Máme radost! Včera se Bee na telefonu objevil tenhle žlutý rámeček – to znamená, že uběhl týden od druhé dávky a Bea se tak oficiálně bere jako očkovaná.

Bea měla jako učitelka při očkování prioritu. Učitelé už jsou naočkovaní úplně všichni. Reklamní krysy jako já by měly být ta úplně nejnižší priorita :-), ale přesto mi minulý týden volali a taky už mám v sobě první dávku. Oba jsme dostali vakcínu Pfizer – mně říkali, že jsem chytnul poslední den s Pfizerem, o den později se prý přechází na Modernu. Jiné vakcíny se tu myslím nepoužívají.

Jsme za očkování rádi, to je jasné. Věříme vakcíně a věříme studiím, že očkovaní lidé mají mnohem lehčí průběh. Jsme Kataru vděční, že očkování docela zvládá a že to odsýpá – ne tak rychle jak v Británii nebo v Izraeli, ale furt dost rychle. Jediná potíž je, že nechtějí naočkovat Timi – je jí 16 let a pro tenhle věk nejsou vakcíny schválené. No ale kdyby to nedej bože chytla, tak jako teenagerka to asi zvládne snadno.

Jinak výhoda toho žlutého rámečku je v tom, že když se při cestování vracíte do Kataru, tak nemusíte do karantény. Platnost rámečku je 6 měsíců. Je to dobré, ale my si stejně cestovat netroufáme. Člověk nikdy neví, co se stane – vyjedeme někam, najednou dojde k nárůstu případů, zavřou letiště a my vytuhneme venku – to si nelajsneme. Takže rámeček nerámeček, sedíme v Kataru jako pecky. Každý den mluvíme o tom, jak krásné bude jednou jet za babičkou do Česka a za druhou babičkou do Rumunska. Kéž to vyjde co nejdřív!

Jinak se Katar s covidem pere docela dobře. Jak už jsem psal dřív, opatření jsou jasná, dobře komunikovaná a od září se vlastně měnila jen dvakrát. To dělá velký rozdíl – lidi jsou mnohem klidnější, pro podnikatele to není takové psycho. V ČR jsem si při čtení zpráv všimnul, že pravidla se změní taky dvakrát – během jedné tiskovky.

Do dnešního dne je tu 282 úmrtí. Při přepočtu na českou populaci by to znamenalo 1070 obětí. To není tak zlé. Vzpomínám si, že vloni na jaře nám česká ambasáda nabízela evakuaci do ČR. V té době se Babiš holedbal, že jsme „nejlepší v covidu“, a naopak tady byla čísla nakažených docela vysoká (viz článek z loňského května). Ale my to tady známe; věděli jsme, že místní instituce to zvládnou. Shodli jsme se českými přáteli, že evakuovat se ze země, která funguje, do země, ve které je cirkus na kolečkách, nedává moc smysl. O rok později si říkáme, že se nám tahle úvaha potvrdila snad až moc jasně. Sledujeme zpravodajství z domova a jsme smutní z toho, co prožíváte. Ten zmar, nejistota a stokrát prokázaná neschopnost – to je skličující.

Člověk si tady v Kataru uvědomí, jak důležité pro životní pohodu je důvěřovat institucím, vědět, že dovedou zorganizovat základní věci. Tohle samozřejmě není demokratická země a nikdo se to ani nepokouší tvrdit. Ale ať je režim jakýkoli, instituce v něm můžou být vedené dobře, nebo naopak špatně. Katar není demokratický, ale má velmi profesionální státní správu. Česko je demokratické, ale jeho instituce fungují amatérsky – něco mezi skanzenem Veselý Kopec a Kocourkovem. To je věc, na které se v Česku musí zapracovat nejvíc – ještě se školstvím.

Jinak když jsem zmínil tu naši ambasádu – ta je zrovna skvělá. Tady v Kataru tedy velvyslanectví nemáme, spadáme pod Kuvajt, což je někdy trošku nepraktické. Ono i ministerstvo ví, že by bylo lepší mít úřad tady než v Kuvajtu, ale znáte to, než se taková věc domluví a zafinancuje, to nějakou dobu trvá. Pan velvyslanec Martin Dvořák v Kuvajtu je ale úžasný – celá komunita si ho pochvaluje a i naše osobní zkušenost je ta nejlepší. Holt když máte v čele dobrého člověka, tak jde nahoru celá instituce. Mimochodem pan Dvořák je bývalý primátor Hradce a letos bude kandidovat za Stan do sněmovny – jeho volbu můžu jen doporučit.

No nic. Doufáme, že celý svět bude očkovat jako vzteklý a že se během pár měsíců podaří covid zatlačit. Už se nemůžeme dočkat, až pojedeme do ČR a některé z vás uvidíme na vlastní oči. Tak ať je to brzy!

7 komentářů

  1. Já mám s českou státní správou za posledních deset let jenom dobrý zkušenosti.

    Celkově je tohle brblání na nefunkční úřady tak trochu mem z roku 2006.

    • Mně tam chybí digitalizace. Digitalizace není datová schránka pro pár zájemců. Digitalizace je, že máte celý stát v mobilu. Všichni.

      Tady to tak je už nejméně 7-8 let. Dám příklad. Na začátku března mi přišla zpráva ze státní aplikace, že mi bude končit technická na autě. Ve zprávě seznam míst, kam můžu jet. OK, jedu na stanici technické kontroly. Ta je plně robotizovaná. Od vjezdu do areálu za 12 minut vyjíždím (schválně jsem se podíval na hodinky). Mezitím nula příležitostí ke korupci či jakémukoli ovlivňování. Zatímco vyjíždím z areálu, přijde mi zpráva s výsledkem. Klikám na to – NEPROŠEL. Klikám na důvod – odlupuje se mi číslo z přední poznávací značky. OK, v té samé aplikaci vyžádám novou poznávací značku. Ptá se mě to, jestli chci krátkou nebo dlouhou verzi a v které lokaci si ji chci vyzvednout. Říkám dlouhou a naznačuju místo, které je pro mě nejblíž. O pět minut později přijde zpráva, že si můžu značku vyzvednout. Jedu tam, bzz bzz, dva chlapíci mi ji přišroubují, odjíždím, přichází zpráva, že technická je splněna, hotovo.

      Převod auta na nového vlastníka se dá vyřídit asi pěti kliky v aplikaci.

      To je pro mě přijatelná státní správa. Schválně jsem se koukal, jak se to s tou poškozenou značkou řeší v ČR. Je na to papírový formulář „Žádost o vydání tabulky s registrační značkou“, dvě stránky, do něj píšete údaje, které už stát dávno má, musíte jít na úřad, sledovat nějaké hodiny a la ve středu od 8 do 12, tam jim ukazovat techničák atd. atd. Lidi jsou tam třeba hodní, ale ztratíte čas, je to štrapáce, obyvatelstvo takto ztrácí megahodiny práce, je to směšně neefektivní. Myslím, že přesně touhle cestou jde většina lidí v ČR, když potřebují novou značku. Podle mě minulé století…

      No a výkony během covidu podle mě nezasluhují ani komentář, výsledky asi vidíte sám. Od drobností jako koupil někdo k těm vakcínám stříkačky? až po celkovou organizaci a komunikaci… O jakémkoli spuštěném IT systému nemluvě, vůbec o procurementu a vývoji IT architektury by se daly psát knihy… tam jsou zla za desítky miliard… To vše neznamená, že nemůžete mít milou úřednici na přepážce… Fór je v tom, že byste ji nikdy neměl potřebovat…

      • Ano, s digitalizací úplně souhlasim. Takhle by to přesně mělo fungovat všude. Ale to neni problém jen ČR, to je problém min. celý střední Evropy (možná komplet Evropy). Ale EU to teď má jako prioritu, tak uvidíme.

        Jenom jsem se chtěl zastat českých úřednic a úředníků. Opravdu se snaží co můžou. :-)

        • Jo, ja mam taky lidsky spis vyborne zkusenosti. Ale celkove se ten system zalyka vlastni byrokracii. Viz povolovani staveb atd.

      • …v ČR digitalizace funguje, jen když odešlu formulář na sčítání lidí, tak jsem zvědavý jestli mi dorazí dálniční známka nebo termín na očkování…
        A přesně jak píšete – musím osobně přijít na úřad, který vede ve své evidenci údaje, které po mě chce abych mu je napsal na papír, aby si je mohl úředník přepsat do PC a zkontrolovat jestli jsem někde neudělal chybu…

    • Veselý Kopec funguje. Ale je to skanzen. Lidi se tam chodí dívat, jak to bylo dřív, když věci byly pomalejší a namáhavější.

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno