Arhabo

7
3811

Tohle hudební video jsme natočili k nadcházejícímu mistrovství světa. Arhabo znamená v beduínském dialektu vítejte. Určitě znáte příbuzné slovo marhaba neboli ahoj. Tak to je ono.

Myslím, že písnička je chytlavá a bude se líbit jak v arabských zemích, tak i Evropanům. Což je mimochodem šíleně těžké sladit. A na video jsem moc hrdý. Ono se to nezdá, ale tady tohle video znamená hodně. Nedovedete si představit, jak se za 10 let tahle země posunula. Tanec, oblečení, líčení, holky žonglující s míčem nebo na motorce – věci, které děláme my, si tu ještě nikdo netroufl.

Každá sekunda ve videu něco znamená. Mladé cool Katařanky poznají třeba i to, v jakém konkrétním obchodě byla pořízena „rebelská“ bílá abája (hábit) v čase 1:15. Dali jsme si záležet na každém symbolu. Šli jsme do módy, do vlasů, do bláznivin. Lidi nemají představu, jaký Katar taky dokáže být. A my to ukazujeme. Samozřejmě od některých kruhů dostaneme sodu… Ale tradiční obraz země přinesou mnozí jiní; není třeba, abychom to opakovali i my.

Když jsem sem skoro před 10 lety přišel, bylo těžké sehnat Katařana – muže, který by souhlasil s tím, že bude na kameře. Natočit ženu pak bylo zcela nemyslitelné. Místo místních jsme museli používat libanonské herce s příhodnými rysy. A teď? Protože se pár našich reklam docela chytlo a protože jsme před lety přece jen přemluvili jednu kolegyni, aby v reklamě zahrála – a ona zazářila – tak nám teď samy od sebe píšou katarské studentky, že chtějí být ve videu od Ooredoo. Život se tu hodně změnil – a my jsme k tomu snad taky svým dílkem přispěli.

Je pro mě důležité, že video režíroval mladý katarský režisér Mohammed Al Ibrahim a celou produkci i postpro dělal místní dům Katara Studios. Zpívají tři regionální hvězdy – Nasser Al Kubaisi z Kataru, Ayed ze Saúdské Arábie (vypadají jak bráchové) a zpěvačka Haneen z Kuvajtu. Zálivová spolupráce, jak má být.

Video jsme spustili včera (9. září v noci) a vypadá to, že trh válcujeme. Dostávám desítky zpráv, že mladí jsou paf a video milují. Bude to dobré.

Odkaz na video na YouTube je zde.

Jo a ten barák na začátku, jak po něm skáče ten parkourista, to je naše práce, naše věž. Mám ji za ta léta rád.

7 komentářů

 1. Zeptam se vas jako znalce mistnich pomeru. Proc i v mistni pop music (odhaduji, ze tento zanr akteri zpivali) je tak moc slyset folklorni kanon (pro Evropana – a nejen jej – takove tahle mecive eeeaaaa..). V evropskych ci americkych pop pisnich toto preci neni. To je jako by zpivala Vondrackova a znela jak Mistrinanka?

  • Dobrý den,

   Mají to prostě rádi, je to pro ně tónina, na kterou jsou od dětství zvyklí a kterou pokládají za „svoji“. Mně to taky zní jako táhlé mečení a opravdu málokdy mi to sedne. Tento song je výjimka, ten se mi opravdu líbí. Ale jinak jsem pokaždé znovu překvapený, jak odlišný máme hudební vkus. Tady je ale „zálivový“ zvuk hodně vyžadován, když ho máte, tak je to tak 80 procent navíc.

 2. promiňte omlouvám se, tohle asi není otázka na vás, ale stejně to zkouším.. nevíte, kdy bude tahle znělka na spotify?

  děkuji. iva

 3. Dobrý den,

  Zajimal by mě nějaký vás komentář k mistrovství světa, přeci jen, nikdo povolanejsi než vy z ČR asi není a zároveň nikdy v minulosti nebylo pořádání wc tak kontroverzní, jako letos.

  Děkuji

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno