Vždycky jsem měl rád noviny a samozřejmě je hltám i tady. Z novin je hodně znát charakter země, takže jsem si řek, že bych tu mohl založit pravidelnou rubriku střípků z katarského tisku. Potěšil mě hned páteční otvírák v mém oblíbeném listu The Peninsula (ano, Katar je poloostrov).

Takže co je klíčovou zprávou v tomto renomovaném deníku? Země Zálivu se sešly tady v Dauhá, aby sepsaly jednotnou smlouvu pro domácí služky importované z Asie. Situace na trhu služek je totiž v poslední době zapeklitá, ba dokonce místy i kritická.

The Peninsula, páteční otvírák

Katar The Peninsula noviny služky

Slušná katarská domácnost se neobejde bez jedné či několika housemaids, které žijí přímo v domě. Je to levné, je to dostupné, je to prostě mus. Stejně jako řidiči a v bohatších domácnostech i kuchaři. Služky dovážejí do země agentury za základě vládních dohod, přičemž tradičními exportními zeměmi (výraz listu) jsou Indie, Filipíny, Indonésie atd. V poslední době ale tyto asijské země dělají Zagorku a omezují nabídku, aby pro holky získaly lepší podmínky. Což je mezi náma jen chvályhodné. Domácnosti v Zálivu zkusily nedostatek řešit zvýšeným importem služek z Etiopie a Keni, ale Afrika je Afrika a Asie je Asie. V Emirátech je prý už se služkami takový problém, že se tam s nimi rozjel černý trh.

Nyní se tedy v Dauhá sešli náměstci ministerstev práce všech zemí v Zálivu, aby sesmolili jednotný kontrakt. Katar dokonce do textu prosazuje i den volna, považte! Řeší se i prachy – například takové Filipíny požadují pro své občanky minimální mzdu 400 dolarů. Jednotné mzdy v rámci Zálivu se ale do smlouvy zřejmě nedostanou, tvrdí článek.

Taková je tu situace.

1 komentář

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno