Katarská abeceda

37
14623
Katar, West Bay

Za chvilku to bude půl roku, co jsem v Kataru. A kupodivu vám musím říct, že jsem si na tu zemi dost zvyknul. Zatím mi připadá, že přeskočit k Ooredoo bylo stejně dobré rozhodnutí jako kdysi přejít k T-Mobilu. Ale samozřejmě to nechci zakřiknout. Mám tu pár nových obrázků, které vám snad o zemi řeknou něco víc. A vezmu to pěkně podle abecedy.

A jako Architektura
Tohle je můj nejoblíbenější barák v Doze. Globální fenomén brněnského orloje sahá až sem a tohle je takový nesmělý pokus místních se s tím nějak vyrovnat. Domu se ze slušnosti říká Bullet, Kulka, ale od svých kolegů už jsem slyšel i horší názvy.

West Bay Doha Qatar

B jako benzín
Tenhle pohled miluju. Litr benzínu Gold stojí 0,95 riálu, což je 5,2 koruny. A to jsem to ještě fotil na nóbl pumpě Woqod, která je zbytečně drahá. U ostatních pump benzín stojí jen 0,85 QAR, což jsou čtyři koruny šedesát. Správný chlap by měl v životě postavit dům, vychovat syna, zasadit strom a především koupit osmiválec – nuže, v Kataru je ještě možné býti správným chlapem. Já zatím jezdím jen obyčejnou plečkou z půjčovny, ale dlouhodobou spotřebu mám 15,8 litru a vůbec mi to nevadí – to je Katar!

Benzín pumpa ceny benzínu

C jako ceny vůbec
Je to divné, ale v Kataru je levný nejen benzín. Třeba takové Big Mac menu stojí jen 16 QAR, tedy 87 Kč.

McDonalds Qatar prices

A služby, ty jsou teprve nekřesťansky levné! Když mi ušla pravá zadní pneumatika, zajel jsem do jednoho z mnoha servisů na Salwa Road. Usměvaví Indové bleskově sundali kolo, našli dírku, zalepili, vyvážili, opět namontovali – a za to si řekli o 15 QAR, tedy 81 Kč! Zkuste si třeba v Německu zajet do pneuservisu za 3,5 eura! Každý den se modlím, že nedělám třeba v Düsseldorfu nebo v Londýně – platy jsou tam poloviční a náklady čtyřnásobné.

Jak je kakra možné, že v bohaté ekonomice je tak lacino? Samozřejmě pomáhá to, že tu nejsou žádné daně, žádná DPH, nic. Ale hlavně pomáhá levná práce dělníků z Indie, Nepálu či Bangladéše. Ti berou třeba 1800-2000 QAR měsíčně – což není tolik, ale oni z toho stejně dokážou 3/4 poslat domů rodině. A v takové Kalkatě jsou tyhle peníze rozdíl mezi rytím v odpadcích a slušným životem. Tohle už v Evropě nejde, protože tam chtějí vysokou výplatu všichni. Neříkám, že ten místní model schvaluju – jen pozoruju.

D jako děti
Děti tady milujou a dělaj pro ně první poslední. Dětská hřiště jsou tu krytá, ne snad kvůli nenadálým dešťům, ale aby děti zbytečně nechodily domů grilované.

Dětské hřiště v Kataru

E jako e-vláda
Zatímco EU vydává další a další bílé knihy, že ten e-government v roce 2020 už jako vážně, v Kataru ho prostě bez keců zavedli. Úřad si jednou vyfotí vaši oční sítnici a je vymalováno. V nákupních střediscích stojí automaty ministerstva vnitra, ke kterým stačí přijít, podívat se do kamery a už můžete provádět úřední úkony – třeba o půlnoci. V celé zemi jsou plakáty vyzývající občanstvo, aby si do svých smartphonů stáhlo už druhou verzi aplikace Metrash, která vypadá takhle.

E-government Katar aplikace ministerstva

Tady si můžu ve svém iPhonu požádat o nový řidičák nebo třeba převést auto na dalšího majitele. Evropo, chyť se za nos! Sakra, kdyby se tohle dělalo u nás, tak to vysoutěží nějaká Rittigova firma s jedním zaměstnancem, vezme si za to tři čtvrtě miliardy a po třech letech vydá aplikaci, která už na aktuálních mobilech nepojede. Lidi, změňme to!

e-government Qatar ministry application

F jako fotbal
Fotbal tu hrozně žerou, zvlášť španělskou a britskou anglickou ligu. I náš prezident šejch Abdullah fotbal miluje, každý rok pořádá firemní turnaj a sám na něm aktivně hraje. Samozřejmě ne každý má ty nervy zastavit svého útočícího šéfa tím, že ho kopne do holeně, takže se prezidentovu týmu v turnaji obvykle daří. Vloni to šéf ještě pojistil tím, že do svého týmu přibral 2 profesionální brazilské fotbalisty, což tu fair play posunulo zase ještě někam jinam. Ale co naděláte, zábava musí bejt. Fotka ovšem není z firemního turnaje, ale z finále Emírova poháru v květnu.

Emiri Cup Qatar fans fotbal v Kataru

Do Kataru chodí světové hvězdy na penzi, takže v tomhle mači hraje třeba bývalý španělský reprezentant Raúl González. Už je chudák tak starej, že je o rok mladší než já. Ale celkově jsem si jistej, že šampionát v roce 2022 tady bude mít skvělou atmošku.

Emiri Cup Doha Katar fotbal

G jako golfové vozíky
Chůze po ulici je pro většinu místního obyvatelstva stále ještě cizím, s nedůvěrou přijímaným konceptem. Naštěstí je země zařízena tak, že se jí dá úplně vyhnout. Co dělat, když zaparkujete u krásné čtvrti Katara a musíte jít k oblíbené restauraci třeba 75 metrů daleko? Stačí mávnout na jeden ze stovek golfových vozíků, které vás těch 75 metrů zdarma dovezou. Musím říct, že i naše děti tohle milujou.

Mešita v Kataru

H jako hic
Lidi se mě někdy ptají, zda je tu teplo. Ano, v lednu mi trochu vadilo, že teploty padají až k 16 stupňům. Ale nyní už je teplo dostatečné. Jsem spokojen, protože já hic miluju a celý život toužím po místech, kde furt pere slunce a nikdy neprší. To se mi tu skoro splnilo.

Teploměr v autě Katar horko

Nejvíc se mi ovšem líbí ta stabilita a předvídatelnost. Samozřejmě i v Česku je statisticky dokázáno, že slunce vstane každé ráno, ale tady je navíc každé ráno i vidět (teda kromě písečných bouří). Nevěřili byste, jak to člověku zlepšuje náladu, když furt žije za pěknýho sluníčka. To světlo je pro mě nakonec asi ještě důležitější než samotná teplota.

Počasí v Kataru Horko v Zálivu

K jako kopce
V Kataru nejsou žádné kopce, což je samozřejmě strašná rána pro celou českou komunitu, protože se tu nedá věnovat padání do propastí a spouštění lavin, primárním to zábavám českého národa v zahraničí. Katařané ale se zanícením sobě vlastním řeší i tento problém a budují umělé kopce. Zhruba takto.

Katara umělý kopec

Tady pak vidíte budování kopce zblízka. V údolíčku mezi těmito hřebeny bude jedno z nejlepších bydlení v Kataru (moře je jen asi 100 m daleko). Vláda chce některé domy v oblasti nabídnout zdarma světovým umělcům pod podmínkou, že budou v domě aspoň 3 měsíce v roce žít a tvořit.

Katara umělý kopec

M jako moře
Moře je stejně jako hic moje posedlost a jeden z důvodů, proč jsem v Kataru rád. Jezdit každý den do práce kolem zátoky a mít tenhle výhled, to mi částečně vynahrazuje odloučení od domova a nedostatek piškotů. Tady je pohled z přístavu bárek dhow. Ta pevnostní struktura vpravo je Muzeum islámského umění, které postavil známý architekt I. M. Pei. Dělal taky například tu skleněnou pyramidu v Louvru.

Moře Katar Corniche Doha Museum of Islamic Art I. M. Pei

O jako Ooredoo
Ooredoo (dříve Qtel) je moje firma a nebudu kecat, když řeknu, že ji miluju. Působí v 17 zemích a tenhle týden dostala licenci na 18. trhu, v Barmě. Firma je silná, velkorysá a co řekne, to taky (rychle) udělá – to se mi strašně líbí. Budu se snažit, abych se tu dokázal udržet, i když to samozřejmě vůbec není jednoduchý. Úžasný je i pocit, že náš byznys pořád roste s tím, jak se Katar zvětšuje, přicházejí do něho noví lidé, a tím i noví zákazníci. Z boomu přichází optimismus. Kéž mi to vydrží.

Ooredoo Doha HQ1

Snažím se dělat nejlepší komunikaci v zemi a drtit Vodafone, což se myslím daří. Samozřejmě se tu (ještě) nepokouším o nějaké vtipné věci, k tomu trh musí teprve dospět (a možná nikdy nedospěje). Ale to, co děláme, se tu líbí, a myslím, že to je čisté a příjemně chytré. Tohle je například plakát k letní slevě na data.

Ooredoo reklama

Televize se tu točí málo, protože to prostě není efektivní médium. Jestli vás přesto zajímá, co jsme udělali, tak tady je film o naší 4G síti z června. Jasně, na váš vkus to bude takový moc herojský, vážný a nudný, ale tady to rozechvívá ty správné struny. Ten pán, co to říká, je vítěz Dakaru Nasser Al Attiyah, takový katarský Jágr a absolutní miláček národa. Když se podíváte blíž, uvidíte, že líbivost na Youtube je báječná a počet zhlédnutí na tuhle malou zemičku taky.

P jako prachy
Jasně, v Kataru jsou peníze, ale nebudu to dokazovat obligátními fotkami kolon sestavených z Rolls-Royců a tak. Spíš se podívejte na ten horečný stavební boom, který je vidět na této fotce z Facebooku. Takhle se změnila naše čtvrť za posledních 8 let. A teď už je zase o dost hotovější. Je to šílený a nevím, jak dlouho to může trvat, ale je dobrý u toho bejt.

Doha skyline development

Q jako Qatar Deserves The Best
Všude po městě uvidíte nápisy Qatar Deserves The Best – Katar si zaslouží to nejlepší. A brzy vám dojde, že to myslej vážně a že opravdu chtějí, aby jejich země byla v čele všech žebříčků, a že pro to taky něco dělají. To je úžasná mentalita; je šílená škoda, že takhle neuvažujeme my v Čechách. Emír cíleně dává všem dobrým maturantům granty na to, aby studovali v Oxfordu nebo na špičkových amerických školách, a to je asi nejrozumnější investice, co můžou udělat. No a vedle toho samozřejmě skupují západní firmy kousek po kousku. Až jednou zemní plyn dojde, bude Katar překvapivě dobře připravenej.

Qatar deserves the best

R jako rodina
Takhle vypadá typická katarská rodina. Smějte se, ale podle mě ty bílý thóby chlapům seknou.

Doha Souq Waqif Arab family

S jako sport
Vláda se zoufale snaží národ rozpohybovat, aby všichni nedojeli na cukrovku. Postavili proto sadu stadiónů a sportovišť, která se jmenuje Aspire Zone. Vévodí jí tahle věž jménem Pochodeň, která má nahoře skvělou restauraci, čímž se výchovný smysl Aspire Zóny zase pěkně neguje. V noci po pochodni jezdí cool nápisy a grafika.

Torch Katar

T jako trhy
Trh jménem Souq Waqif je naše nejoblíbenější místo v celém Kataru. Je parádní, dokonale čistý (však byl taky pečlivě zrekonstruován před pár lety) a má super atmosféru. Kvalitu produktů, zlata i ceny garantuje vláda.

Perské koberce Souq Waqif Katar Qatar Doha

Na trhu jsou super restaurace a kavárny. Teď ho vidíte prázdný, protože je den, ale večer, když teplota klesne na příjemných 38 stupňů, tak je tu plno.

Souq Waqif Fanar Doha

V jako vkus
Asi vás to překvapí, ale já si po tom půl roce myslím, žr Katařani mají dost dobrý vkus. Určitě lepší než třeba bohatí Rusové a další, co náhle přišli do peněz. Chápu, že vám to nemůžu dokázat fotkou jedné cedule, ale stejně ji přikládám aspoň na ilustraci. Je to obyčejná směrovka z Osmé ulice, ale dá vám představu o tom, jak Arabové kombinujou svoje tradiční ornamentální vzory s modernou, jaký mají cit pro písmo a jak nakládají s barvami. Je vidět, že mají jiné oko než my Evropani, ale nedělají to špatně. Podle mě to v sobě mají už z doby pohádek tisíce a jedné noci.

Katar Katara cedule

Z jako zeleň

V Doze je překvapivě hodně trávy a palem – tolik zeleně jsem ani nečekal. Počítám ale, že údržba je stojí asi tak jedno HDP Zimbabwe denně – neustále zavlažování a armády dělníků, kteří prakticky každý den trávu sestříhají na stabilní 3 milimetry. Zpočátku mi to přišlo divný, že ji berou tak nakrátko; přišlo mi, že potom hrozně rychle vyschne. Ale asi to maj zmáknutý, tráva vypadá furt dobře. Když si pak člověk skočí na víkend domů, připadá si na Benešovsku jako v deštném pralese – všude taková divočina, všude to roste samo a lidi si toho vůbec nevážej.

Trávník před emírovým palácem, tzv. Amiri Diwanem. Takovéhle fláky trávníku jsou po celé mojí cestě do práce. Směren ven z města jich ale ubývá, tam už poušť jasně nastupuje.

Amiri Divan Doha Emírův palác Doha

A to je zatím všechno. Vyznělo to asi dost pozitivně. Jsou tu i věci, které se mi nelíbí (nacionalismus, vítr), ale na ty udělám zase další abecedu. Postupně tady tu katarskou mozaiku snad nějak složím.

37 komentářů

 1. Moc hezký článek. Jen bych dodal, že doufám, že k „vtipným“ věcem v reklamě nedospějí. Tohle mi přijde lepší :)

 2. Skvělé postřehy, které dají člověku stokrát lepší představu o zemi než novinové úryvky :-) Díky! Ale to vedro bych nepřežil ;-)

 3. Škoda, že lidi z ČR utíkají do ciziny.
  Spíš si vážím těch co dokáží zůstat a makat na tom, aby se jejich rodná zemička zlepšovala.
  Tenhle článek je na úrovni žvatlání kočovných Rumunů, kteří kvůli penězům ztratili vztah se svou rodnou hroudou a za své dokážou přijmout cokoli cizí.

  • 1. Já ale nejsem typický odrodilec. Až do prosince jsem byl doma v ČR a dělal ze všech sil. A nejpozději do šesti let se vrátím, protože bych rád, aby dcera začala střední školu doma v ČR.

   2. Podle mě je nejlepší, když je Čech hrdým Čechem, ale zároveň pozná svět. Protože my jsme jinak trošinku zápecníci a uvažujeme trošku provinciálně.

   3. Neurážejte rumunské kočovníky, protože moje žena má zrovna náhodou rumunský pas (i když je národností Maďarka) a nikdo si ji do pusy brát nebude.

  • Myslim, ze s nadhledem ziskanym pri zivote v cizine se ta rodna zeme zutulnuje a zlepsuje trochu lip. Ono zustat vzdycky jen doma za peci neni vzdy to nejlepsi.
   Veta „kvuli penezum ztratili vztah se svou rodnou hroudou“ me pobavila. Trochu jste netrefila autora. Nekdo je proste zalozenim tak trochu nomad a pokud si u toho muze vydelat, jen lip, ne?:-) Navic u autora se nebojim, ze ten by zrovna ztratil vztah se svou rodnou hroudou. Myslim, ze cim vic cestuje, tim vetsi vlastenec je. Kdyz vam rodna zeme chybi, vazite si ji treba i vic, nez kdyz ji nikdy neopustite :-) Zvlast kdyz milujete cesky piskoty ;-))

  • Vážená dovoluji si tvrdit,že osobně jste asi někde v zahraničí nikdy nežila že?Protože kdyby ano,tak tady nevypustíte takovej s prominutím předpotopní hnus….Bože vzpamatujte se,jako ale dělat někde ve fabrice od nevidím do nevidím za minimální mzdu není pro život to pravé ořechové že?A u nás v naší rodné zemi to boužel už lepší nebude ba naopak to bude ještě horší a horší a kdo tvrdí že ne,tak je zaslepenej anebo mu už prostě ujel vlak za lepším životem.
   Moc autorovi fandím je to moc pěkně napsané… :)

 4. Super čtení a hezký fotky, díky. Už třetím rokem žijeme ve druhý nejbohatší zemi světa (Lucembursko), která je taky super, ale koukám, že na tu první ještě v některých směrech hodně schází. e-vláda super, to jsem neznal. Hodně štěstí.

 5. Hezké postřehy.
  Buď rád, že na Benešovsku ta tráva roste nebo ji občas někdo seče. Zjistil jsem, že jsou zvláštní místa u některých hlavních silnic na Vysočině. A to tam, kde traktor se sekačkou trávy v krajnicích již asi technicky nezvládá posekat, tedy v blízkosti patníků, stromů svodidel a jiných, ze země trčícíh, věcí. Logicky by se dal použít křovinořez. Celkem nelogicky je použita hnusná chemie. Jedeš a vidíš nic-patník-nic-tráva,tráva-nic-patník-nic-nic-nic. ToO asi zapomenuli postřik vypnout. A tak dokola. Fuj.

 6. Ou, velice podnětné. Dostalo se ke mne náhodou retweetnuto, ale tedy žasnu, co všechno může být jinak a mnohdy lepší. A pokud si naši poslanci už jednou konečně nezajedou do země, kde se ejhle dá e-gov dělat dle katarského modelu a alespoň to neobšlehnou, tak ať jdou někam (míněno do řiti) :-) Díky za pěkný článek.

 7. Zajímá mě jak dopadnou tyto umělé a fanfarónské ostrovy v poušti, až vyschne ropa, základ na kterém to vše roste.

  • Jak píšu, oni sami tu dočasnost samozřejmě chápou a snažej se na to připravit, jak jen se dá. Tj. ukládají maximální množství peněz v tzv. suverénních fondech, chtějí každému mladému občanovi zajistit maximální vzdělání na Harvardech a spol., snažej se diverzifikovat ekonomiku. Stejně asi k nějakému propadu dojde, ale o moc líp se tahle situace asi řešit nedá.

 8. Zdravim, zaujimalo by ma ako tazke je sa tam prestahovat aj so svojou sro (v ktorej som sam) a ako je tazke / nakladne tam kupit byt/dom
  dakujem

 9. Neviem čo mám na to všetko napísať,lebo je to nádhera a nechápem ako je možné,že europa sa stavia k veciam tak ako sa stavia.Kladiem si otázku,prečo mladý človek sa nechce v mladom veku zaväzovať k spoločnému životu muž a žena.Keď som si toto všetko prešiel,tak môžem skonštatovať,že človek žije v spoločnosti kde je otrokom.

 10. Qatar si kupil majstrovstva sveta vo futbale podplatenim hlasujucich ….

  Qatar financuje teroristov bojujucich v Syrii … ktori tam vrazdia krestanov a ostatne mensiny …

  • No, já se do politiky moc pouštět nechci, ale napíšu vám svůj názor. 1. Fotbal – jo, docela si dovedu představit, že to Katar nějak finančně podpořil, ale myslím, že to samé dělají všichni. 2. Je fakt, že Katar jasně podporuje rebely, ještě výrazněji než spojenci z USA a tak. Ale váhal bych, jestli je možné jen jednu stranu – rebely – označit za teroristy. Víte, já se tu setkávám se Syřany každý den, naposledy ve čtvrtek se tu ucházel o práci někdo ze SyriaTelu (všichni se snažej opustit zemi za každou cenu), takže mám na tu situaci určitý pohled. A z něj mi vychází, že obě strany jsou pěkný kvítka, nebo přesněji – Asádovci jsou pěkný kvítka všichni, na straně rebelů jen ti islamisti (je tam hodně umírněných). A Katar v tomhle radikální není. Ale jak říkám, v těchto věcech se pravdy nedoberem. Já nebudu kritizovat politiku země, která mě hostí, protože vím, že zrovna tak by bylo možné kritizovat kteroukoli zemi na světě – ČR, stejně jako Německo, UK, USA, Švýcarsko, co jen si řeknete.

 11. Ahoj Martine,
  Hooodne zajimavy. Mimochodem ty hrdy reklamy maji taky neco do sebe :-) prijemny kontrast k vtipu.
  Jak to tak ctu, hned bych jela…ale teda tak na podzim, leto bych si tam nechala ujit ;-) leda z klimatizovanyho bytu jet klimatizovanym autem do klimatizovany kancelare, odtamtud na plaz a pak do klimatizovanyho bytu :-)
  Mej se hezky!:-)

 12. Co takhle O jako otroci, ktery to tam vsechno vybudovali – lidi z Indie a Pakistanu kterejm naslibovali ze za rok ci dva prace se vratej domu a postavej si vilu – misto toho jim sebrali pasy, nechaj je pracovat 16 hodin ve vyhni a pak je odvezou do kralikarny kde sdilej jeden zachod na 200 lidi – nakonec sou radi kdyz si po trech letech nasetrej na letenku zpatky…

  • Ale jo, vždyť o těch otrocích tam píšu v céčku. Myslím, že většinou vědí, do čeho jdou. A každej pátek jsou fronty u všech tzv. exchange obchodů a Western Union, přes který posílaj peníze domů. My sami to nabízíme jako službu, takže vím, jak to zhruba funguje. Myslím, že tenhle účel – živit rodinu na dálku – jim to plní. Ale samozřejmě je tu i to skrytý otrokářství a to je svinstvo, ostatně úplně stejně jako v ČR s Ukrajinci. Nijak to nehájím, taky mě to žere. Já to tady nepíšu jako nějakou univerzální obhajobu Kataru, já jsem to tady nezakládal, ale sbírám prostě postřehy.

  • Drahy L,

   v Kataru ziju a k tvemu postrehu: vsichni ti „otroci“ jsou tady dobrovolne a jeste radi, protoze I ta minimalni vyplata co maji tady je dramaticky rozdilna od vyplaty u nich doma. Nemela jsem samozrejme moznost videt, jak je s nimi zachazeno u vsech spolecnosti, ale podminky pro delniky jsou tu docela prisne sledovany. Mam dobreho kamarada, manazera v construction company, takze z prvni ruky vim, ze k nim cas od casu chodi kontroly primo do campu pro delniky, kteri sleduji napriklad i takovou hloupost, jestli jim !!chutna!! poskytovane jidlo. Pak samozrejme kontroly sleduji, jestli firmy dodrzuji normy stanovene zakonem. Tj. rozhodne ne kralikarny pro 200 lidi, ale je i stanoveny maximalni pocet delniku ubytovany v jedne mistonosti. Dale firma musi dotycnemu poskytnout letenky domu, stravu, ubytovani, transport, min. den volna tydne atd. Byla jsem napriklad dost prekvapena, ze firma Mowasalat (nejvetsi vladni dopravni spolecnost provozujici taxiky a MHD v Kataru)poskytuje obycejnym taxikarum a ridicum autobusu petihvezdickove ubytovani, s bazenem, basketbalovym hristem, kinem, posilovnou. Ridici jsou vetsinou z Indie, Sri Lanky nebo Bangladese… Omlouvam se, jestli to je troche zmatene, mozna nekdo pracujici primo v construction company y to zodpovedel lepe, ale tohle je muj uhel pohledu.

 13. Super postřehy a celkově tedy parádní článek, jeden z nejlepších na blogu. Šířím, kde se dá! :)

  Snad to nebude příliš citlivý dotaz, nicméně… zajímalo by mě, jestli jste v průběhu svého pobytu narazil na nějaké problémy či silně nepříjemné situace vyplývající z náboženské otázky.

  Na základě osobních zkušeností nemohu říct proti obyvatelům arabských zemí jediné křivé slovo, nicméně mám takový dojem, že určitá skupina mladých Čechů má na vůči Arabům silně negativní mínění. Většinou bohužel čistě na základě mediální masáže.

  • K poslednímu odstavci – nejen mladých a nejen Arabům. Při svých cestách po Íránu jsem se svým křesťanstvím měl zásadně míň problémů (konkrétně nula až jeden, záleží na tom, zda pravidlo typu „do kostela se nechodí s čepicí berete jako vlastnost víry nebo jako útok proti vám), než by kdokoliv zde v ČR čekal. Takových předsudků, s kterými jsem se tu od starých i mladých čechů setkal, to by bylo na knížku.

   Martinovi opět velký dík za pěkné, vtipné a stručné postřehy!

 14. Zajimave postrehy. Zajimalo by me jak to je s ekonomickym rozdeleni spolecnosti, tech 80% „otroku“ z tretiho sveta chapu ikdyz moralne nesouhlasim, ale co ostatni mistni obyvatelstvo. Existuje nejak „stredni“ trida, nizsi stredni a luza ? Jak moc autokraticky pusobi mistni vlada z pohledu cizince ? Je jasne, ze o demokracii jak si ji predstavujeme my se asi neda moc hovorit neda. Ta ekologicka stopa na obyvatele kataru musi bejt asi hruzostrasna …

 15. Strasne zajimave postrehy. A moc hezky napsany, tleskam a smekam! Ale kdyz to vidim, tak nelituju, ze jsem doma v Cesku. Asi bych tam na arabskem poloostrove nevydejchal nejen to horko, ale ani ty kasty miliardaru, co muzou vsechno, a vedle toho otroku, co nemuzou nic. Pismeno D me pro tu zemi napada Degenerace. Podle osobni zkusenosti z pracovni spoluprace s Arabama (SA + Dubaj) jsem navic ziskal pocit, ze jim zaplacene studium na Oxfordu vetsinou nic nedalo, jen ziskali jeste vetsi pocit nadrazenosti. :-/

  • PS: jo, ja vim, ze ty otroci jsou tam dobrovolne a maji se tam lepe nez doma… ale i tak. neni to proste jedna spolecnost, jsou to dve spolecnosti. jedna vladne, druha maka.

  • neviem kde zijes, ale ja zijem na SK a ked sa obzriem okolo seba, tak vidim dve triedy ludi: ti ktori mozu vsetko a ti ktori musia robit.

 16. Díky Martine za kdysi perfektní „Zanzibar“ od H.Pawlowské :-)
  Moc rád jsem početl . . .bylo to svěží a moc fajn :-)

  . . bývalý kolega HonzaH

  • Když se v Kataru řekne špatné počasí, znamená to vítr. V některých měsících (březen-červen) bylo docela dost větrných dní. Vítr to byl dost silný, asi jako v Čechách při velké bouřce. Zažil jsem i jeden den, kdy se kvůli větru nedalo pohodlně chodit. Vítr většinou zvedne i písek a může z toho být písečná bouře. Říká se, že bouří bývá tak 12 za rok. Já jsem za půl roku zažil tak 3-5 písečných bouří, ale žádná nebyla taková, aby se nedalo chodit venku. To V Kuvajtu jsme jednou s rodinou viděli horší – to byla vyloženě písečná stěna a pobyt venku byl nemožný. Všichni říkají, že Kuvajt má mnohem extrémnější počasí než Katar – je tam víc bouří, v létě jdou teploty k 55 stupňům, v zimě klesají k 0. To proto, že Kuvajt má ze tří stran poušť. Katar má ze tří stran moře a je celkově umírněnější. Písečných bouří je méně a teplota se většinou pohybuje v intervalu 14-44 stupňů. Tak v polovině června vítr ustal a teď v létě se nekoná.

 17. Ahoj Martine,
  moc pěknej článek (ostatně jako vždy :-)). Rád se sem vracím a čtu si postřehy, hlavně teď z Kataru. Je vidět, že si to tam užíváte a i dětičkám se líbí. Jen tak dál a pravidelně nás „pecivály“ informuj. Ať se daří a měj se.
  Milan

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno