Říkal jsem si, že když jsem tady, tak si budu zapisovat každou blbinu, co mě tady zaujme. Je to přece jen jinej svět, třeba to někomu přijde taky zajímavý.

Když jsem předevčírem poprvé vystoupal do vyšších pater naší firmy, kde sídlí CEO a prezident, zarazila mě hned u výtahu u zvláštní vůně. Těžká, ale krásná, hutná, ale zároveň osvěžující. Musím říct, že to byla asi první vůně v životě, která překonala můj dlouhodobě nejoblíbenější parfém, Natural 95 od Shellu. Kolega Osama mi řekl, že tady voní oudh neboli agarwood, nejdražší dřevo na planetě a nejmilovanější vůně celého Blízkého východu.

Osama, který je mimochodem hrozně fajn chlapík a je mi tu zatím z celého týmu asi nejbližší – v našem jazyce je to manažer nadlinkové reklamy čili ATL – mi řekl, že tohle dřevo se kupuje po gramech z jihovýchodní Asie a že nejkvalitnější je prý z Laosu. Místní ho zapalují o zvláštních příležitostech, jako jsou třeba svatby a tak. Provoní se s tím celý dům, má to hrozně relaxační účinky, dělají se z toho i vonné oleje a parfémy. Kilo dobrého oudhu stojí klidně 2000-3000 USD (podle jakosti a původu), takže normální lidi si kupují třeba 10gramové kousky a ty nechávají doutnat, jak dlouho to jde. On, Osama, má jednoho známého z rodiny Al Fardan, jejíž jméno vidím na každém třetím vývěsním štítu, a tenhle Al Fardan má prý doma celý kořen agarového stromu a ten normálně nechává hořet pro návštěvy. Což má být výraz opravdu velkého machrování.

Na Wikipedii jsem si pak našel, že ten agarwood je opravdu asi nejdražší dřevo na světě. Agarový strom se musí nakazit speciální plísní s roztomilým jménem Phaeoacremonium parasitica. Stromy napadené touto plísní (v běžném tropickém pralese je to prý jen asi 7 procent agarů) pak začnou na svou ochranu vylučovat velice hustou pryskyřici, díky které části dřeva ztmavnou a ztěžknou. Tyto tmavě hnědé části se pak vysekávají a prodávají za šílené peníze. Celá Asie má vůni agarové pryskyřice za vůbec nejcennější čistě přírodní parfém. Arabové mu říkají oudh nebo aoudh (čte se to přesně tak, jak se bojíte), Indové agar, Indonésané gaharu, Číňané čcheng-siang, což podle Ady znamená potápějící se kuřidlo, protože dřevo s pryskyřicí je fakt těžké.

Agarový strom Aquilaria v Thajsku. Jasně vidíte tmavší – a cennější – části dřeva zalité pryskyřicí. Thajci u zdravých stromů schválně odstraňují kůru, aby zvýšili pravděpodobnost nakažení plísní. Obrázek z Wikipedie.

Agarwood agarové dřevo oudh

No a protože Qtel v těch horních patrech opravdu dbá na luxus – přijímací salóny našeho prezidenta jsou zařízeny tak, že jsem to v komerčním světě ještě neviděl – musí hostům samozřejmě vyrazit dech vůně oudhu po celých patrech. A je to fakt krásné vyražení dechu. V některých věcech jsou Arabové opravdu sofistikovaní.

Jo a mimochodem, o den později mi někdo doporučil, že nejlepší a nejluxusnější compound na bydlení v naší části města jsou nové Alfardan Gardens. A že když se chceme plácnout přes kapsu, že si máme nějakou chajdu najmout tam. Takže se ani nedivím, že ten pán od Osamy bude mít doma celý kořen.

3 komentářů

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno