Užití slova „systém“ policistovi potvrdí to, čeho se obával: ocitl se v doupěti levičáků. Ze zkušenosti ví, že nedokážou mluvit o ničem jiném než o prohnilé společnosti, o třídním boji, o „systému“…


3. Jaká stipulace uzavírá, obklopuje, organizuje, posouvá ekonomiku tvého pragmatu coby okultace či exploatace tvé ek-sistence? Francouzsky: Čím se živíte? 4. Vypuzuji drobné úseky kódu. Francouzsky: Psaním na stroji.


Jsem servilní slouha velkokapitálu. Jsem nepřítel dělnické třídy. Ovládám veškeré informační kanály. Když zrovna nestřílím v Africe slony, pořádám hon na nezávislá rádia. Snažím se zatočit se svobodou projevu. Jaderných elektráren ať je jak nasráno. Kšeftuju s diamanty. Jsem pasák a demagog, co se umí chudákům vlísat až do kuchyně. Rád jezdím metrem, abych vypadal lidově. Černocha snesu, jenom když je to císař nebo popelář. Jakmile slyším ,humanitární‘, vysílám paragány. Na svoje kšeftíky si půjčuju kutlochy od krajní pravice. Na Národní shromáždění zvysoka seru. Jsem… jsem… FAŠOUN JAK NOHA!“


Eco si pohladí vousy, odkašle si, zapálí si. „Athénské město spočívalo na třech pilířích: na gymnasiu, divadlu a řečnické škole. Ještě dnes vidíme ozvuky této trojice ve společnosti spektáklu, která povyšuje mezi celebrity tři kategorie jedinců: sportovce, herce (nebo zpěváky, v tom antické divadlo nečinilo rozdíl) a politiky. Z těchto tří kategorií je dodnes nejsilnější ta třetí (i když jak vidíme na příkladu Ronalda Reagana, nejsou hranice kategorií neprostupné), protože zahrnuje ovládnutí zbraně nejmocnější: jazyka.


Bianca mu vysvětluje, že rčení „Vidět Neapol a zemřít“ (vedi Napoli e poi muori; latinsky videre Neapolim et Mori) je vlastně slovní hříčka: Mori je městečko kousek od Neapole.


Jacques Séguéla (1934) Reklamní odborník, spoluzakladatel agentury RSGC, která pracovala pro F. Mitterranda v prezidentských volbách 1981. Pro Mitterranda tehdy prosadil slogan „Klidná síla“, který původně pochází z pera Jeana Jaurèse.

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno