V pátek a sobotu jsem měl první volno, takže jsem se začal trošku rozkoukávat.

Tohle je centrální Dauhá – v jedné z těch věží teď bydlím. Qtel má dvě hlavní budovy, mezi kterými se dost často přesouvám. Jedna je v té skupince na obrázku, druhá je zhruba na místě, odkud je tohle focený. Cestou na mítink tedy vždycky objíždím tuhle zátoku. A líbí se mi to.

Doha skyline Qatar sea

Mimochodem, ta voda je překvapivě teplá. Ozkoušel jsem ji a musel jsem konstatovat, že bych do ní asi dokázal vlízt. Dva čeští kolegové mi řekli, že nově příchozí z Evropy to klidně udělají. Až druhý rok už jsou tak zpovykaní, že do vody nelezou, dokud nemá nejméně 28 stupňů. To je tak březen.

Corniche aneb nábřeží je pěkná ulice, samý palmy, tráva, zastíněný dětský hřiště a tak. A plno parkovišť, který jsou zdarma – jedno viz obrázek. U moře se všechny národnosti pěkně roztříděj. Expati z Evropy běhaj s rudými obličeji a snažej se setřást kila. Expati z Asie to mají na háku, seděj na super čistých betonových schodech k vodě, pouštěj si hudbu z telefonů a křeněj se. No a Arabové piknikujou v trávě. Je to příjemný. Přes víkend bylo něco přes 20 stupňů – to je leden podle mýho gusta!

Doha Corniche Palms Qatar Ford Taurus

Ale hlavně – na fotce je vidět kus auta, co jsem si půjčil. První dny mi strašně vadilo, že nejsem mobilní. Tady se na služebáky nehraje – dostaneš peníze, kup si nebo jezdi taxíky. Většina kolegů na začátku používá taxi, ale já mám rád pocit nezávislosti. Tak jsem šel do Hertzu, manželka jednoho kolegy mi tam udělala cenu a na první týdny jsem si půjčil Ford Taurus. To je takový přerostlý americký Mondeo. Když jsem teď sám, tak to krásně stačí. Až se rozkoukám, něco si koupím. Protože jsme v Kataru, bude to muset být nějaká čtyřkolka. Já tyhle krabice normálně moc nemám rád, jsem spíš na sedany, ale tady je prostě potřeba kára, se kterou se dá po dunách dojet k opuštěný pláži, která je dost bezpečná na to jejich kamikadze řízení a která i něco utáhne. Takže to vypadá na fabii Zálivu čili Toyotu Land Cruiser V8. To je hotovej symbol Kataru – místní asi vědí, proč si ho pořizujou.

Na jednom místě nábřeží mě zaujal pěkně vyvedený motivační nápis Think – Mysli! Jinde je zase Achieve – Dosáhni! To je celý Katar, přesně jejich mentalita.

Qatar Doha Corniche Think

Obyvatelstvo dostává jasné pokyny.

Qatar Doha Corniche Realize!

A jak tam tak stojím a filozuju o myšlení, tak najednou přijde skupinka asijských dělníků a začnou nápis Think rozebírat a odnášet.

Qatar Doha Corniche Think

Za chvíli tam bylo už jenom „ink“, inkoust, což mi taky přišlo dobrý. Zeptal jsem se jich, co budou s těma písmenama dělat. „Transfer, sir,“ odpověděl zdvořile ten nejmenší, „Other place!“ Takže tady už bylo myšlení dost a teď ho přesunou na jiné místo, kde ještě obyvatelstvo není tak probuzené.

Qatar Doha Corniche Think

Okamžik radosti nad složenou potvorou. Tak to prosím byly krátké dějiny myšlení na Blízkém východě.

Qatar Doha Corniche Think

Kousek dál na Corniche jsou u vody zaparkovaný hydroplány H1. V Kataru se totiž právě jede Oryx Cup – závody nejrychlejších člunů světa. Tyhle šílený čluny – říká se jim formule H1 – mají turbínový motory a na hladkém moři jedou i přes 200 mil za hodinu. To je přesně sport, jaký maj v Kataru rádi. Emír má vůbec rád sporty a umění, takže sem tahá hodně věcí. Třeba teď v únoru tady bude tenisový Qatar Open, kam přijedou ty mužatky Williamsovy i Petra Kvitová, v únoru tu sehraje přátelák fotbalové Španělsko jako mistr Evropy proti Uruguayi jako mistru Jižní Ameriky, ten samej měsíc tady bude špičkovej golf… prostě dělaj to pro diváky. V Praze bych na tyhle věci nešel, ale tady jak je to pár metrů, tak tam asi i zajdu.

Qatar super speedboat H1

Pěšky se tu taky chodí, ale maximálně tak na šestimetrové vzdálenosti. Což mě osobně teda vyhovuje. Ale emír se snaží populaci rozhýbat a uchránit ji od cukrovky. Minulý týden se tu rozdávaly nějaký krokoměry či co – vláda rozjela velkou kampaň, že udělat denně 10 000 kroků je ideál každýho zdravýho člověka.

Qatar Pedestrian Sign

V tomhle domě teď bydlím. Na začátku využívám služební byt v Somerset Apartments. Je to vlastně docela dobrý, protože je to přímo v centru. Ale tak do měsíce do dvou bych nám chtěl něco najít a přivítat tu rodinu. Už se na ně těším.

Qatar West Bay Somerset tower

7 komentářů

  1. :-) Myslim ze neni nutne zbytecne pokouset nejake ty rasove spravnaky… slovicko u sestricek bych doporucil politicky zkorekturovat

    • No jo, máte asi pravdu. Tak já to změním. Nemyslím to nijak rasisticky, pámbu ví, že já rasista opravdu nejsem, ale ty dvě „holky“ jsou mi strašně nesympatický. Ne kvůli barvě, ale připadá mi, že mají nějak moc testosteronu. Vždycky mi to přišlo vůči jiným tenistkám trošku nefér. Ale opravím to, uznávám.

      • Souhlas, nicmene vzhledem k tomu, ze uz odtud byly cele pasove kopirovany napr. na ihned.cz je to dobry napad. Nicmene diky za to, ze nas i pres tyto „verejna rizika“ stale zasobujes cerstvymi informacemi a postrehy. Keep up the great work you are doing, my friend :-)

  2. …solidní burka na značce.. stálo by za to ji přenést do lázní Darkov v Karviné na promenádu, kde se to Araby začíná v době lázeňské krize jen hemžit, i ve městě stále více potkávám podivné hlučné zahalené existence.. Ať žije multi kulti, náš vzor.. :(

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno