Tuhle jsem před jedním kolegou zmínil, že jsme o víkendu byli v poušti a že i náš šestiletý syn si zařídil půjčenou čtyřkolku a že se mu to strašně líbilo. Asi o tři dny později u nás někdo zazvonil. Zrovna jsme večeřeli, tak jsem trošku zasakroval, kdo že ruší takhle nevhod, ale šel jsem otevřít. Za dveřmi stál indický řidič a vedle něj ohromná kartonová krabice s nápisem Razor Dirt Bike.

Řidič krabici otevřel, vytáhl mašinu, s důrazným „Ha!“ ukázal na nabíječku, usmál se a odjel. A bylo to. Kolega nám jen tak mírnix týrnix věnoval elektrickou čtyřkolku pro děti, kterou evidentně koupil v nějakém eshopu v Dubaji.

Čtyřkolka je to slušná. Potěšilo mě, že má opravdové gumy a ne žádné plasťáky, co dělají na asfaltu šílený randál. Má železný rám, opravdový podvozek a vůbec je to solidní práce. Manimu se samozřejmě strašně líbí.

Martin Jaroš Razor Dirt Quad Bike elektrické vozítko

Timi se taky ráda sveze, i když už je na tuhle mašinu trošku velká.

Tímea Jarošová čtyřkolka Razor

Proč to sem píšu? Protože tahle maličká příhoda přesně vystihuje, jaká je arabská duše. Alespoň tedy ta katarská. Můžete jim vytknout, co chcete, ale rozhodně nemůžete říct, že by nebyli velkorysí. Jsou tak pohostinní a tak štědře dávají dárky, že nás to někdy až zahanbí. A nemusí se přitom jednat o přátele nebo kolegy z práce. Třeba včera jsem stál frontu u ruční myčky, kde naplno jely tři mycí stanice, u každé 4-5 zpocených chlapů. Najednou k nim přistoupil Katařan s igelitkou a každému pracovníkovi podal nějaký nanuk, co koupil vedle u pumpy. Tohle jeho gesto se mi líbilo ještě víc než čtyřkolka od Mustafy. Vloni v létě jsem zase slyšel o rodině, která dala na ulici velkou ledničku a neustále ji doplňovala, aby si každý mohl vzít studenou láhev vody. Takové drobné laskavosti se tu prostě dějou.

Akorát teď musím vymyslet, jak to Mustafovi oplatit. Koncem dubna pojedu na skok domů a něco mu tam najdu, aby viděl, že my Češi taky umíme.

12 komentářů

  1. Toyotu jsme myli v Doha po několika průjezdech solným bahnem v poušti, to je tam třeba, taky jste to psal.
    Mytí auta v katarských poměrech byl pro mne taky zážitek, z toho jsem byl na větvičce. A taky jsem si to nahrál. Jednu chvíli jsme napočítal u vozu až sedm pilných myčů, asi Pákistánců. Menšího vzrůstu, prostě, jak poznamenala naše staniční, sedm trpajzlíků. Kdyby se moje společnice jmenovala Sněhurka, a ne Alena, tak by byl spolek úplný. Ale Alena byla z toho taky u vytržení, skoro jako ta Alenka v Říši divů. Ruční mytí a údržba všeho možného, spolu s natřením gum speciálním přípravkem, to vše za cenu i pro nás lidovou, po česku asi tak 250 korun. Odhadl jsem, že by to v našich poměrech koštovalo minimálně tisíc korun. Když jsem to tady vyprávěl, tak to měli za báchorky, než jsem nevěřícím přehrál záznam z kamery.
    Kousek vedle domu kolegy měli též u venkovních vrat vystrčený automat na studenou i teplou vodu k použití kolemjdoucích, i ty kelímky tam byly. To si u nás představit nedovedu.
    Přeji pěkné jaro v Doha a ať se děti na čtyřkolce pěkně vyřádí – kdo si hraje, (prý) nezlobí. Mějte se a už se těším na další Váš příspěvek FB

  2. Opět hezký článek pane autore, jen by mě zajímaly poměry nepálských dělníků stavějících stadiony na fotbalové ms v roce 2022. Máte o tom nějaké informace? ptám se, poněvač po internetu kolují šílené zprávy, že jsou tito dělníci zotročováni a někteří to nepřežili. Jinak díky moc (Daniel).

    • Zrovna jsme dnes s manželem zabrousili na téma „arabská kultura“ a začaly se na mne sypat poznámky ohledně nechvalně proslulých hygienických návyků Arabů, nejméně oblíbeného etnika například u hoteliérů, protože po sobě nechávají hrozný nepořádek. Slyšela jsem i detaily, ale radši si je nechám pro sebe. Vy se asi potkáváte s úplně jinou vrstvou arabské populace.

      • Tak to je asi pravda, protože můj strýc pracuje v hotelu a vyprávěl, že arabky běžně ožírají jídlo ze švédských stolů a nedojedené zbytky vracejí zpět do servírovacích mís. Dál zmiňoval, že je běžné, že velkou potřebu vykonávají do sprch místo do záchodů což je údajně v pořádku, pokud to po sobě uklidí nebo nechají uklízečce zpropitné (za úklid takto znečištěné sprchy se nechává na pokojích cca 1000Kč, někteří hosté to neudělají a uklízečky odmítají uklízet) on jako manažer pak tato droboulinká nedorozumění musí řešit. Dalším problémem bývá, že jsou arabové neradi, když je na účtu z hotelu obsažena položka za erotické tv programy.

        O hostech z ruské federace zase zmiňoval, že nejsou navyknutí na mytí, takže maséři si ze svého kupují gely které překrývají zápach.

          • Co takhle filipiko, umést si nejprve před vlastním prahem? I vrabci na střeše si již dávno štěbetají o tom, jak si Češky v Turecku (nejen) u zaměstnanců hotelů vysloužily nálepku levného zboží co se nabízí samo.

  3. No, s tím nemůžu nesouhlasit, ale jak si v tomto případě mám ten práh umést? :) Asi tím, že se nebudu pozastavovat nad některými návyky Arabů? Ano, nic není černobílé…

  4. Takový hezký blog, který nepochybně čtou i děti školu povinné a ona je diskuze vedena k tématu, že jsou česky snad neprávem považovány za stykuchtivé erotomanky.
    Nedovedu si představit hezkou Česku, která by měla zájem o penetraci s tureckým čmoudou s bonusem ve formě HPV nebo AIDSu.

    Snad jedině občanku ČR původem z Moravy a Body Mass Indexem 34+.

  5. Jéžiš, byl jsem pár dní na dovolené v Ománu a teď koukám, že se tu diskuse docela spustila. No nic. Jak jsem psal už v článku, Arabům můžete vytknout, co chcete, ale v pohostinnosti a štědrosti jsou mistři – o tom článek byl a na tom taky trvám. S tou čistotou mě to trošku překvapuje, protože já je znám jinak. Alespoň ti vysocí, původní Arabové (tj. ze Saúdské Arábie a Zálivu) jsou naopak dost posedlí osobní hygienou a někdy mám pocit, že my všichni Evropani jsme vedle nich docela špindírové. Tím myslím jejich vždyck bezchybnou parfemaci a úpravu vlasů, nehtů, obočí, dokonalou čistotu bílých rób atd. Tomu se diví všichni cizinci, dokonce jsou o tom i videa na Youtube, jak to katarští chlapi dělají, že jejich hadry zůstávají sněhobílé až do večera. Doha jako město je taky mnohem čistší než cokoli, co uvidíte v Evropě – čistší než Praha, o takových Londýnech nebo jižních městech ani nemluvě. Ale jo, je tu trošku ta mentalita „já ten papír odhodím, platím si přece někoho, kdo ho do pěti minut zvedne“. Lidi jsou zvyklí, že ten servis funguje, tady se například v McDonaldech neočekává, že si odnesete vlastní tác do koše, necháte ho na stole a odnese ho někdo jiný – už jsme na ten režim taky najeli. To může vysvětlovat ty hotely. I když problematika hotelů je podle mě složitější. Sám jsem jako student 4 roky brigádničil na recepci jednoho pražského hotelu, takže určité zkušenosti mám. My jsme tam paradoxně měli největší problémy se švédskými hosty, kteří při příjezdu vypadali velmi distingovaně, ale pak se zlili a dělali na pokoji neuvěřitelná zvěrstva – lidi prostě v zahraničí projeví tu svou temnou stránku, která je v přísné domácí zemi potlačována. Naopak Arabové ze Zálivu byli mezi námi oblíbení, protože dávali suverénně největší dýška. Ale každý má samozřejmě jiné zkušenosti a jiné názory, to už k tomu patří.

    • To se někdo má, dovolená v Ománu :) m.youtube.com/watch?v=Zrntuiz3NBk
      Alespoň víme, co na těch maďarskejch polích pěstujete a jak přichází na svět to kreativní myšlení. :)

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno