Inland Sea neboli Vnitřní moře je krásná zátoka, která se zařezává do katarského poloostrova až úplně na jihu, u hranice se Saúdskou Arábií. Jede se tam divokou pouští a je na to potřeba pořádné auto. Doporučuje se cesta v koloně, mimořádná opatrnost a dobrá pouštní výbava. Za první rok v Kataru jsem se tam nedostal ani jednou (resp. jednou jsem to zkusil a nedojel). Ale teď, co máme ten náš šílený pickup, jsme tam za tři týdny byli už třikrát. Je to náš nejoblíbenější kousek pouště v Kataru. Hodím vám sem pár fotek, ať máte taky představu.

Mapka. Po silnici se jede až těsně pod Mesaieed (na pobřeží vpravo). Tam vyfouknete gumy a pokračujete dál pouští. Na konec jste na dohled od saúdské hranice (černá čára).

Krajina je to měsíční. Celou cestu se jede kolem takovýchhle dun. Někdy jedete v poklidu po rovné pláni (často se solnou krustou), někdy je potřeba některé menší duny přejet.

Inland Sea big dunes desert Qatar

To samé místo za ranního světla. Hřeben duny je zároveň hranicí světla a stínu, takže prostředí se přes den neuvěřitelně proměňuje. Mani se to chystá fotit.

Martin Jaros Ford Raptor Inland Sea dunes desert

Raptor se povedl. Uveze všechno, dojede všude.

Ford Raptor sand dunes

Na některých těžších místech (ne tady) je poušť posetá plastovými nárazníky a spoilery menších aut. Nejhorší jsou série menších hupů, které auto rytmicky rozkolísají, až se nakonec zabodne čumákem do země a přijde o nějaký ten hůř upevněný díl. S Explorerem a Durangem mě tahle místa hrozně stresovala. Raptor ty samé fleky projíždí, aniž bychom si jich vůbec všimli. Ten pocit sucha a bezpečí je k nezaplacení.

Ford Raptor Qatar dunes

Však se podívejte na ty poctivé železné pláty, co chrání motor. A na ty modré tlumiče od Fox Racing. S takovými péry má život nějaký smysl!

Ford Raptor skid plates sand dunes desert

Nejsem ovšem úplně pohlcený autem, i když to tak vypadá! Vím, že mám i děti! Tady se zrovna koukají na auto procházejí po hřebeni duny.V pozadí už je vidět Inland Sea.

Martin Jaros Timea Jarosova dunes Qatar

Duny jsou tam krásné.

Qatar Inland Sea dunes

Když se konečně dostanete k Vnitřnímu moři, vypadá to nějak takhle.

Ford Raptor Inland Sea Qatar dunes

Pohled shora, z duny.

Inland Sea dunes

To samé našikmo. Proužek země vlevo už je Saúdská Arábie.

Inland Sea Dunes

Stavíme hrady.

Martin Jaros beach

Zatímco my grilujeme, známý našich známých, takto učitel na místní škole, ukazuje dětem jakési salto. Ale opravdu mu to šlo.

beach jump sand

Couvám u moře a na kameře vidím, jak se naše děti koupou. Kéž bych takové věci viděl při couvání furt!

Ford Raptor rear camera view

Pláž na Inland Sea. Není to naše nejoblíbenější koupání v Kataru, lepší voda je podle nás na Fuwairitu, ale okolí je hezké. Musím říct, že Katar nás z hlediska pláží úplně zkazil. Nějak jsme si zvykli na panenské pobřeží, kde máte na každé straně aspoň padesát metrů jen pro sebe. A taky už si nedovedeme představit, že bychom nemohli zajet autem až k dece. Jak jinak se dá vyložit gril, party stan, stůl a všechny ty nafukovací potvory pro děti? Někdy si sami říkáme, že tímhle přístupem jsme si odepsali většinu dovolených v tzv. plážových destinacích.

Inland Sea beach

Zatímco pátky trávíme na Inland Sea, o sobotách jezdíme pro změnu na druhou stranu poloostrova, na Fuwairit. Je tam nejlepší voda i mušle, což naše děti milujou. Už jsou z nich docela mořští vlci. Co bych za to já býval dal, kdybych mohl vyrůstat u moře jako tihle lumpíci. Ale jak už to bývá, oni to berou jako samozřejmost. Zelená louka na Podblanicku už jim brzo bude připadat jako větší exotika než všechen tenhle písek. Snad budou jednou v dobrém vzpomínat na obojí.

Fuwairit beach children

3 komentářů

  1. ne, že bych měl oči jenom pro to auto, ale název článku by mohla být klidně alegorie o pocitu, když si do něj člověk sedne

  2. Ahoj. Tak najbližšie dajte vedieť keď znova vyrazíte, už si tam tiež plánujem zájsť a ako píšeš – je lepšie ísť viacerí ako len na jednom aute. Verím, že moje „menšie“ auto to tiež zvládne :)

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno