Timi dneska měla velkou slávu – první svaté přijímání. Já vím, v ateistickém Česku se to nenosí, ale pro spoustu lidí to hodně znamená. Například pro mou drahou ženu. A s prvním přijímáním se to má tak, že nemůžete jen tak přijít do kostela a houknout na toho pána vzadu, aby vám ho udělil. Timi kvůli tomu musela celý rok docházet na katechetickou přípravu. V životě by mě nenapadlo, že moje děti budou chodit na katechismus ausgerechnet v Perském zálivu. Ale jsem rád, že se takové blázniviny dějou a že to tady vůbec jde. Každopádně dneska to Timince vyvrcholilo a měla to moc pěkný.


Oblíkla se do speciálního úboru, který nám dali v kostele. Musím říct, že jí to dost seklo. Ale Bea říká, že jí teď sekne všechno – má takový období, že je vysoká a štíhlá jako proutek, takže na ní všechny šaty dobře visí. Oni návrháři a fotografové dobře vědí, proč furt tlačej špagetózní modelky. Ale to vlastně do kostela vůbec nepatří, to je jen postřeh ze života.

Tímea Jarošová první svaté přijímání
Doma před odjezdem, trošku naštvaná, ale už nevím proč. Mrzí mě to, ale těch naštvání máme v poslední době hodně – holka už má svou hlavu a rodiče a zejména bratr Mani jsou tak beznadějně zločinní.
Tímea Jarošová první svaté přijímání
Mimochodem, ty meče a datlové košíky za Timinkou jsme přivezli z Ománu. Věšel jsem to sám, takže to samozřejmě ujíždí z roviny, ale kdyby to bejval věšel někdo šikovný, tak je to fakt pěkný.
Tímea Jarošová první příjímání
Trocha rozjímání.
Tímea Jarošová první přijímání
A tady už vyráží průvod z jedné vedlejších farních budov do kostela. Areál je docela velký, má u sebe jedno z největších parkovišť v Kataru a v pátek a v sobotu kolem něj vznikají regulérní zácpy. Zájem ze strany Filipínců a Indů je nesmírný.
první přijímání kostel Katar
Timi dobíhá trošku roztrhaný průvod. Děti měly dneska pěkné horko – cestou z kostela bylo 46 stupňů. Což bychom normálně nevnímali, jsme na teplo zvyklí, ale dneska vanul takový zvláštní silný a horký vítr – bylo to jako jít proti velkému fénu.
Tímea Jarošová kostel Katar první přijímání
A to už je kostel z horní galerie. Už jsem tu kdysi psal, že půdu na kostel věnoval samotný emír, což je podle mě velké gesto. Probíhá tu X mší denně v několika indických jazycích, ve filipínském tagalogu a v angličtině – a furt je narváno. Zvenčí kostel nesmí mít zvony a kříže, ale uvnitř je výzdoba klasicky křesťanská. Klasicky indicky křesťanská tedy.
Catholic Church Qatar interior first communion
Průvod už se chystá za prosklenými dveřmi.
Tímea Jarošová první přijímání
Timi byla vybrána do první řady. Oficiálně proto, že prý ani jednou nechyběla – což můžu potvrdit, protože mi připadá, že jsem ji do Religious Complexu vezl snad milionkrát. Ale mezi námi, myslím si, že v tom výběru možná sehrály roli i ty její světlé vlasy a to, že je mezi stovkami Indů a Filipínců téměř jediná Evropanka. No ale to je jen taková ošklivá spekulace.
Tímea Jarošová první přijímání
Bylo to krásné a bylo to dost dobře zorganizované.
Tímea Jarošová první přijímání
Timi spolu s dalšími dětmi.
Tímea Jarošová první přijímání

Po mši bylo ještě společné focení, ale to dělal oficiální fotograf a obrázky dostaneme později. Určitě je sem přidám. Pak jsme to jeli oslavit do restaurace Spice Market a Timi si dala hovězí steak a hrozně jí chutnal, takže jsme museli objednávat ještě druhou porci. Odpoledne se pak začala zvedat písečná bouře, která původně měla přijít ráno, ale laskavě si dala načas. Dobrý to bylo.

12 komentářů

 1. Moc pěkné… My jsme u nás na Slovácku chodili v kroji… Nedávno jsem našel fotky z té 40 let staré události…

  • To je ta Vaše pověstná modlářsko-černoprdelnická Morava plná homosexuálních kněží pedofilů horších než židovskobolševická lobby a seznamy pravdoláskařů Adama Bartoše dohromady! :-)

 2. Omlouvám se za OT, ale tohle mě fascinuje. Na jedné straně islámské země na svém území tvrdě vyžadují dodržování jejich víry a na straně druhé, pokud se dostanou do ciziny, cizí víru ignorují a zas tlačí tu svou…

 3. V ateistickém Česku to skutečně nejspíš moc neznamená. Pro rodiče to jistě znamená hodně. Pro dítě…nemám tušení jak to bere.
  Já se řídím tím, že víra by se do dětí rozhodně cpát neměla, ať už je jakákoli. Až bude dítě dospělé, ať se samo rozhodne kým si nechá kecat do života nebo jestli bude žít podle sebe. Nakonec, v Bibli se taky píše:
  .
  .
  Všichni, kteří hřešili bez Zákona, bez Zákona také zahynou; a všichni, kteří hřešili pod Zákonem, budou Zákonem souzeni.
  Neboť před Bohem nejsou spravedliví ti, kdo Zákon slyší, ale ospravedlněni budou ti, kdo Zákon plní.
  Když totiž pohané, kteří nemají Zákon, dělají z přirozenosti to, co Zákon přikazuje, takoví, ač nemají Zákon, jsou Zákonem sami sobě.
  Takoví prokazují dílo Zákona zapsaného v jejich srdcích, což dosvědčuje i jejich svědomí a myšlenky, které se navzájem obviňují anebo obhajují.
  .
  .
  (Římanům, 2. kapitola)

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno