Jan Gemrot: Zvuk zrychlení – Concorde

1
2485
Jan Gemrot: Zvuk zrychlení – Concorde, 2021, olej na plátně, 120 x 80 cm

Jestli se vám líbí moderní čeští realisté, tak poznáte styl Jana Gemrota. Jan teď dělá sérii Speed, Sound, Power, která začala tímhle úžasným nadzvukáčem. Který mi bohužel unikl. :-(

Na našem obrázku ze stejné série je legendární concorde. Tohle letadlo jsem vždycky miloval. Vnímám concorde stejně jako on – jako pomíjivý sen, který se lidstvu podařilo uskutečnit. Je to létající šperk; má všechnu krásu věci, která se racionálně nevyplatí, ale která ohromuje prostě jen tím, že existuje. Jsem rád, že concorde byl, i když už nelétá.

Vždycky jsem myslel, že ta sukýnka kolem letadla je viditelná část nadzvukového třesku… Teď jsem se dočetl, že to není úplně přesné. Tenhle kužel se prý vytváří z páry a vzniká těsně před dosažením rychlosti zvuku. Takže to není to samé jako nadzvukový třesk, ultrasonic boom, ale je to příbuzné. V každém případě to vypadá úžasně, jak na fotografiích, tak i na tomto obraze.

Jan Gemrot je jedním z mých nejoblíbenějších hyperrealistů. Podívejte se určitě i na první obraz, který jsem od něj pořídil – a který pořád miluju.

Pár detailů na zvětšování…

1 komentář

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno