Dneska mám narozeniny, dnes je mi 35 let. Což podle průměrné doby dožití pro české muže znamená, že jsem ve 47 % tohoto levelu. A zatím dobrý, zatím mě hra baví. Pořád si sice nejsem jistý, za co přesně se dávají body a co řekne boss na konci úrovně, ale furt je to dobrá střílečka.

Kdo mě zná, ví, že jsem totální magor, a jako takový si můžu dovolit ledacos. Můžu vám tedy říct, že jsem si už před mnoha lety sepsal pár životních cílů, které chci zvládnout do svých šedesátých narozenin. Až na dva poslední jsou všechny celkem exaktně měřitelné, což asi působí jak z ňáké blbé knížky o byznysu. Ano, říkal jsem přece, že jsem magor. Přemýšlel jsem chvilku, jestli tu mám takové intimní plány publikovat. Ale pak jsem si řekl, proč ne, takový veřejný závazek má něco do sebe. Až budu za 25 let ležet na iGauči a surfovat na iKonferenčnímStolku, vyhledám si v archivu na jarosovi.cz tuhle stránku a hned budu vědět, jak na tom jsem.

Tak tady jsou ty cíle.

1. Přečíst 1 000 000 stránek (cca čtyři tisíce knížek)
2. Procestovat 100 zemí
3. Odřídit 1 000 000 km
4. Našetřit 1 000 000 USD (v cenách roku 2006, bydlení se nepočítá)
5. Vydat aspoň 1 slušnou knihu, která pár lidí pobaví
6. Vychovat aspoň dva fajn rošťáky
7. Ultimativně dojít moudrosti nebo aspoň místy mít ten pocit

Hloubavá duše se zeptá – proč zrovna tyhle cíle, proč ne jiné, čuprovější? No, říkám si, že ten, kdo něco přečetl a poznal kus světa, má větší šanci být ve stáří tzv. moudrý. Což pokládám za nejvyšší metu, které člověk může dosáhnout. No a to ostatní jsou šikovné drobnosti, na kterých mi záleží a s kterými je život lepší než bez nich.

Bystrý čtenář si dále všimne, že v mém seznamu naopak nefiguruje tzv. štěstí, krása, sport a podobné hitovky. Je to tak; i dětem říkám, že tu nejsme proto, abychom byli šťastní, ale abychom poznali pravdu (ať to stojí, co to stojí) a napsali, namalovali nebo složili něco, co pro ostatní nebude tak úplná nuda. Tenhle lajfstajl obvykle přináší málo štěstí, takže na štěstí kašlem. Osobně si vzpomínám asi na dva okamžiky v životě, kdy jsem byl opravdu šťastný – bylo to dvakrát patnáct minut v letech 2003 a 2006. Bylo to fajn a budu rád, když se to ještě někdy přihodí, ale stavět se na tom nedá.

Jaké tedy mám skóre v tomto okamžiku? Čtení – jsem asi ve třetině, takže musím hodně přidat. Tenhle cíl bude možná ze všech nejtěžší. Kde jsou ty doby, kdy jsem četl přes 365 knížek ročně! Cestování – plním zatím na 47 procent, což je OK vzhledem k tomu, že jsem nikdy nebyl žádný baťůžkář. Dalších 53 zemí za 25 let myslím zvládnu, i když to samozřejmě bude čím dál těžší a nákladnější. Řízení – mám najeto 406 tisíc km, protože jsem začal docela pozdě. Ale miluju to a ten milión přejedu jako nic, vždyť teď už dělám soustavně nejméně 50 tisíc za rok. Peníze – tady to zatím drhne, ale pořád myslím, že v 60 letech je to reálné. Knihu už jsem vydal, ale chci psát dál a líp a užít si ještě nějakou legraci. Rošťáci – dva milé lumpíky už doma mám, teď už jde jen o to, aby byli fajn, což pro mě znamená inteligentní, odvážní, féroví, se smyslem pro humor a touhou něco vytvořit. Ale vypadají nadějně. Moudrost – tak to je běh na dlouhou trať.

Hm. Omlouvám se za dlouhý a vážný post. Vím, že takové blbosti se na web ani nehodí! Abych to nějak vyvážil, tady máte luxusní dárek, který jsem včera dostal od svých famózní kolegů – zatančily mi ty pravé krásné holky z naší poslední Daddy Cool reklamy! Můžu vás ubezpečit, že mi to v kolonce moudrost razantně zvedlo skóre.

Martin Jaroš Daddy Cool girls

6 komentářů

  1. Nedávno jsem někde četl, že to co lidé chtějí, není ŠTĚSTÍ, protože do značné míry v dnešní době devalvovalo, ale je to VZRUŠENÍ. Chceme být bohatí, protože tvrdíme, že pak budeme šťastní? Geee, možná tak moudro Vladimíra Čecha. Chceme být bohatí, abychom mohli dělat věci, které nás budou „vzrušovat“. Takže naprosto souhlasím s názorem na štěstí.

  2. Díky, musím přiznat, že mě to velmi oslovilo. Jsem na to procentuálně trochu hůře než Vy (možná lépe, pokud jde o level) ale to se nedá nic dělat. Jsem rád, že jsou mezi námi lidé, kteří našli správný směr.

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno