Zoufalství má mnoho podob, a dezinfekce kontaminovaných bytů po zemřelých příbuzných na splátky od České spořitelny [link ztracen] je jen jednou z nich (klikněte na mrtvého holuba). Ale článek o zoufalství už dnes psát nebudu. Chtěl jsem vám říci něco úplně jiného: Nashledanou. Tohle je konec Vosy na jazyku, jak jsme ji znali.

Proč Vosa na jazyku končí? Protože se nechci začít nudit. Vosa na jazyku má radši ohňostroje než doutnavky. Od začátku byla zamýšlena jako něco pomíjivého. A tomu záměru také dostojí, protože v pomíjivosti je krása.

Proč Vosa umírá právě teď, když je všechno fajn? Právě proto, že všechno je fajn. Na stránku, kterou po nocích dělá jeden člověk, chodí 5-6 tisíc čtenářů denně. Lidé pod články diskutují a ty skřeky patří k tomu nejlepšímu, co jsem na českém internetu viděl. Sympatické dívky mi posílají nabídky k sňatku (díky, Zlato, díky Báro!) a pravidelnou emailovou korespondenci se mnou zahájil Vítek Havliš i Fanda Bílek (věřte nebo ne, je to pravda a je to mnohem pozitivnější, než byste si mohli myslet). Čtyři články mi přišly zpátky jako řetězový email, další jsem viděl v médiích jako Žena-in, Peníze.cz, Lidové noviny, Redhot, Mladá Fronta nebo Euro (kde mi nedali vědět předem a pod článek podepsali jakéhosi pana Homoláče, Praha 4).

Co by za to dala Tereza Pergnerová, kdyby uměla přestat v nejlepším? Co bychom za to dali my, kdyby to uměl Vladimír Špidla? Vosa na jazyku to umí. Nápady by byly – mohl jsem se ještě vyslovit k německým seriálům, uvažoval jsem o návratu nejvýraznější osobnosti 80. let Mufa Supermufa, nadchla mě poslední móda, díky které holky nechávají koukat horní kousíček kalhotek ven, dlužil jsem myslím i tu typologii Moraváků v Praze…

Kromě udržení úrovně, jak si ji představuji já, mám ještě jeden důvod. Čas. Chci si uvolnit ruce, abych si mohl splnit své další sny – napsat pořádnou knížku, sesmolit scénář k solidnímu českému sitcomu nebo třeba vstoupit do politiky… :-) No, OK, nešklebte se, alespoň tu knížku bych si snad vyfiknout mohl, nebo ne?

Lidé mi říkali, nekonči, je to bláznovství, můžeš si na Vose udělat jméno, můžeš na ní vydělat peníze. Hm. Zajímavé. Chci říci, kašlu na to. Celý ten projekt vyšel na 370 korun, které jsem zaplatil za doménu vosanajazyku.com. Inzerenti se od začátku hlásili sami a je pravda, že nějaké peníze za květen přišly. Těch sedm tisíc korun mě myslím nezkazí, zvlášť když jsem část věnoval na sponzoring ptáka ořešníka kropenatého v pražské zoo. (Proč zrovna ořešník? Jaroslav Hašek to ví, ostatní s tím nebudu otravovat.) Vosa na jazyku začala svobodná, bez tlaku inzerentů a bez upocených plánů na velký byznys, a tak také skončí.

Vosa na jazyku děkuje všem, kdo to tu četli a pochopili to, jak to bylo míněno. Speciálně vám, kdo jste přispívali do diskusí – a že jste to dělali dobře! Díky také hostingu Spider.cz, který mě vytáhl z potíží, když původní server přestal kvůli příliš velkému zájmu stíhat. Starali se o mě dobře a cítil jsem se u nich jako člověk, ne jako zboží – málokterá firma vám dá víc.

ze všech článků na Vose mi tenhle trval nejdéle

BONUS

Pár statistik pro ty, kdo si o ně psali.

Bez této rozlučky se na Vose objevilo 23 článků. Čtenáři přidali 2733 skřeků (k 4.6.2003 08:57), což dělá pěkný průměr 118 komentářů na článek. Nejvíc skřeků vydal kosta (48), pak aucun (46), staré mazák (41), rextor (27), maraux (26), novyk (23), buf (23), Jirka (18), Javmáč (18) a 007 (18). Nejvíce lidí v ČR se jmenuje Vítek Havliš, Luboš Motl a Fanda Bílek.

Za 70 dnů existence Vosy přišlo přes 126 000 návštěv, jak je počítá TOPlist. Za březen jich bylo 968, za duben už 43 395 a za květen 74 586. Vůbec nejsilnější den byl 5. května (hokej se Slováky), nejsilnější týden byl ten poslední.

Smyslem Vosy samozřejmě nebyla honba za návštěvností. Chtěl jsem se pobavit a vyzkoušet si, jak se dělá web. Teď v závěru mě napadá, že mi to možná bude trošku chybět. Možná sem čas od času připíšu nějaký ten článeček, když bude chuť. Nezávazně ovšem. A kdybyste někdy něco zajímavého potřebovali – text písně pro nové Beatles, námět pro nějaký komický strip, nápady na objednávku nebo třeba strašně drahou a kvalitní školu tvůrčího psaní :-) – tak mi klidně napište. vosa zavináč vosanajazyku tečka com.

749 skřeků ztraceno

1 komentář

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno