Náš první tepich

Včera jsme si koupili náš první pořádný tepich. Je to hedvábný sumak z východního Turecka o rozměrech asi 1 x 1.5 metru. Až se jednou vrátíme do Čech, tak si ho pověsíme na zeď jako obraz, aby nám celý život připomínal, že jsme kdysi žili v Istanbulu a že to bylo super.

Budoucím pokolením jsem se rozhodl nechat pár praktických rad, jak kupovat koberec v Istanbulu.

1. Kde nakupovat. Po půlročním šmejdění po celém městě můžu doporučit dva obchody – Yurdan a Şişko Osman. Oba sídlí ve Velkém bazaru a ze stovek místních kobercářů mají asi nejširší sortiment a největší prestiž. Zvlášť Şişko (Šiško) je miláček všech průvodců a zahraničních časopisů. Hádám právem. Když ho chcete V Bazaru najít, ptejte se po místě zvaném Zincirli (Zindžirli) Han. Şışko tu obsadil celý jeden středověký karavanseráj a už kvůli té fantastické podívané se vyplatí ho navštívit. Atmosféra připomíná Osmanskou říši v nejlepší formě. Úplně cítíte, jak za vámi hýká nějaký velbloud s nejnovější zásilkou z Persie. No a pak se otočíte a vidíte, že to byl jen kolega turista, který uklouzl na schodech. Yurdan nemá tak impozantní architekturu,ale zase má větší místnosti, kde se v pohodě porovnají i dva velké koberce vedle sebe.

Proč tyhle obchody? Oba jsou solidní. Když vám tady řeknou, že tenhle tepich je kvalitní ušak, tak se můžete spolehnout, že je to fakt originál z tureckého města Uşak a ne levná kopie z Číny. A když vám tady řeknou, že tenhle koberec je barven přírodními barvivy, tak tam fakt nenajdete žádnou umělou náhražku.

Yurdan má slušný e-shop a na webu uvádí i ceny, což je mezi kobercáři velká výjimka. Může to posloužit jako vodítko. Osobně dávám Yurdanovi přednost i před Şişkem – jednalo se mi tam ještě líp. Obsluha je samozřejmě fantastická všude – jsme přece v Turecku.

2. Kdy nakupovat. Nejlepší den na nákup koberců je takový, kdy absolutně žádný koberec koupit nechcete. Upřímný nezájem z vás udělá tak dobré vyjednávače, že mimoděk usmlouváte tak dobrou cenu, že vám doporučuju změnit plán a koupit. Zato když se ráno vzbudíte s tím, že dneska si v Bazaru konečně koupíte koberec, tak je to v háji. Prodavač to na vás hned pozná a stáhne z vás kalhoty. Věřte tomu.

3. Za kolik. Dobrý výkon je usmlouvat konečnou cenu na 60 procent té první, kterou obchodník řekl. Takhle to vypadalo jednou u Yurdana. Koukali jsme na pěkné vlněné koberce o rozměru 2 x 3 metrů – to už je slušný kousek, které bude dominovat skoro každé místnosti. Vybrali jsme ten nejhezčí a ejhle, prý 1400 euro. Říkáme, že za vlňák v této velikosti je to moc. Vnitřně víme, že dneska stejně nechceme nic koupit, chceme se jen zorientovat v cenách. Ptáme se na hedvábné koberce – ty jsou mnohem exkluzivnější a obvykle i menší. Mezitím už samozřejmě pijeme třetí čaj, Timi postupně likviduje obchod a kácí už asi padesátou roli. Obchodník se ale samozřejmě na dítě pořád usmívá a jeho pomocníci Timi houpou v levnějších kobercích – to patří k byznysu. Přinášejí nádherné hedvábné koberečky. Mezi nimi jeden s ojedinělým kulatým tvarem a fantastickým vzorem, do kterého se hned zamilujeme. Velikost cca 1.5 m čtverečních, první cena 3000 euro. Říkáme, že je to nesmysl, že bychom se mohli bavit o 1600 eurech. Obchodník říká, že šílíme, že 2800 je přátelská cena, protože mluvíme tak pěkně turecky. (Tím myslí „Děkuji“ a „Čaj je dobrý“.) Bavíme se dál. Už je na 2500, my pořád odmítáme. Jde nám to snadno, protože dnes opravdu nic nechceme. I když je koberec krásný. Nakonec je obchodník na 2200, my ale vrtíme hlavou a konečně odcházíme. Velké pozdvižení a zoufalství v očích pana majitele i širší rodiny. Z výrazů je jasné, že všechny čeká smrt hladem, nafouklá bříška a tak. (Ve skutečnosti má chlap nejspíš nedaleko zaparkovanou S-Klasse, zatímco my jsme tam volkswagenem). Jsme na sebe hrdí, že jsme odolali. Ujdeme 50 metrů (což na bazaru trvá asi 10 minut) a celou věc zapomeneme. V tom nás zatahá za rukáv tovaryš, kterého mistr poslal za námi. Poslední nabídka – za 2200 nám dají koberce oba: vlněný, který se nám tak líbil, i ten nádherný hedvábný. Odmítáme, i když nám to trhá srdce. Za tuhle cenu už bychom to ve skutečnosti brali – a taky jsme to asi měli udělat.

4. Co koupit. Záleží čistě na rozpočtu a vkusu každého soudruha. Nebudu teď mluvit o starých kusech – tam mohou ceny levitovat libovolně – ale budu popisovat jen nové zboží. Neřeším ani koberec jako investici – natolik tomu určitě nerozumím. Jde mi jen o jejich krásu a o to, co to dodá našemu domovu.

Nejdřív se vás obchodník zeptá na materiál. Máte dvě hlavní volby: vlna je hrubá a levná, hedvábí je jemné a drahé. Za vlněný koberec o velikosti 2 m2 chce Yurdan na webu asi 1000 dolarů, za hedvábný, který ani 2 metry nemá, žádá přes 4000. Už z toho je jasné, že na otírání holinek v předsíni to není. Ono to hedvábí je stejně tak krásné, že si ho dáte spíš na zeď. Vlněný koberec pak může opravdu ležet v obýváku a zvednout celou místnost – a klidně ji může zvedat, až tam budou bydlet jen vaše děti. (I když oni ho lumpové stejně vyhodí a dají tam zase nějaký gumák z Ikey, co si budeme povídat.)

Druhá otázka je na velikost. Nejčastější rozměry:
60 x 90 cm (YASTIK )
90 x 135 cm (CEYREK )
70 x 200 cm (KISA YOLLUK)
120 x 180 cm (SECCADE)
110 x 230 cm (SAF )
150 x 230 cm (KARYOLA)
300 x 200 cm (KELLE)
nad 6 m2 (TABAN)

Samozřejmě existují i větší, tzv. palácové koberce, ale ty už si občané Kellner a Bakala jistě koupí i bez mé nápovědy.

Co se regionů týče, dobrý zvuk mají koberce produkované v oblastech Uşak, Kayseri, Konya, Milas nebo třeba Ladik. Úplně nejprestižnější jsou pak kousky z města Hereke, které je jen asi 60 km od Istanbulu. Koberce nomádských kmenů jsou naproti tomu obvykle levnější a mají jednodušší vzory.

Dobrý přehled motivů na kobercích je zde (bohužel jen v angličtině). Expert z koberce pozná nejen vesnici, kde vznikl, ale i jak se zrovna cítila dívka, která jej vytvářela.

Náš první koberec nebyl vůbec drahý, protože to není žádný skvost z Hereke. Jen se nám prostě hrozně líbil. Záměrně jsme vybrali jednodušší vzor z východu Turecka. Jednak působí vesele, jednak jde lépe k modernímu interiéru, který jednou v ČR asi zpytlíkujeme. No uvidíme. Ale v každém případě se nám to zalíbilo a zkusíme se v kobercích ještě povzdělat.

26 komentářů

 1. Jéééééj! Úžasné, vyčerpávající, až si to nastuduju jako vy (a finančně se trochu vzmůžu), s radostí všechny rady použiju! Gratuluju ke krásnému koberci! Já zatím domů vozím jen levné artikly – malovaný porcelán, ručně vyšívané ubrusy (zaručeně nadchnou každou hospodyni) a tak.

 2. Diky za clanek, za Vosu a vubec. Na prvni pohled mi ten obrazec trochu pripomnel „Space Invaders“. Na druhy se mi ten koberec fakt libil. Cintamani a ptaci. Divka se asi citila fajn.

  „Nejlepší den na nákup koberců je takový, kdy absolutně žádný koberec koupit nechcete. “ Tohle ponauceni jsem si odnesl take — z Turecka, tak pred dvanacti lety. Nejak jsem si ho zapamatoval: netyka se ani jen Turecka, ani jen kobercu.

 3. dobrý den,
  právě jsme se vrátili z dovolené, kde jsme díky úžasné delegátce zjistili hodně o kobercích. Vůbec se naplatí za velikost koberce ale za počet uzlíků na centimetr čtvereční, nejdražší jsou 12×14 uzlíků na centimetr a jde to klidně spočítat z druhé strany koberce s lupou. nejdražší jsou z tradičního rodu Hereke, kteří mají dlouhou tradici ve výrobě. na tržišti se nás snažili ošidit, říkali že se jedná o hedvábní koberec a lhali, pravdu jde snadno ověřit o hedvábí klidně típněte cigaret a nic se s ním nestane. jestli obchodník lže tak vás to nenechá udělat a jedná se o padělek. dokonce se říká, že když vyhoří dům hedvábní koberec zůstane. doufám, že vám tyto rady na něco budou.
  zatím LL

 4. Lenko, s těmi uzlíky máte pravdu, jsou hodně důležité. Hedvábné mají normálně 10×10, když je to 12×12 či 14×14, tak už jde cena ostře vzhůru. V obchodě Han Hali v Hereke mi ukazovali zarámovaný koberec, který měl přes 20×20… ale byla to opravdu kapesníková velikost. Já bych byl u hedvábí rád za 10×10, to už je na dotyk taková lahoda…

 5. Dobrý den,
  můžete mi prosím sdělit, zda máte nějaké zkušenosti s nákupem koperců v manufaktuře umístěné v blízkosti města Denizli. Děkuji. M.

 6. Dobrý den, pozdě, ale přece. Manufaktury obecně dávají férovější ceny než obchody. Denizli navíc není zkažené turisty, takže si myslím, že je to správné místo na nákup. Držím palce.

 7. Taky mám několik zkušeností z Turecka, kde jsem ve škole koberců, místo si už nepamatuji, bylo to někde ve vnitrozemí, blízko Pamukalle, koupil asi po 5 hodinách vyjednávání koberce. Povedlo se mi koupit nakonec dva, oba krásné hedvábné velikost 60×90 cm. Vyjednávání bylo nekonečné, ale na základě rady české průvodkyně, jsem se rozhodl tento obchod uskutečnit.
  Mám ale jedno přánínebo prosbu, stále jsem nepřišel na nějaký dobrý způsob jak koberec zavěsit na stěnu.
  Můžete mi poradit.
  Děkuji, Korabek

 8. Z Turecka jsme si přivezli také dva koberce. Zakoupili jsme si lištu asi 4cm x požadovaný rozměr koberce.
  Koberec jsme na ni připevnili pomocí spon, které se používají při čalounění nábytku. Koberec máme asi 2,70 dlouhý a na stěné je umístěn bez jakýchkoliv problémů. M.

 9. Dobrý den,
  mám prosbu. Jako dar jsem dostal malý kobereček z Turecka. Rád bych ho prodal, ale nemám ponětí, kolik za takový koberec mohu chtít. Nákupní cenu bohužel neznám. Podle vašeho článku máte nejspíše slušné zkušenosti, takže bych vás rád požádal o radu. Nejlépe, pokud mi jej dáte, mailem. Potřebuji zjistit, jestli je to opravdu hedvábný kobereček v kvalitě, jaká je uvedena na certifikátu a případně kolik za něj mohu podle vašeho názoru chtít. Díky předem za každou radu.

  • Možná by se Vám vyplatilo přes slevový server si koupit týdenní zájezd od nejmenované cestovky v jehož programu je i návštěva třetí největší dílny v Turecku, která koberce dělá a prodává. Uvidíte krásnou zemi, vyberete si co chcete a sleva, kterou si dohodnete s česky hovořícím obchodníkem Vám pokryje i cenu zájezdu.

   • ZAKOUPILA JSEM V TURECKU PŘÍMO VE FABRICE 2 LUXUSNÍ MALÉ KOBEREČKY,JEDEN Z NICH JE HEDVÁBNÝ UZLÍK 2oX 14 NA CM2. BYLA JSEM NA ZÁJEZDĚ S CEST. KANCELÁŘÍ POZNÁVAT TURECKO. BYLA KJSEM VELMI MILE PŘEKVAPENA. KOBEREČKY BYCH RÁDA PRODALA, KDYBY MĚL NĚKDO ZÁJEM.JINAK SE VYPLATÍ NAKOUPIT V TOVÁRNĚ NA ZLATO V TURECKU (ANTALYA), KOUPILA JSEM TAM KRÁSNÉ ŠPERKY S RUBÍNY, KTERÉ U NÁS BĚŽNĚ NEJSOU.

 10. Super článek! Spolu s manželem jsme před pár dny koupili na zájezdu do Turecka v kobercárně blízko Pamukkale vlněný koberec Milas. Nějak nejsme zvyklí na vyjednávání, takže je to docela stres je rozhodovat za jednu hodinu co chceme a za kolik. Vybrali jsme krásný 150 x 90 cm a usmlouvali jsme cenu z 1200 eur na 700 eur. Můj manžel po návratu zjistil na internetu, že srovnatelné koberce se u nás v Čechách prodávají v internetovém obchodě buchara.cz za 5000 Kč, což zanechalo trošku hořkou příchuť. Lamentujeme, jestli to byla dobrá koupě nebo ne. Zajímal by mě váš názor.
  Utěšujeme se, že alespoň nějaké peníze půjdou té holčině, co vytvořila koberec a že jsme udělali dobrý skutek. Jestli to opravdu tak je a nehoupali nás. Každopádně je to dobrá zkušenost do budoucna.

 11. Nekupovat v Carpet Weavers Center Cankurtaran/Denizli/ cestou s Pamukkale- vyměňují koberce při balení, nedají certifikát, přislíbený delegátkou cestovní kanceláře i prodejci. Zabalený koberec je jiné kvality.Slíbí vám dodat certifikát, který nepošlou. Delegáti cestovních kanceláří podporují tyto praktiky spolu s česko- tureckou zaměstnankyní Zuzanou Stelyo.Nedohodnete se při zjištění, že koberec je o 25000CK předražený. Jde o poznávací zájezdy do Turecka Antalya Pamukkale s předváděcími akcemi koberce, kůže, šperky. Nejezdit. Marie

  • Kúpila som koberec pod nátlakom, neviem konkrétne kde (pri Pamukale) – odmietla som zaplatiť po návrate – až po doručení koberca. Vzhľadom na neférové praktiky sprievodcov (českých,slovenských a tureckých)
   by som sa rada skontaktovala s pisateľkou Renátou a Mariou.
   Zájazd je obyčajný „šmejd“ – dokonca nám potvrdili, že nás „sponzorujú“.

 12. Čerstvá skúsenosť z Istanbulu – koberce v tejto cenovej relácii (1000-2000 EUR a menej) nebudú hodvábne a určite nie ručne robené. Pravdepodobne pôjde o bavlnu, možno kombináciu bavlna+hodváb a import z čínskej fabriky zo stroja. Teda aspoň podľa toho, čo nám otvorene vysvetlil jeden rozumne pôsobiaci obchodník; za túto cenu môže byť ručne robená hodvábna vreckovka (kapesník) z Hereke. Ale pochopiteľne – podstatné je, či sa majiteľom za danú cenu páči :) , len ak niekto bude myslieť, že kúpa má na trhu určitú cenu, pridávam túto skúsenosť do diskusie.

 13. Mohla by se se mnou spojit paní Marie, která psala 30.5.2013 o své zkušenosti z kobercárny u Denizli. Vřelé díky

 14. Dobrý večer. Pred 2 týždnami som sa vrátila z Turecka, z podobného poznávacieho zájazdu. Tiež som si vybrala hodvábny kúsok z manufaktury v Denizli. Hned som ho po návrate vyplatila cez bank účet. Neviete mi niekto povedat, kedy sa ho približne dočkám? Som trošku vystrašená, či mi ho vobec pošlú. Zaplatila som po velmi vyčerpávajúcom zjednávaní 2200 eur.

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno