O víkendu se mi podařilo – po čtyřměsíční bitvě na Aukru – sestavit a rozběhat můj úplně první počítač, legendární Atari 800 XE. A tak jsem si řekl, že tu teď na stará kolena sepíšu svoji počítačovou historii, aby budoucí generace věděly, že jakási výpočetní technika existovala i před první fotkou koťátka na Facebooku.

Tak takhle vypadá Back To The Future v praxi. Je rok 2012 a Timi hraje kultovní flák Boulder Dash na Atari, úplně stejně jako já před 24 lety. Chvíli ji to dost bavilo, ale pak se přece jen vrátila k Jelly Defense na iPadu, protože je prý „hezčí“. Chm.

Timi Jarošová Atari 800 XE Boulder Dash

A další husté retro. Cartridge Turbo 2000, kterou jsme používali k nahrávání her z kazeťáku XC12. Vyrobilo JZD Český ráj Podůlší! Kde jsou ty doby, kdy čeští zemědělci seriózně chrlili hardware? To víte, milé děti, tehdy byly i kontinenty jinak posunuté než dnes a tyhle krabičky se u nás na Gondwaně opravdu dělaly.

Turbo 2000 cartridge Atari 800 XE JZD Podůlší

Očumovací začátky (1986-1988)

Ale abych to vzal popořádku. S počítačem jsem se poprvé setkal v roce 1986 (tedy jako desetiletý ušoň) u svého strýce z Kondrace, který si na koleně postavil vlastního osmibitového draka. Ano, takové věci se v tomto kutilském státě běžně děly. Byl to zřejmě nějaký klon piešťanského PMD-85 s inteláckým procesorem 8080A, který tikal s fenomenální taktovací frekvencí 2 MHz. Design byl tedy dost garážový (tzv. naháč – tištěný spoj bez kapotáže), ale mašina fungovala, dalo se na ní programovat a dokonce na ní běžela i HRA! Jedna. Jmenovala se Skoky do vody a byla samozřejmě úžasná. Akrobatický skokan (představovaný točící se čárkou „I“, „/“ „-“ atd.) se tu z výšky vrhal do vody, kterou zase tvořila řádka znaků „^^^^“. Vaším úkolem bylo načasovat skok tak, aby se borec nerozbil o hladinu (tedy aby dopadl v pozici „I“). Vizuálně to možná nevypadalo úplně jako Crysis 3, ale sakra, byla to první hra mého života a na tehdejší poměry to bylo zjevení!

Estetika 80. let. V tomto vizuálním kontextu vypadal strýcův skokan do vody ještě velmi dobře! (Helenka, 1986)

Helena Vondráčková 1986
O rok později jsem se podruhé dotknul plastových tlačítek, která znamenají svět. Do Benešova přeložili jakéhosi vojína, který měl vlastní Sinclair ZX Spectrum a uvolil se, že bude na ZŠ Jiráskova vést počítačový kroužek. Jednou za týden vzal tento bájný hrdina svého Sinclaira z kasáren do školy a velkoryse pustil ke klávesnici bandu natěšených kluků. O tomto věrozvěstovi vím už jen to, že pocházel z Postoloprt, neboť to slovo mě zaujalo. Pane, ať jste kde jste, byl jste pro nás frajer!

Stroj číslo 1 – Atari 800 XE (1988-1991)

Opravdový zlom ale přišel až s vlastním počítačem. V roce 1988 – to jsme byli v sedmé třídě – dostal můj spolužák Jakub Dosoudil od rodičů Atari 800 XE. Zašel jsem k němu, on mi ukázal Atari Basic, Bruce Leeho a Airline, no a od té doby jsem počítačům definitivně propadl. (Jakub ostatně taky. O pár let později založil firmu Cleverlance, která už v roce 2004 měla obrat 182 miliónů korun. Kdyby v tom roce Jakuba nevzalo tsunami, byl by dnes kapitánem českého průmyslu. Jakube, dík za všechno.)

Podnikatelská hra Airline, kterou jsme hráli s Jakubem. Za zmínku stojí, že jsme ji zvládali v němčině, i když jsme tehdá německy uměli říct jen dubišvajne.

Atari 800 XE Airline

Další klasická pecka pro Atari – Bruce Lee

Atari 800 XE Bruce Lee
V dalších týdnech jsem kreslil logo Atari na každý kousek papírku, co se mi dostal do ruky. Moje láska k Atari byla tak intenzivní, že mi o dva měsíce později máma musela taky jedno Atari 800 XE pořídit. Od té doby jsem ataristou – a to je vášeň mnohem silnější než ten nedomrlý kultík, který kolem sebe dneska dělá Apple.

To je on – nejlepší počítač, jaký jsem kdy měl. Není to můj původní kousek z roku 1988, ale jeho bráška, kterého jsem sehnal na Aukru. Některé plasty za to čtvrtstoletí zežloutly, ale atomové srdce běží dál v plné síle. Počítač se připojoval k obyčejné televizi, například k černobílému Merkuru.

Atari 800 XE

K Atari samozřejmě patřil i joystick (vždycky jsme měli dva a jeden z nich vždycky hůř střílel nebo hůř lepil ke stolu, což nás už v mládí naučilo, že v tomto životě nemají všichni stejnou šanci.) Hry se natahovaly z kazeťáku XC12 (šťastnější borci měli verzi XL12).

Atari XC 12, Turbo 2000 cartridge, Sony HF 90 cassette

Na cartridgi byl uložen program Turbo 2000 (později Superturbo) – český vynález od borců ze skupin JRC a RICO. Vyžadoval i hardwarovou úpravu magnetofonu a zrychloval přenos dat ze standardních 600 na 2000-6000 baudů. Na klasickou kazetu Sony HF-90 se díky tomu vešly desítky her. Holt Češi, no. Tuhle zaváděcí obrazovku důvěrně znaly tisíce uživatelů. Fotka pořízena letos v únoru na naší televizi.

Turbo 2000 Atari 800 loader

Turbo 2000 – další pěkná hláška

Atari 800 Turbo 2000 Loader JRC Atari Klub Praha
Na Atari jsem samozřejmě i nadále hrál. Třeba River Raid, bez diskuse nejlepší hru všech dob, jak uzná každý, kdo kdy sestřelil most i s tankem. River Raid měla ráda i moje máma, taková to byla hra! Oblibovali jsme ale i další fláky, jako třeba Agent USA, Boulder Dash, Frogger, Gyruss, Panic Express, QIX, SWAT, Tapper nebo Zybex.

River Raid – nejlepší hra lidské historie. Vešla se do pár kilobajtů, ale hratelností vysoce předčila všechny dnešní blbiny roztažené přes 2 DVD.

Atari 800 XE River Raid
Hlavní pro mě ovšem bylo programování. Psal jsem v Atari Basicu, Turbo Basicu a posléze i v assembleru. Basic jsem se učil sám z jakési polské učebnice, kterou jsem četl s tak nábožným zanícením, že jsem na konci školního roku 88/89 používal polštinu i v běžném domácím styku. Napsal jsem několik hříček a pokročilou vědeckou kalkulačku Turbo Calc (1.0-1.3), která řešila rovnice a kreslila grafy jako divá. Byl to základ, který mě přivedl k pozdějšímu programování (hlavně ke Karlovi na PC).

Atari Basic. Ukázkový prográmek, který vypíše druhé mocniny čísel od 1 do 10. Letošní únor.

Atari Basic sample program

Ještě pro zajímavost – takhle vypadala krabice, v níž se Atari prodávalo. Akorát že tahle patří modelu Atari 130 XE, který se lišil jen dvojnásobnou velikostí paměti. I ten jsem nedávno radši koupil.

Atari 130 XE box

Detaily z krabice. 256 barev, 128K paměti – úchvatné i dojemné zároveň.

Atari 130 XE specifications

Takhle vypadala samochvála produktu v 80. letech – a všechno to sedělo. Beatles se mýlili – all you need is Atari 130 XE.

Atari 130 specification

Atari bylo středobodem mého života tři roky. Až v roce 1991 jsem přišel na gymnázium a začalo být zřejmé, že budu muset přeskočit na 16bitovou technologii. Moje první PC ovšem nesahala starému dobrému atárku ani po kotníky a nikdy mi nepřinesla tolik radosti. To už se ale nepodaří žádnému počítači do konce světa. Atari Forever.

Atari logo

Užitečné stránky
Jiří Pecher – Vše o Atari
Česká a slovenská Atari literatura
Atari800 Win Plus 4.1 – nejlepší emulátor Atari

V dalším díle seriálu proberu mých sedm dalších počítačů.

58 komentářů

  1. Nostalgie a slza v oku, už si to přesně nepamatuju, ale moje 130ka měla to turbo nějak již integrované v sobě, nevím jestli to tam táta tenkrát napájel nebo jak to běhalo, ale bylo to super. River Raid je nemalá pecka už jsem i hledal port na iOS. Ale asi budu muset taky oprášit A-TA-RI a ne jenom ty TA-BLE-TY :)

  2. Martine to je krásný retro, měl jsem to také tak podobně jen ten kult mel u me C ve znaku a 64 na konci :) River Raid ,Moon Patrol a Green Beret vládli :)

    • Souhlas. On už tedy vývoj Atari800Win skončil, zatímco Altirra je pořád aktivní.
      Altirra má moc pěknej debugger (napr. historie prováděněho kódu, source file debugging atd.) a celá je funkční i pod Wine na Linuxu.
      Na Linuxu nativně dobře funguje i atari800: https://github.com/atari800/atari800

  3. Jop :) Atari, didaktik pak commodore64 a pak amiga… a dneka zase jen PC :D Ale pamatuju doby kdy 486tka stavala i 70-80tis korun :D

    • Ahoj,
      pamatuju vsechny tyto stroje. Ondru jsme meli v klubu, IQ151 ve skole, PMD85 jsem vyhral v soutezi a niky mi ho neposlali. Sam doma Atari 800XL a clen „nesmiritelnych“
      …kdu nevi, slo o klub Ataristu, jehoz clenove nesmeli promluvit jedine slovo se spoluzakem, ktery mel doma Sinclair…:) :)

      Ahoj,
      Petr

  4. slovy pana Wericha….eště ho mám schovanej. Dodneška obdivuju, co šlo vykouzlit s pár kilama pamětia výpočetním výkonem varné konvice. Asi svoji stotřicítku taky vytáhnu na světlo
    P.S. vařič IQ 151 pamatuju, tento nezapomenutelný stroj vstoupil do dějin tím, že uživatel musel neustále hlídat, aby se některá klávesa nezasekla pod šusplechem:-)

    • Ahoj,

      naprosto presne tak… jedine cim se mi zapsal do pameti bylo, ze klavesy nesly mackat, jedine s pouzitim 5000kN a kdyz se to povedlo, tak se zasekla pod panelem…:) Ucitel na nej nenechaval nikoho sahnout a hru nam na nem ukazoval tenis kde hrac byl ctverek 1x1cm a micek 5x5mm :)

      Petr

  5. Výbornej článek…
    U mých staroušků rodičů v jedný krabici taky jedna 800 XE odpočívá…
    Nádherná část mýho mládí. Byla u toho XC 12ka a dodnes vzpomínám
    na to napětí,jestli se hra nahraje,nebo drrrr,tape loading error,
    přetočit,přimáčknout dvířka a zkusit znova,když mi to někdo zkopíroval
    na jinak nastavenou hlavu:-)))) Zmínil bych ještě například DRACONUS,
    Wizard of Wor, Interkarate… Mimochodem atariwin800 v PC mám a maká…
    P.S.
    …a vzpomene si někdo na mašinku PMD 85?
    Spolužák didaktista ( měl emko! ) ho nazval „osmibriketový počítač“

  6. River Raid byla dobrá hra, ale za nejlepší jsme ji nepovažovali. Co třeba hry jako Schreckenstein, Fred, MULE (dokonalá ekonomická hra – bratr kvůli tomu šel na ekonomku :D), Goonies, Archon, Joust, Starquake, Maxwell Manor, Mr. DO (to hrála i máma!) a již zmíněný Zybex a jsem moc rád, že i Wizard of Wor zda byl zmíněn, to byla dokonalost! Grafika sice téměř nulová, ale ta zábava! My jsme měli Atari 800 XL, tak nevím, zda byly všechny tyto hry i na XE. Jo a stačí si stáhnout Atari Emulátor a můžete zase hrát tyto dokonalé hry i na PC!

    • No tak kdyz sem pise bracha Pavel, tak musim taky.
      1) Jeste ho mame tez schovany.
      2) Emulator je super – obcas na nem neco zahraju dodnes.
      3) Doplnil bych jeste par dalsich pecek, ktere vsichni prede mnou nepochopitelne zapomneli: Hammurabi (slovni gamesa), Diktátor (slovni hra od Františka Fuky), Kik-Start, Ninja (!), Pitfall 2 (predlouha hra, kterou jsme dohrali az po letech, jestli teda vubec!), Spy vs Spy (i pro dva hrace), Pharaons Curse, Quasimodo, Colony, Dropzone, Gauntlet, Druid, Feud, Joust (dokonalost pro dva hrace!), The Last Starfighter, Saratoga (vynikajici strategie), Eastern Front (totez!), Spellbound, Karateka, NATO Commander (spickova strategie od mistra sveho remesla Sida Meiera, ktery je znamy predevsim svou Civilization), Cavelord, Blue Max, Ninja Commando, Aztec, Arkanoid …

      4) Nikdo ovsem nezminuje hry, ktere jsme hrali jako zcela prvni, kdyz mne bylo 7 let (tj. nekdy v roce 1984): Dungeons of Xotha (rikali jsme jim „kopecky zlata“, nebot slo o sbirani kopecku zlata), Caverns of Khafka („svitici zdi“), Castle Combat, Magic Fire, …

      5) Kdo ma zajem o emulator nebo vetsinu nejlepsich her, muze si to stahnout z mych stranek (jsou stare, ale stale funguji):
      http://zyralt.wz.cz
      Sekce ATARI -> Download

      ATARI zdar !!!

  7. Jeeej perfektne citanie. Sam som bol zarity Atarista, existovali Atari kluby, vychadzala litertura kopirovana na cyklostile no parada. Tiez som sa naucil assembler par mojich cartridge sa este mozno tula po svete. To bola krasna doba, veru na ataricko nic nema.

  8. I seriously favored your trusty wordpress bog coupled with recommendations.
    An individual unusual.
    A big heads up regarding stamping this method so i imagine escaping look
    at much more of your stuff the day after.
    Excellent status always keeping your internet business scrub
    plus high-quality while not a spammy.

    You should have a possibilities when it comes to our journal in order to keep it then free of junk mail?

    Or any programs regarding how to send with effective quality exactly like unique?

    Hi there for my english :) it is recommended not ever the little indigenous names,
    aspiration chances are you’ll realize

  9. Kromě výše jmenovaných bych dodal: Hardball, Ghostbusters, Fractalus, Gremlins, Amaurote, Warhawk, Zorro, Rally Speedway, Beta Lyrrae, Ollie’s Folies, Ghost Chaser, Nadral, Bounty Bob Strikes Back, Hacker, BallBlazer, Mr. Robot, BC’s Quest for Tires, Necromancer, Past Finder, BMX Simulator, Blekota, … Šmarja, těch bylo! :-D Ale je fakt, že nejvíc jsme se s tátou a bráchou vyblbli taky u River Raid ;-)

  10. Díky za počtení a přidávám Misja, hrozně jsem hrál Goonies i Gremlins (vím, jsou už napsané), Freda hrávala i moje mamka, když jsme byli ve škole. A ještě tu chybí Robbo, toho jsem zbožňoval…
    Začínal jsem někdy na prvním stupni ZŠ, chodili jsme do ATARI herny, jak já to tam měl rád.. :) Kamarád pak dostal ATARI 800XL a to jsem si půjčoval tak dlouho, až mi rodiče koupili 800XE. To jsem pak s nástupem na střední a s přechodem na PC (386ka za 42.500 Kč) prodal, ALE! před 3 rokama jsem si to 800XL (co jsem si půjčovával) od kamaráda „koupil“ za dvě balení pemprsek :D a u té 800XE jsem dopátral kluka, co jsme mu ho prodali, odkupuji si ho zpět a dám si ho ke svým 39. narozeninám. SUPER, což?

  11. Ahoj. V posledni dobe jsem vytahl zaprasene atari 800XE a k nemu krabici nesestaveneho merkuru alfika. Tak me napadlo dat to jednou dohromady. Ale mam problem. Hledam nekoho kdo rozumi problemu s elektronikou a byl by ochoten se dohodnout o par tistaku na atari jak k merkur alfiku jenz ma jinou elektroniku tak sestavit sio kabel, cartrige do ktereho bych rad ttbasic+alfi a par dalsich propgramku no a zaverem jeste par dalsich tistaku vse k atari. Pokud nekdo takovy ma zajem rad se dohodnu i na odmene. Pokud by castka nebyla velka pak bych od vas nechal i rozsireni pameti a superturbo. MILUJI totiz nahravani s magnetofonove pasky a i kdy zjsem davno vlastnil disketovou mechaniku stejne s evracim k tomu prisernemu milovanemu vrzani a piskani. ANO jsem starej ujetej cvok. S tim mohu jen souhlasit.

  12. Tak sem obcas juknu koukam uz je to asi dost stare hovorit o atarku ale prece jen stale hledam ttbasic s turbem a pro alfika dale pak capek pro alfika no proste na alfika nemam skoro nic bohuzel. Taky me zacalo zajimat zda by alfik nesel pripojit na PC treba jen jako nejaky omezeny zapisovac No nevim napady mam mozna hloupe ale me to tak silene laka skoda ze namam s elektroniky znalosti .

  13. Dobrý den, se synem jsme po bratru 20 letech vytáhli staré atari 800XE a snažíme se ho nahodit. Vše se zdá že funguje, propojili jsme ho s televizí, televizi naladili. Nemohu si ale vzpomenout jak donutit počítač nahrát hry, zkouším Option + Start + držet po rstartování. Matně si vybavuju, že jsem předtím musel ještě něco naťukat + enter … prosím o radu, nejlépe krok za krokem pro úplné ignoranty. Díky moc Vít Kandrnal

  14. Jen se musim dobrovolne priznat, ze krome 800XL mi doma jeste prebyva Apple Macintosh Classic…:) Ale jako byvaly clen klubu nesmiritelnych jsem Sinclaira opravdu do sbirky zakoupit nemohl, to se omlouvam…:)
    Petr

  15. Ahojte…Atari 800XL dostal kamarád co mu táta koupil v Tuzexu (asi Pardubice) a hned s kazeťákem XC12. Myslím tak rok 1986 první kus byl vadnej a přehříval se a tak po reklamaci dostal novej. Ovladač byl nehorázně drahej tušim kolem 140 bonů a tak si udělal vlastní z mikrospínačů. A mohlo se začít hrát, ale to nahrávání bylo nekonečný… uf přišlo turbo 2000 a to už byl pokrok panečku. Nejdřív se zavaděč turba nahrával z kazety 4x to vrzlo, potom přišlo ke zrychlení 2x vrzlo a zbytek už v turbu. :-) V té době jsem dostal svoje Atarko i já 800XE už koupeno v normálním prodeji, tuším kolem 7000,- Atarko mám stále doma a nikdy uz ho nedám z ruky. Cas od casu pustím Emulátor (Retropie na Pi zero) a nebo pomocí TS http://turgen.sourceforge.net/ převedu nějakou hru a s adapterem kazety nahraju do původního ATARI. úžasný už navždy můj první počítač.

  16. Ahoj.

    Máme doma jen počítač Atari 800XE, ale nic k tomu dalšího.
    Půjčili jsme si 3 ks kazet, a pár her se povedlo rozjet.
    mimo jiné i Boulder Dash, ZYBEX a ještě Misija. :-) Super hry.
    Sháním 2x joystick, turbo a budu mít i kazeták, ale bez upraveného turba.
    Neválí se to náhodou někomu doma?
    díky za zprávu, ohledně těch joysticků a Turba.
    elektrikar@email.cz

  17. Dobrý den,
    prosím nenajde se někdo kdo by mi nahrál Turbo 2000 na kazetu ta má se namotala mojí chybou a už nemaká.
    Děkuji předem

  18. Zdravím, kdýž jsem minulou neděli viděl skvost v podobě ATARI 800XE na Ostravské AUTOBURZE na blešáku, tak jsem neváhal ani sekundu. říkal jsem si že pokud nebude funkční, tak ho dám do latě. První problém nastal v podobě kabelu k TV, který v krabici od mixeru nebyl, ale podle internetu jsem ho do půl hodiny zmastil a světe div se ATARKO fičí. Zkusil jsem pár řádků BASICu a vše OK. V kazeťáku byla zapomenuta kazeta a pří poslechu na věži vydávala libé zvuky bitových kombinací. Takže teď mi zbývá jen požádat jestli nemáte někdo schéma na CARTRIGE TURBO 2000 i s obsahem EPROM, ať si to můžu sbastlit a zapařit gamesu z kazety.

  19. Fsechno stejny, jenom u mne Atari 800XL moudel. Mozna ze jako bestovejsi u mne byla Karateka. Na stredni skole pak pozvedla vse na vyssi level BT-100… Lol

  20. Kolega Atarista ! :) Měl jsem to samé Atari – Draconus, Montezuma, Tarzan, Karate Int, River Raid .. pecka :)

  21. Skvělý článek! Díky za tu hezky popsanou nostalgii.
    Jsem stejně postižen :-) Jen „naše“ Atari koupil ta%tka v roce 1988 a naštěstí ho máme stále doma. Vše funguje, jen kazeťák se nedochoval, tak ho musím koupit – pochopitelně s turbem.
    Karateka mi zařídil spoustu probdělých nocí. A pokud vše spadlo při nahrávání poslední části před vstupem za tou prnceznou, chtěl jsem Atari sežrat :-D

    Michal

  22. Od doby co je k dispozici SDrive_Max jede na 800XL i spousta dalsich aplikaci a programu krome her a nejak neni ani moc potreba standardni PC (i Macintosh se vali v krabici…:)
    Posledni zprovoznena je Meteo lab s merenim teplot atd.
    …Atari forever

    Petr
    (Klub „nesmiritelnych“)

  23. já byl asi nejvíc Commodorář ;)) nejdřív teda Spectrum, ale pak rychle C64, tam jsem zkoušel basic. Žil jsem v iluzi, že si seženu MIDI interface a že budu taky nahrávat polyfonní skladby… což byl velkej omyl, tak jsem později přešel na Atari 1040ST, k tomu pak na hry Amiga (600, později 1200) … dodnes se mi stýská. Paradoxní na tom všem je, že si pamatuji VŮNI každého toho počítače. Ano, každý měl svou speciální chemickou, „komponentovou“ vůni. Jestli to byla pak Amiga, nebo první PC 286, nebo c64, Atari 1040. Kdyby mi někdo zavázal oči, a dal mi pod nos ty počítače, budu si pamatovat, jak voněly ;))

  24. ja som Sinclairák. gumák. neskôr vyčendžovaný za Didaktik. ale skorší ročník, takže na gympli v rámci voliteľných Počítačových systémov sme dierovali Fortranové prográmky štítky na EC1033, na výške na počítačovú grafiku sme nosili dierne pásky na kulaťáku do výpočtového strediska na TESLA 300. a potom (tušim koniec tretiaku) mi mama dala dostatočný obnos na dovezenie gumáka. a petože som každý víkend jazdil zo školy domov aby som bol na letisku, spravil som si drevený kufrík a sinclaira aj kazeťák aj zdroje aj kazety som prevážal každý víkend 300 km hore-dolu. telka bola jedna doma jedna na koleji. semestrálky a diplomka – aerodynamika krídla vetroňa a pevnostný výpočet bežali na Sinclairi. pouzíval som kompilátor z Poľska, lebo intrepretačný Basic by jeden beh robil 2 týždne. filigránska hra s pamäťou, aby sa do 48 k zmestil aj skompilovaný program aj bolo dosť na dáta. A poskladaný zapisovač – tlačiareň z Merkuru, doprogramovaná v assembleri ako súradnicový snímač, aby som mohol digitalizovať poláry profilov z profilkatalógov, čo boli pre mňa vstupné dáta do mojej nelineárnej verzie Glauerta na výpočet krídla. Neskôr termotlačiareň robotron. 386-ku som kúpil až o dobrých pár rokov neskôr, už vo vlastnej firme, a ako prvé nakŕmil faktúru do excelu, aby sme to nepísali na stroji. A začal som robiť v Pascale. keď malo decko počítače na gympli tak som jej pomáhal s C-čkom, dnes zase s Pythonom. Syntaxu nehoviem, podstatná je algoritmizácia. Trochu strkám nos do Arduina, teším sa na nejakú väčšiu robotu. Didaktik je v sklepe, stále v drevenom kufríku.

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno