Dneska nedělá zemědělství ten, jehož táta a děda byli sedláci, dneska dělá zemědělství ten, kdo umí udělat papíry. Protože papírování znamená dotace. Tohle je pro krajinu nejhorší svinstvo, co může bejt.

==========

Zajet něco vypásat do Rakouska by asi nebylo možné, viď? Ale bylo by to možný, akorát že by Rakušáci hned zalehli a zahájili na mě palbu. Oni by mysleli, že vypukla třetí světová válka, kdybych tam přijel s tímhle. Na Čechy jsou tam přísný, u nich bych s tímhle neprošel. Seš podezřelej, už jenom když jdeš pěšky, kontrolujou tě každý dva kilometry. Opravdu, to mám vyzkoušený! Dělal jsem u krav za Písečným, hned vedle čáry. Přes údolí jsem viděl vesnici a gotickej kostel, pěknej. Jednu neděli se mi nechtělo nic dělat, tak jsem se tam vydal podívat. Samozřejmě pěšky. To jsem si dal, pětkrát mě cestou kontrolovali. Jinak jsou ale v Rakousku podobný přiblbla jako u nás, to bych si nepomoh. Já v Rakousku pracoval. S Němcema vyjdeš líp než s Rakušákama.

==========

Kamarády moc nemám, já na ně asi nemám povahu. Mám povahu trochu na hovno.

==========

Neponížíš se. To nikdy! Víš, já jsem družná povaha, ale s každým nevyjdu. A když vidím, že je někdo kretén, tak ho nenapadám, ale nevyhledávám ho. Já tu nejsem od toho, abych někoho vychovával. Ať si je každej, jakej chce bejt.

==========

Tady umí všichni krásně zpívat, v kostele svatého Martina v Klenčí bývá plno. Mladý pan farář mluví tak, že mu všichni rozumí, chlapům promluví do duše, aby tolik nechlastali, a ženským, aby se netahaly s cizíma. Po kázání všichni krásně zpívají, drsní chlapi, které vídám na traktorech nebo při práci v lese, se ani nepotřebují koukat do zpěvníku. Je to trochu jako s tím mým prvním psem, úplně jim nevěřím, ale mám je moc rád a nic zlýho se mi neděje.

==========

Osobně jsem znal geniálního leteckého konstruktéra pana Šimůnka, léta konstruoval sportovní motory Avie – čtyřválce, šestiválce… Domů na Prosek za ním chodili na návštěvu vysoce postavení lidi, aby se s ním o něčem poradili. A vždycky se podivili: Pane inženýre, ta vrátka vám jdou strašně těžko otvírat, nějak drhnou, udělejte s tím něco. Neměl byste to aspoň promazat? A pan inženýr se zasmál: To je jasný, že to jde trochu těžko, vždyť jste mi právě načerpali pětadvacet litrů vody. A takhle to mám s vírou: trochu to drhne, ale má to snad nějakej ten účel.

==========

Když přestaneš psa šlechtit, začne vypadat jako dingo, má padesát v kohoutku, je žlutej. Pokusy DNA potvrdily, že pes nemá jiného předka než vlka, ale je to mrňavá žlutá rasa z jihovýchodní Asie, podobná spíš dingovi než tomu našemu karkulkovskýmu.

==========

Vlk je nejdokonalejší predátor. Přesouvá se neúnavným klusem, udělá za noc sto kiláků. Zadní tlapa šlape přesně do díry ve sněhu po přední tlapě, šetří tak energii. Tohle už spousta psů nedokáže, aby běželi stejně rychle, cválají. To je ale mnohem únavnější styl.

==========

Dneska se už ví, že muflon vůbec není původně divoké zvíře, je to druhotně zdivočelá domácí ovce. Přestaneš šlechtit králíky a za chvíli budou mít barvu jako zajíc a budou vážit kilo a půl.

==========

Zajímavé je, že s tím souvisí bílá barva. Lidi nešlechtili na bílou barvu, protože by se jim nelíbili strakatí. Ale částečný albinismus je v korelaci s klidnějším temperamentem. Lidi si do chovu primárně vybírali zvířata, co je nezabijou, taková, s kterými se dá manipulovat. Říká se: Na hlídání vždycky černýho psa. Nebo: Černýho psa nechci, ti jsou zlí. Tyhle řeči se házely někam do bájí a pověr. Rakušan Eberhard Trumler, jeden z největších etologů, ale jasně píše, že hypertvorba pigmentu opravdu souvisí s temperamentem. Odtud ty legendy o černých hřebcích, skutečně mají jedinečný temperament.

==========

Jižní národy nebo třeba Cikáni jsou považovaný za temperamentní. I Maďarů se každá blbina hned dotkne. A Hitler nebyl blonďatej…

==========

Heterózní efekt znamená, že když spojíš dvě naprosto nepříbuzná zvířata, v první generaci se chov náramně ozdraví, kříženci v první generaci bývají strašně zdatní. Hybridní zdatnost se tomu říká česky. Jinak hrozí příbuzenská inbrední deprese. Když dlouho chováš příbuzensky, zdraví jde do hajzlu, temperament taky. Dřív tyhle věci na vsi věděli i všichni chovatelé holubů a králíků.

==========

Hele, potkan. Ti jsou všude. Trávit je nebudu, hnízdí mi tu kalousi ušatí. Přece si neotrávím vlastní sovy! Když zlikviduješ potkany, noví přijdou do týdne. Ale zároveň s nimi otrávíš jejich predátory, a bude trvat roky, než se vrátí.

==========

Co je smyslem života? Jít po své cestě a učit se. Nedovedu si představit jiný důvod, proč tady být, než se posunout dál.

==========

Kdybych v Radvanicích zůstal, byl bych vnitřně nespokojený, cítil bych, že něco není v pořádku. Myslím, že všechny nemoci souvisí s tím, že nejdeš po své cestě. Jak nás mají ti nahoře nasměrovat, vždyť máme svobodnou vůli z cesty vystoupit!

==========

Čtyřicet let k žádnému doktorovi nechodím a žádnou nemoc nemám.

==========

Bošáčky se to tu jmenuje od toho, že tu chodili bosí, byli extrémně chudí. Nebylo to německé pohraničí, nikdo nebyl odsunutý a kontinuita zůstala zachována. Lidi to mají pořád v sobě, byť je to dnes paradoxně bohatý kraj. Tedy: bohatý pro některé. Na pastviny jdou obrovské dotace, skupují je zbohatlíci a vydělávají na tom.

==========

Bez transu by to asi nešlo, neseme v sobě příliš velký nános, balvan memů za těch deset tisíc let. Co je to vůbec ten mem? Soubory myšlenek, programů, to, co nás ovládá, co tvoří to, čemu říkáme civilizace. V transech se to odsouvá.

==========

Hluboce dýchat se naučíš sám. Ostatně průkopníkem toho je Čech, Stanislav Grof. Nevím, jestli je to zdejším morfickým polem nebo čím, ale když jsem přišel do Bílých Karpat, odeznělo to a já přestal mít potřebu rituály dál provozovat. Ještě chvíli jsem pokračoval, ale ustalo to. Těmi rituály si člověk něco řeší, odbourává vnitřní bariéry, a když už nejsou, není důvod v praxi pokračovat. Ty bariéry do člověka staví civilizace, nebo on sám? Částečně civilizace, ale spíš to budou vnitřní pnutí, která si táhneme možná i z minulých bytí. Systém, který nás obklopuje, tady není nějakých dvě stě padesát let, to není jen kapitalismus, je tu mnohem déle, nějakých deset tisíc let. Agrikultura, zotročení zvířat, zotročení žen, chamtivost, snaha budovat impéria… Od té doby se to táhne. Mám ale pocit, že jsme na vrcholu a přicházíme k proměně.

==========

Když jsi jezdíval do města, třeba do Zlína do knihovny, měl jsi z lidí pocit, že to jsou nevolníci? Beru to, jak to je, oni to jinak neumí. Člověk může dělat něco jen sám se sebou. Zasahovat jinému do života, byť veden ušlechtilostí, vede jen do pekel. Někdo je v systému víc zanořen, jiný méně. Blbé je, když s ním člověk vyje. Takové lidi nelituju, politováníhodné jsou takzvané elity. Ty jsou těmi memy ovládnuty absolutně. Myslíš politiky nebo třeba majitele továren? Všechny manipulátory, kteří se snaží ovládat druhé a budovat svá impéria. Je to absurdní. Vidíš člověka v mém věku, jak se ho snaží vybudovat. Vždyť jeho hmotné tělo bude do třiceti let, a to mu dávám ještě hodně, ležet v jámě dva a půl krát metr, nebo z něj bude hrst popela. Tak co blbne? Je to jen zaseknutý program. Elity nás ovládají v první řadě strachem, který záměrně vzbuzují. Vezmi si Zemana a jeho billboardy o uprchlících. V životě tu nikdo žádného uprchlíka neviděl, ale jaké je to téma! Téma strachu.

==========

Jako mladý jsem se po komunách potuloval, ale realita byla složitější než moje iluze o nich. I v komunách si dělají lidé naschvály, je tam tendence slabšího jedince energeticky ponižovat. Jsme hippies, máme se povznášet, ne deptat – to ale někdy neplatilo.

==========

Opravdu? Co kdyby se ti přece jen něco přihodilo? Pokusím se vyléčit sám, a kdyby to nešlo, tak to prostě nepůjde. Mám tu nicméně být do těch pětaosmdesáti, to mám dané bez ohledu na medicínský systém. Umíráme většinou na zablokování, nejsme schopni už nic nového přijmout, jen opakujeme to samé. Během života nám začnou vyhovovat nějaké šablony, umožňuje nám to snadněji existovat, pohybujeme se ve stejném koridoru, vaříme stejná jídla, chodíme pro stejný důchod, do stejného obchodu, na stejná místa… K čemu to? Donekonečna bychom všechno jen opakovali, to přece nemá žádný smysl.

==========

Jak překonat neklid města? Odejít na měsíc do ticha a samoty. Jednou za život na celé měsíc a být tam v naprosto nerušeném tichu. Bůh promluví k lidským srdcím tak, že ho uslyšíte, a vy začnete vidět spoustu věcí úplně jinak. A když ne na měsíc, tak aspoň na týden, jednou za rok na týden. Načerpáte sil, moc to člověku pomůže.

==========

Platí to jenom pro křesťana? Pro všechny, i nevěřící tam bude vnímat přítomnost Boží. On nevěřící v podstatě ani neexistuje, každému člověku se dá Bůh během jeho života poznat. Úplně bez výjimky každému. Než ho povolá na Boží sód. A každé se musí rozhodnout pro Boha, nebo proti Bohu. Jiná cesta není.

==========

Jak jsi zacházela s myšma, který ti do maringotky vnikaly? Říkala jsem jim, ať jdou pryč. A ony buď nerozuměly, nebo dělaly, že nerozumějí. I když co já vím, třeba by jich bez mého nabádání byly stovky místo desítek, možná mě některé fakt vyslechly.

==========

Ani hovado nezabiješ? Pokud možno ne. Ale někdy je ruka tak rychlá, že to zvíře odnese. Případně hovadu, které chytím, nasliním křídla, aby za mnou nemohlo letět, když ho pouštím. A než mu křídla vyschnou, jsem pryč.

==========

Jinak mám divně kanibalský pocit, kdybych měla kousnout do houby. Neříkám, že houby jsou lidi, ale mám v sobě něco, co mě nepouští je jíst.

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno