Malý Martínek a Timinka začali chodit do přípravné školičky ve čtvrti Gharaffa. Za týden se s tím sžili a už začínaj i doma pípat v angličtině. Jsou to moji malí hrdinové.

Manimu jsou teprve čtyři, ale paní učitelka Lindy už po něm chce, aby psal. Frajer to bere stoicky, nic neříká a krouží písmenka.

Martin Jaroš II škola v Kataru

Nejradši trénuje na malých žlutých post-it papírcích.

Martin Jaroš II školy v Kataru

I když jsou mu teprve čtyři, dostává normálně domácí úkoly a pracuje jako mourovatej. Tady chudáček drápal béčka – b jako box. S Beou ho úplně litujeme a místy nám to přijde až dojemné, kolik takovému mrněti nakládají. Ale Mani si nestěžuje. On si ostatně nikdy nestěžuje, v tom se zásadně liší od své sestry i od svého otce, kterému je jinak fyzicky mimořádně podobný.

Martin Jaroš Katar škola

Jak to tady vůbec je se školami? Není to žádná legrace; najít školu je možná největší problém, kterému cizinci v Kataru čelí. Škol je tu sice fůra – arabské, indické, filipínské, britské, americké i kanadské – ale dobrých je jen pár. A poptávka po nich obrovská. Což ty školy dobře vědí, takže pořád zvyšují ceny a stejně mají narváno. Není výjimkou, že u nejlepších škol se čeká na místo i 2 roky. Což je dost blbé.

V našem případě jsme měli štěstí s Timinkou, která dostala příslib místa v Compassu. Compass má patřit k nejlepším školám ve městě – snad! Mně by se ještě trochu víc líbila ASD, American School of Doha, protože má luxusnější prostředí a děti se tam učí s iPady. Ale právě proto je tam fronta ještě mnohem delší. No a ten náš Compass má prý zase individuálnější péči a přátelštější atmosféru, zatímco ASD je taková tvrdší fabrika.

Ovšem ani Timi ještě nemá místo v Compassu jisté – nejdřív musí absolvovat přijímací zkoušky, které budou tuhle středu. Jestli to zvládne, tak stoupnou šance i pro Maniho, protože sourozenec na škole pomáhá. Tak prosím držte palce.

V Compassu mají děti nastoupit až v září. Takže zatím docházejí do malé školičky jménem Stepping Stones, která je spřízněná s Compassem a funguje jako přípravka. Zatím je tam posíláme na tři hodiny denně, od 9.30 do 12.30, přičemž v tom mají nejenom angličtinu, ale i matematiku a další předměty. Po návratu ze Stepping Stones ještě Bea dělá s Timi českou školu, protože v červnu bude muset Timi absolvovat zkoušky v Benešově a normálně uzavřít druhý ročník. Ale Timi má školu ráda, učení si sama přidává a pořád maniakálně čte, takže na této frontě myslím nebude mít v životě potíže.

Děti odcházejí ze školičky u Miss Lindy.

Školka v Kataru Tímea Jarošová Martina Jaroš II

Školička je asi 20-30 minut cesty od nás. Bea tam vozí děti taxíkem – má od limuzínové firmy přiděleny 2-3 řidiče a některý z nich je pořád k dispozici. Tak to tady dělá spousta žen. Řidiči jsou Indové, takže Bea rychle získala encyklopedické znalosti o jihoindickém státě Kérala, jeho klimatu, zemědělských podmínkách a celkovém životním stylu. Cesty prý probíhají tak, že Timi nepřetržitě po dobu 20 minut něco přednáší – nejčastěji něco o anakondách, protože holka nyní prožívá hadí období – a Mani bez jediného slova kouká z okna. Až těsně před koncem cesty Mani řekne něco jako „Ale Timi, už dost, už mluvíš MOC!“ A Timi opravdu asi na 10 sekund zmlkne. Bea zatím řidiči říká, že se do té Kéraly opravdu musíme už brzy podívat, když je to tam takové.

Takhle to teď moji mrňouskové mají. Obdivuju je a jsem jim vděčný, že celé to katarské dobrodružství berou tak statečně.

Děti přes svou budoucí školou – Compass International v Gharaffě. Od sedmé třídy se přestupuje do druhého kampusu, který už vypadá o hodně luxusněji. Uvidíme, jestli to tu zažijem – Timi teď půjde teprv do třetí.

Compass International Doha Gharaffa.

Mani musel taky absolvovat malé přijímačky do Compassu. Měl to ale jednoduché – musel si jen hrát v dětském kolektivu a plnit základní pokyny paní učitelky. Naštěstí to zvládnul bez breku i bez naštvání. Uvidíme, kdy mu nabídnou místo. Jsme ale klidní – v mezičase může krásně chodit k Miss Lindy.

Martin Jaroš II Compass International Doha

Timi už má místo v Compassu jisté. A ve škole se jí hrozně líbí – ptala se, jestli už se nemůže jít učit zítra. Těší se na matematiku, na sopky a vůbec na všechno, co budou brát. V tom Compassu mají ke všemu takový ten hravý přístup, co je dneska ve světě tak v módě. Bea je z toho nadšená, prý je to didakticky správně. Já jsem spíš opatrný a věřím na starý dobrý encyklopedický přístup. Ale vím, že Timi se svými knihami zvládne sama – no a já jí rád pomůžu s českou historií a jazykem.

Tímea Jarošová Compass International Doha

8 komentářů

 1. Zajímavé čtení, jen těch dětí by mi bylo trochu líto. Mám podobně starou drobotinu a vždy, když se ve mně zrodí touha jim pořádně naložit (aby v životě lépe uspěly), tak si vzpomenu, jak relativně málo (v porovnání s náloží pro Martina nebo tím, co by se rýsovalo pro moje děti) jsem měl nakládáno já a mí spolužáci a přesto jsme se v životě uplatnili dobře, někteří dokonce velmi dobře. Uvidíme za pár let, zda se ukáže, že jsem byl optimista a zatímco ostatní s náloží získávali náskok, mé děti to „prošvihly“ nebo zda se jim v životě povede i bez toho a navíc budou mít záživnější dětství.
  Mimochodem, na kolik na takové prestižní škole jeden rok vyjde? Pomáhá zaměstnavatel nebo dokonce stát?

  • My jsme na děti taky nikdy nechtěli tlačit a předbíhat klasickou výuku. Já věřím, že opravdový talent tohle nepotřebuje, protože se prosadí sám. A když talent není, tak je předbíhání teprve k ničemu. Takže od nás tohle nepochází. To, že Martínek už dělá na domácích úkolech a tak, to je obecný zvyk britských škol. Oni prostě začínají dřív (čímž neříkám, že taky líp dopadají). Já prostě věřím na to, že síla musí být v dětech, v jejich hlavách a ve čtení. Když budou hodně číst, budou v pohodě. Zatím to vypadá dobře. No a cena školy? Timi už přišla faktura na 66 485 QAR, což je nějakých 361 000 Kč. Zaměstnavatel na to přispívá, ale ne kompletně – Compass a ASD jsou nad limitem asi všech zaměstnavatelů a skoro všech pozic. Když si to vynásobíte dvěma dětmi, je to už slušných 720 000 Kč ročně. Ale pro děti samozřejmě ničeho nelituju.

  • Naše děti chodí do školky, kde na víkend dostávají úkoly zcela normálně, předškolní děti navíc dostávají další cvičení i v průběhu týdne. Celý denní harmonogram je tam rozdělen do tématických bloků. Děti to milují a dělají úžasné pokroky, nikdy bych nevěřil co dokáže tří- nebo čtyřleté dítě.

   První školka, kde jsme se byli podívat, bylo spíš takové hromadné hlídání, tady se dozvídají spoustu nových věcí a cíleně rozvíjí svoje dovednosti.

   A teď pozor, školné není ani v řádech desítek tisíc ročně!

 2. Máte užasné děti a M. je Vám opravdu neuvěřitelně podobný. Pro děti pobyt v zahraničí s rodiči a zahraniční škole je skvělá věc – získají rozhled a schopnost adaptace a ještě znalost cizích jazyků. Je to nejlepší co pro jejich budoucnost můžete udělat. I přes nějaké těžkosti Vám v dospělosti poděkují.

 3. pracuji v koletivu Compassu a v zari pokracuji druhym rokem, skolu vrele doporucuji, je tam fajn atmosfera a myslim pro deti je to skvela skola a prilezitost.
  Jinak nase dcera absolvovala take zacatky i Miss Lindy, mame ty nejlepsi vzpominky, dcera na Lindy vzpomina jako na jednu s nejlepsich pani ucitelek, naucila ji anglictinu a hlavne to dceru ohromne u nich bavilo….
  Stale s Lindy udrzujeme kontakt, je to neuveritelny clovek plny zivota a optimismu, mame ji moc radi. Lindy se me naposledy zminila, ze ma nove zaky z CR.
  Tento tyden se vracime do Doha po krasnych dvou mesicih doma, nacerpaly jsme s dcerou opet sily, abychom mely z ceho cerpat v tak rozdilnych podminkach, ale da se to zvladnout.
  Pokud se budete chtit na neco optat, na skolu ( Compass ) neni
  problem, v Kataru budeme od 30.08.
  Preji hodne stesti a zdaru v novem prostredi. Klara

  • Dobrý den, díky, to jsem hrozně rád, že budeme někoho v Compassu znát! Věřím, že nakonec děti tu školu zvládnou. A Lindy je opravdu skvělá. Myslím, že jsme od ní o vás slyšeli, vzpomínala! Tak na brzkou viděnou.

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno