Koncem května jsme podnikli malý výlet po egejském pobřeží Turecka. A nebylo to špatný! Maj to tam klucí turecký docela pěkný – památky jako Brno, počasí ještě o dost lepší než v Istanbulu, pěkný moře, utěšená krajina jako v Toskánsku, pěkný široký silnice s hlučným, ale jinak dost kvalitním povrchem. Fotky najdete už tradičně na Pbase i na Picasawebu.

Co jsme viděli a co doporučujeme:

Bergama alébrž Pergamon, rodiště doktora Galéna, zakladatele první nemocnice na kraji města a duchovního otce Chicago Hope, Chirurgů a vůbec všech seriálů, bez nichž by se tato civilizace již neobešla. Absolutní mus. Krásné serpentiny nahoru na akropoli, příjemné parkování za 3 liry, dokonale zachovalý Trajánův chrám a možná nejpříkřejší divadlo na světě. Na to slovo nejpříkřejší jsem hrdej, to už vám dneska za ty prachy málokdo hodí takhle do superlativu.

Efesos. Taky mus. Nejkrásnější město, co vůbec z antiky zbylo – kam se hrabou ruiny v Řecku a v Itálii. Přijeli jsme brzy ráno, takže jsme měli velké divadlo celé pro sebe. Kde se vám to v Evropě stane! Navíc mají Turci k řeckým památkám takový ten správně ležérní přístup – všechno si můžete ošmatat, na každý sloup si můžete vylézt, skoro nikde nejsou provazy a zátarasy. To je pak paráda.

Priene. Ne taková bomba jako Efesos, ale zase je to příjemně intimní. Krásný malý tyjátr a gymnasion, kde je ještě dneska vidět graffiti od rozjívených mladých Starořeků. Od parkoviště k ruinám je to docela krpál, takže sem autobusy s turisty ani nejezdí – při tom věkovém průměru by to osazenstvo asi nerozdýchalo. Ale nám se to líbilo fest.

Pamukkale. Bílé skály a voda. Absolutní turistické epicentrum. Čekali jsme, že budeme zklamaní – u těchhle turistických pastí to tak bývá – ale houby. Opravdu je to super podívaná a opravdu to stojí za to. Sranda je pozorovat turecké policisty, jak bosí stojí v bílé vodě a pískají na všechny, kdo si zapomenou sundat boty. Respektujou to všichni kromě ruských turistek, které se schválně tváří nechápavě. To je takový ten náš východoevropský koníček – schválně kašlat na pravidla, protože je to přece takové hrdinství.

Kuşadası. Letovisko 15 km od Efesu, kde jsme přespávali a oddávali se tomu přesně tomu masťnáckému all inclusive životu, který jinak samozřejmě zatracujeme. Ale čistě mezi náma to bylo prima. Tenhle kraj se Turkům opravdu poved.

1 komentář

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno