25 věcí, které nám udělaly radost v roce 2023

6
4617

Internetová guru Michelle Losekoot mě inspirovala, a tak se tu pokusím sepsat pár věcí, které byly v loňském roce pro naši rodinu dobré. Když se nad tím člověk zamyslí, tak je toho víc, než by čekal.

 1. Škola. Timi se dostala na univerzitu a je tam šťastná.
 2. Los Angeles. Stěhování Timi na školu byla zároveň jedna z mých nejkrásnějších dovolených. Všechno vyšlo – počasí, jídlo, dobrý dojem ze školy, spokojená Timi i výšlapy na Mt. Kinley na půjčeném kole.
 3. Práce. Přežil jsem další velké zemětřesení v práci a zvládl už jedenáctý rok ve firmě. Neumím hrát politické hry ani lézt šéfům do zadku, moje jediná strategie je být užitečný a přinášet něco navíc. S každým novým vedením se musím představit znovu. Zatím se to, zdá se, daří. EDIT: Cca 16 hodin po publikování tohoto příspěvku mě vyhodili. :-)
 4. Arabština. Poctivě jsem každý den trénoval arabštinu přes aplikaci Duolingo. Chytám v hovorech hodně, ale chci tomu dát nějaký řád a chci rychleji číst.
 5. Kočky. Úspěšně jsme vyvedli dvě várky koťat od perské zrzky, co se zdržuje u nás na dvorku. Nějaká koťata si vzali sousedi a známí, zbyla nám stálá smečka pěti koček, které jsou nám věrné a které dvakrát denně krmím. Oblíbila si je celá rodina.
 6. Medaile. Odjel jsem 8 závodů na kole, všechny mě moc bavily a ještě jsem čtyřikrát vylezl na stupně vítězů. Nejcennější je asi stříbrná medaile z mistrovství Kataru v časovce v otevřené kategorii.
 7. Vytrvalost. Ujel jsem na kole 18 036 km, o chloupek víc než vloni. Chtěl bych to na těch osmnácti tisících pár let držet; je to taková hranice toho, co ještě zvládnu.
 8. Síla. Na kole jsem si po delší době vylepšil silový rekord na 20 minut. Takže se pořád ještě malinko zlepšuju. Úpadek stářím odkládám na příští rok!
 9. Triatlon. Napadlo mě, že bych ke kolu mohl přidat triatlon. Začínám tedy víc běhat a plavat. Baví mě to, zvlášť ta voda. První poloviční Ironman v roce 2025!
 10. Jóga. Začali jsme s Beou cvičit jógu pod vedením české kamarádky Zuzany. Ona je skvělá a jóga taky!
 11. Kolena. Ani přes zuřivé sportovní nasazení mě celý rok vůbec nebolela kolena. Na rozdíl od dřívějška. Nějak si to sedlo. Určitě i díky józe a taky poctivějšímu strečinku.
 12. Zdraví. A i jinak jsme zaplaťpámbu všichni zdraví.
 13. Čtečka. Nová čtečka Kindle Scribe zásadně vylepšila moje čtení, protože má krásný velký displej a opravdu vypadá jako stránka knížky. Čtu už jen na čtečce – papírové knížky mají pro mě moc malá písmenka.
 14. Domov. Už 10 let jsme v jednom domě. V Kataru, kde se všichni neustále stěhují sem a tam, protože se pořád staví nové compoundy a nájemné divoce skáče nahoru i dolů, je to docela zvláštnost. Náš dům je sice jen pronajatý a nepůsobí tak moderně jako nová výstavba, ale za tu dobu se z něj stal opravdový domov. Každý koutek už je zařízený podle nás. Máme to tu rádi.
 15. Zahrádka. Vrátili jsme na dvorek zeleň – banánovníky, bugenvileu, něco neznámého – a hned je na tu dlážděnou poušť mnohem lepší pohled. Už mi to zemědělství chybělo!
 16. Banány. Stojan na banány jako zásadní vylepšení kuchyně za pár šupů! Moje nejmilovanější ovoce teď vydrží mnohem déle a nečerná.
 17. Londýn. Vyrazili jsme s Manim na pánskou jízdu a navštívili zápas Arsenalu v Londýně (5:0). Výlet klapnul po všech stránkách.
 18. Řím. Pár dní v Římě s rodinou, mj. i na zápasu Lazia. Náramný pobyt, nepřekonatelné jídlo, troška cyklistiky – nikomu se nám nechtělo domů. Pořád si říkáme, že do Itálie bychom se měli na stáří přestěhovat. Akorát v zimě je tam na nás moc velká zima.
 19. Korea a Japonsko. Čerstvě plnoletá Timi vyrazila sama na měsíční cestu do Jižní Koreje a Japonska. A krásně to zvládla. Někde ji odmítli ubytovat, protože plnoletost je tam až od 19!
 20. Praha. Pěkný třídní sraz se spolužáky z benešovského gymplu. Těžko věřit, že je to už 28 let od maturity. Zúčastnilo se 12 lidí a všichni jsou opravdu fajn, akorát jsme všichni už moc dospělí. Z některých vinglů už bylo vidět, jak budeme za chvilku staří. Člověku se z toho až zatočí hlava.
 21. Parta. Pořád nám skvěle funguje česká a slovenská komunita v Kataru. Vidíme se míň, než když děti byly malé, ale pokaždé je to úžasně prokecané odpoledne a večer v poušti. Držíme kontakt!
 22. Obrázky. Přidal jsem zase několik obrázků do sbírky, letos hlavně od Štěpána Jiráka, ale také od Martina Velíška.
 23. Web. Konečně jsem začal na tento web psát turistického průvodce po Kataru pro lidi, kteří tady třeba přestupují a chtějí nakouknout do země.
 24. Vánoce. Měli jsme krásné Vánoce jako vždy. Timi přijela domů, dělali jsme spolu perníčky a vosí hnízda, dárky nebyly velké, ale byly dobře trefené, a všichni měli radost.
 25. Fotka. Jdeme se jako rodina nechat společně vyfotit – vlastně ještě žádnou takovou fotku nemáme. Tak snad to dobře dopadne.

Pro úplnost bych měl přidat i ty horší věci, co se staly. Díky bohu je toho míň než toho dobrého!

 1. Prarodiče. Moje tchyně – nagymama ze Szatmáru – měla srdeční příhodu a vypadalo to velmi vážně. Nakonec vše dobře dopadlo a nagymama už se zotavuje, ale leknutí bylo velké. Už je načase, aby ona i nagytata přestali s prací a začali odpočívat.
 2. Cestování. Nepoznali jsme žádnou novou zemi. Od covidu se nějak nemůžeme chytnout s cestováním. Z různých důvodů jezdíme na stará známá místa a vzrůšo nikde.
 3. Hromadné závody. Pořád žádný úspěch v hromadném silničním závodě. Nejblíž jsem byl v březnu, když jsem na závodě v Ghuwayriyi dojel v hromadném spurtu čtvrtý. Ale jinak jsou pro mě závody s pelotonem zakleté.
 4. Berry. Umřel králíček Berry. Adoptovali jsme kdysi 4 králíčky po lidech, kteří odjížděli z Kataru, teď už nám zbyli jen dva.
 5. Focení. O hodně míň fotím – nestíhám už tolik.

6 komentářů

  • Není to nic speciálního, je to prostě takový věšák, a když se tam ty banány zavěsí (za to spojení u hlavy trsu), tak je to pro ně lepší a tak rychle netmavnou. Zatím jsem je měl normálně položené na desce, ale dočetl jsem se, že to pro banány není dobré, vznikají jim „proleženiny“, rychleji měknou a černají. Já jsem hrozně banánovej…

   • Nemáme nějakou fotku? Když jsem v Česku, tak má využít pro zavěšení kuchyni? (to by se mi líbilo, ráda se na ně díváme) nebo je mám strčit do chládku? (třeba do šatny?:-))) jinde chládek nemám)

 1. Zdravím a gratuluji k dlouhému seznamu úspěchů. Obzvláště bodům 2 a 3 rozumím – dvojka nás čeká brzy a trojku mám úplně stejně.
  Trochu jsme si („my“ jako věrní čtenáři) nezasloužili přejít tu univerzitu v LA pouhými devíti slovy. Výběru univerzity tady byly věnovány kilobajty textu, navíc UoC tam vypadala spíš do počtu než jako žhavý kandidát, tak by bylo zajímavé dozvědět se, jak to celé nakonec probíhalo a proč to vyhrálo LA. Díky.

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno