíváte (nějaké mám i doma), tak je to fakt přesně jako ten barák. Takže teď všichni říkají, no jo, úžasný, přesně pouštní růže! Akorát teda nevím, jak jsem přišel k těm mušlím…

Na každý pád se ale muzeum povedlo, takže sem dám ještě několik jeho fotek. Nezdá se to, ale budova je 350 metrů dlouhá.

Vidíte tu malou budovu úplně vpravo, ze které jsou vidět 4 horní oblouky? To je prosím původní palác šejchů z rodiny Al Thání – když ještě vládli hrstce chudých rybářů a nomádů v Kataru. Jejich tehdejší palác je velký asi jako dnešní obyčejná vilka. Tento starý palác byl zachován, je celý obkroužen muzeem, stal se součástí jeho expozice a můžete ho navštívit.
Jiný pohled na hlavní budovu.
Když jsem k muzeu přijel, tak tam zrovna měli havárii – na parkovišti jim vytékala voda. Tak jsem toho využil k ještě jedné zrcadlící fotce.

Rozhodně stojí za to budovu navštívit a podívat se na tu architekturu i zevnitř, z nádvoří. To můžete v pohodě navštívit bez nějakého placení. Pokud máte víc času a chcete i přímo na výstavu, tak to taky není špatné. Muzeum má dost pěknou expozici s historií Kataru, včetně zvířat, co tu žijí.

Mimochodem, chci sepsat článek o tom, co v Kataru vidět, když tu máte pár hodin nebo třeba 2 dny na přestup. Až se zase začne cestovat, tak se to určitě bude hodit spoustě lidí. Už se na tu dobu těším. A jako expert na tvar budov mám samozřejmě pro takového průvodce ty nejlepší předpoklady…

4 komentářů

    • Ted tu novou bezzrcadlovku, Canon R5… ta moc pomaha. A casto siroky objektiv 15-35… No a jeste to ranni zlate svetlo, to kdyz vyjde, tak je to radost.

  1. Dobrý den. Je v Doha na návštěvě u syna který tu žije. Zítra se chystáme do Národního muzea. Díky za informace. Petra Vonasková

  2. Dobrý den. Je v Doha na návštěvě u syna který tu žije. Zítra se chystáme do Národního muzea. Díky za informace. Petra Vonasková

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno