Na zpáteční cestě z Martínkova křtu jsem v Huedinu obdivoval mimořádně povedené exempláře cigánypaloták – cikánských paláců. Ty si staví bohaté cikánské rodiny, aby daly najevo, že se jim daří. Doposud jsem myslel, že největší úder moderní architektuře zasadily zbohatlické domy v Negreşti Oaş, ale v Huedinu je taková palácová čtvrť, až člověku puká srdce. Však se podívejte sami, jak takový lepší rodinný domek vypadá:

A ještě milý detail ze střechy – že neuhodnete, jakým autem zámecký pán jezdí?

Bea mi říkala, že tyhle paláce si staví přičinlivý klan Gáborovců, který se živí klempířinou. Gáborovci prý moc dobře vědí, že jejich baráky vypadají uhozeně – sami se jim prý taky smějou. Stavějí je ale takhle z reklamních důvodů – ty kilometry střech mají šokovat a ukázat jejich zdatnost v klempířině. No a vychází jim to – za takovým barákem se otočí každý.

1 komentář

  1. 22.5.2014 odpoledne jsem jel přes Huedin od Kluze na Targu Mures a malem jsem vyrazil vyvalenyma ocima celni sklo, kdyz jsem TO uvidel! NESKUTECNY kyc! Něco takoveho se hned tak nevidi, a ze jsem toho po Evrope uz zahledl. Ale toto je UNIKUM :-) Pravda, klobouk dolu, co všechno se da udelat z plechu, klempiri jsou to opravdu sikovni. Nicmene jim asi chybi soudnost, ale tomu se asi v Rumunsku a u Romu zvlast neni co divit :-) Neberte to, prosim, jako “rasovou narazku“, to ani omylem! Chci tim jen rict, ze mají proste “svůj vkus a styl“ :-)

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno