V dětství jsem programoval jak blázen. Tehdy ještě neexistovala žádná Java, .NET ani Ruby, takže jsem psal v dřevních jazycích jako assembler, Basic, Pascal a dalších. Mým největším dílkem byl výukový jazyk Turbo Karel, který ode mě koupila pěkná řádka škol. Na benešovském gymnáziu to dlouho byla maturitní otázka, což mé popularitě mezi studentkami věru neprospělo.

Stáhnout funkční verzi Turbo Karla z roku 1993
Stáhnout emulátor DOSBox – nutný ke spouštění starých programů

Takhle vypadalo Karlovo město. Zadali jsme příkaz KROK.

Robot Karel Turbo Karel

Karel běhal v 80. letech na strojích jako IQ 151 či PMD 85, no a já jsem se ho rozhodl vylepšit a převést na PC. Základ Karla jsem napsal o prázdninách mezi druhým a třetím ročníkem gymnázia, tedy v roce 1993. A když říkám o prázdninách, myslím tím 60 x 10 hodin denně – během těch dvou měsíců jsem prakticky nevyšel na ulici a i oběd jsem jedl u počítače. V dalších dvou letech jsem pak Karla ladil a vydával další verze, až jsem se dostal k šestce. Celý program byl napsán v Turbo Pascalu a používal uživatelské rozhraní Turbo Vision od Borlandu. Hotový Turbo Karel také svým vzhledem Turbo Pascal připomínal – cílem bylo dosáhnout co nejsnazšího přechodu mladých programátorů z Karla na Pascal.

Když se lidi o Turbo Karlovi doslechli, byl jsem vyzván, abych jej představil na pedagogické konferenci v Českých Budějovicích – to byl myslím rok 1994. Pak se objednávky hodně rozjely a zakrátko už jsem zásoboval základní školy i gymnázia. Napsal jsem více než stostránkový manuál i učebnici jazyka, Karla jsem vybavil i obří nápovědou. Nikdy později už jsem tak velký projekt sám nedokončil. Později jsem za Karla dostal i Duhovou disketu – cenu ministerstva školství za nejlepší vzdělávací software. Diplom mi tehdy předával Ivan Pilip – kde jsou ty časy…

Zápis programů v Turbo Karlovi

Robot Karel - Turbo Karel - prostředí a la Turbo Pascal

Uvítací obrazovka. Jediná kopie, která mi zbyla, patřila ZŠ Sušice.

Robot Karel Turbo Karel ZŠ Sušice

Ukázka menu

Robot Karel Turbo Karel ukázka menu

O zdrojový kód Karla jsem přišel v srpnu 1997, kdy mi byl ukraden počítač i všechny záložní disky a diskety. Tuto krádež dodnes vnímám jako jednu z největších ztrát svého života – během jednoho dne jsem přišel o všechno, co jsem za cca 10 let do počítače nabušil. Kromě mých programů to byly především výpisky z mnoha set knih a spousta blbostí, které jsem sám napsal. Tyto věci už jsem nikdy nedokázal nahradit. Od té doby už neříkám záloha ničemu, co není rozmístěné alespoň ve 3 městech a 3 odlišných technologiích záznamu. A pámbu ví, že zálohuju jak blázen.

Hlavní zdrojový soubor Karla (má 3 794 řádek kódu) se mi podařilo získat zpět, chybí ale některé vlastní knihovny, takže už nemůžu znovu vytvořit spustitelnou verzi. Sehnal jsem ale spustitelnou verzi, která kdysi patřila ZŠ Sušice. K jejímu spuštění budete potřebovat emulátor starého operačního systému DOS, který se jmenuje DOSBox. Není to žádný problém.

1. Stáhněte si Karla a někam ho uložte – třeba do c:\karel
2. Stáhněte si DOSBox z těchto stránek a nainstalujte ho.
3. Spusťte DOSBox. Objeví se vám černé okno – starý dobrý DOS. Zadejte

mount c c:\karel
c:
cd karel
karel

Karel se spustí. A všechno funguje – můžete programovat, ukládat příkazy i editovat město.

Turbo Karel byl největší samostatný výkon, na jaký jsem se v životě vzmohl.

3 komentářů

    • Ja reku čo to bude ten link ? Tak som klikol a pozrel priklad :-D
      :-D :-D

      K článku, Karla 3D podľa 8 bit verzie v JavaScripte som urobil a umiestnil na sourceforge.net kto ho pozná z PMD 85 a chce si zaspomínať.

  1. Asi někde bude chyba v systému. Jak může někdo, kdo se prý zabýval programováním, mít cokoliv společného se zřízením účtu na jakékoliv sociální síti? To samo sebe vylučuje, anebo to s tím programováním nebylo tak slavné. Obecně si přece příčetný člověk nikdy nezřídí jakýkoliv účet na sociální siti budď že tomu rozumí a chápe, anebo z morálních důvodů nepodporuje fízlování, cenzury atd.

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno