Z ptačího pohledu je to pragmatické, ale když je člověk při zpěvu pozoruje, vidí, že do toho dávají všechno. Pozoroval jsem pěnici černohlavou, jak se rozechvěje, vloží do zpěvu celou bytost. Může to být příklad pro nás: dělejme věci s plným nasazením, a pak to bude uvěřitelné. A proč se nám to líbí? To je tajemství, nějaké propojení světa zvířat a lidí. Pro lidi je to estetický zážitek a pro zvířata vyjádření postoje. Může být plánem stvořitele, že projev, který u zvířat vyjadřuje něco úplně jiného, vyvolává u lidí estetický zážitek. Všechny projevy přírody jsou takové.

==========

Zvířatům musíš někdy dát najevo hranice, vystupovat jako vůdce, ať je to kůň, pes nebo třeba kozel, musí tě respektovat. Není nic snadnějšího než nahnat zvířeti strach. Třeba tě i poslechne, ale jen pro tu chvíli. Když jednáš se zvířetem s respektem, klidně, důsledně a bez agrese, začne ti důvěřovat. I problematický jedinec změní svoje reakce. Může to trvat několik měsíců, ale změna bude trvalá. Jak se člověk chová ke zvířatům, tak se ona chovají k němu.

==========

Jsem prokřesťansky orientovaný pohan. V křesťanství jsou věci, které neskousnu. Štve mě třeba, jak všude ukazujou Krista akorát jen ukřižovaného. Proč není v kostelích namalovanej, jak poráží stánky kupčíkům? Takový křesťanství by bylo něco pro mě!

==========

Samozřejmě že já jako soused taky nejsem žádnej šlágr.

==========

Tady je to etnicky jinak než někde ve středních Čechách, jsou tu potomci dosídlenců z Rumunska. Jsem přesvědčený, že někde u Sázavy bych tak dlouho nevydržel, místní by proti mně už dávno sepsali petici, že jim moje maringotka narušuje jejich švýcarský trávníky.

==========

Po několika letech společného pobytu odešla má přítelkyně zpět do systému – začátky byly v nezatepleném srubu s podlahou z udusané hlíny opravdu drsné, zvlášť v zimě.

==========

Zachránila mě ženská, chlapa vždycky zachrání ženy, to si pamatuj. Načetl jsem to v židovský mystice, kterou studuju. Žena pro ně byla na úrovni bohů. Chlapi si to musej někde vyčíst, ale ženský to o sobě vědí samy, jen to neřeknou.

==========

Samota je strašná, vyloženě bolestivá. Mám období, kdy není nic jinýho. A zesiluje ji prostředí, atmosféra těch lesů, hlavně listnáčů. Stromy dělají samotu? Opuštěnost dělají. Protože oni si ji přejou, chtějí, abys byl jeden z nich. Vykládal jsem to velkejm vědcům přírodním. Byla éra, že umíraly jilmy. To není žádnou plísní jilmovou nebo broučkem. Všechno je člověkem.

==========

Mohl bych třeba psát. A stejně bych zase zjistil, že je to jen naše marnost. Všechno je marnost. To jsou slova z Bible, z Kazatele. Mhouření očí na zápraží není marnost? Jednou zjistíš, že všechno je zbytečný. Že stačí jenom být, být a vnímat. To není zbytečný, je to krásný.

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno