Klanovice - domek - studieDěláme teď pár menších změn v životě a v rámci toho jsme si řekli, že přece jen postavíme nějakou tu chatrč v Klánovicích, už proto, aby bylo kam dát knížky a návštěvy a nakonec i naše vlastní tělesné schránky. Taková věc se vždycky hodí.

Proto slavnostně zakládám rubriku Domek, kde to všechno bude. Inspiraci beru z blogů stavebníků na stavbadomusvepomoci.cz, kam ovšem píšou borci, kteří na rozdíl od nás jsou schopni dát cihlu k cihle a těsto do díže. My budeme psát spíš pro lidi, kteří tu jemnou motoriku až tak jemnou nemají a musí tedy stavět se stavební firmou.

EDIT: Všechny články o stavbě jsem přesunul na samostatný web Nasdomek.cz.

4 komentářů

 1. Koncepce super, ale k půdorysům bych pár připomínek měl. Pokud bude ložnice jenom ložnice, tak je zbytečně velká na to, aby se tam člověk večer svalil. Nikde nevidím pořádné úložné prostory, výklenky na vestavné skříně (kromě nevelké komory). Obývák budete mít přes schodiště otevřený až do horní chodby, to je záměr? V kuchyni budete mít tmu, ony ty velké okna udělají pěkně světlý pokoj, ale na lince to na vaření nebude stačit a budete svítit. (A ještě vám manželka bude vzdychat po okně (ze kterého by při vaření viděla na přístup k domu.)) Nikde jsem nenašel umístění na pozemku, z toho by se taky dalo něco vyčíst… Jaké bude topení? Jak budete stínit jižní okna?
  Celkově ale pěkné…

  • Slávku, díky, nasadil jste nám velkého brouka do hlavy. To okno v kuchyni jsme už totiž taky řešili, a teď máme zase impuls to znovu otevřít. Asi ho tam zkusíme udělat. Dík. Schody jsou teď opravdu od obýváku (i když opticky zavřené), taky si lámu hlavu, jestli není lepší je dát normálně do předsíně. Úložné prostory – máte pravdu, ale spoléháme na to, že velké vestavné skříně se dají podél stěn v ložnici i dalších pokojí, konečně asi i v chodně v 2NP. Mělo by tam být dost místa pro ukládání. Ale fakt děkujeme za dobrý koment.

  • Jo a topení normálně přes radiátory, ne podlahové. Hlavně kvůli dřevěné podlaze, musím říct, jinak proti němu nic nemáme, naopak. Stínění jižních oken – asi uvnitř nějakými textilními či jinými závěsy, možná takovými posunovacími panely.

 2. Už jsem dlouho nebyl na livingu a nevím, jestli to tam neupadlo, ale dřív, když měl člověk odvahu dát svůj půdorys, mohl získat dobré postřehy. Základ máte pěkný a čistý, ale detaily jsou taky důležité.

  Tu podlahovku ještě zvažte, to je win-win záležitost, ekonomicky, ergonomicky i pocitově super. Jenom kolik místa ušetříte, když nemáte u zdi radiátory a nemusíte řešit, že někam nemůžete postavit skříň kvůli radiátoru. O podlahových konvektorech pod fr. oknama nemluvě. Dřeva bych se nebál, dřevěná plovoucí podlaha je bez problémů a dělají se i prkna na podlahovku, i když jsou myslím dražší.

  Stínění není jenom tak, velká okna na jih určitě neustíníte ničím zevnitř. Venkovní rolety taky nic moc – v horkém letním dni budete zabednění a obíhat celý barák a všude zatahovat/vytahovat rolety není taky žádný med. Já to teda vnucuju každému, ale na jižní okna není nic lepšího než přesah střechy (nebo slunolam, ale s tím nemám zkušenost). Vy to máte jenom u pokojů v 2.NP, kde to kryje přesah střechy nad balkónem. V létě se vysoko stojící slunko vůbec dovnitř nedostane, v zimě vám to bude krásně pálit až na protější zeď. Bez obsluhy, bez poruch. Ve Sketchupu se dá oslunění namodelovat. Ve Window/Model Info se zadá poloha domu, stačí manuálně zadat lat. a long. Pak zapnout stíny View/Shadows a zobrazit Window/Shadows. Voila – svépomocný architekt může šoupat posuvníkem data a času až do úplného zoptimalizování.

  Vestavné skříně je lepší schovat do nějakého výklenku na chodbě, ona skříň až po strop vypadá líp na chodbě než v pokoji. Na horní chodbě by sice nějaký úložný prostor vyšel, ale když uděláte 60cm hlubokou skříň, tak z chodby moc nezbude.

  Tak ať se dílo daří.

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno